szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Költségvetési értelemben szigorú évek elé néz az ország, két szűk esztendő következik – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben. Előre jelzett felszólalásáról a Fidesz és a KDNP, a frakcióvezetők kivételével, kivonult.

Gyurcsány Ferenc. A minisztériumok többet
akarnak, mint amennyi van
© Horváth Szabolcs
„Amire nem lesz hajlandó a kormány (...), hogy a rendelkezésre álló kereteken túl tervezze a költségvetést" – jelentette ki a kormányfő, hozzáfűzve, hogy a büdzsé meg kell, hogy feleljen a konvergenciaprogramnak is.

A jövő évi költségvetés tervezése kapcsán elmondta, hogy a tárcák a tervezési előirányzathoz képest összesen 300 milliárd forinttal szeretnének többet kapni, miközben a kormány mozgástere, a konvergenciaprogramban jelzett 6,8 százalékos hiányt tartva, 30 milliárd forint körül van. Az egyes minisztériumoknak ezért biztosan át kell tervezniük a rájuk vonatkozó költségvetési fejezetet.

A kormányfő beszámolt róla, hogy a jövő évi költségvetés olyan lesz, amely túlmutat a 2007-es éven, és az azt követő három, négy évre is lesz kitekintése. Minden korábbi költségvetésnél mélyebben fogja bemutatni a következő időszak költségvetési, államháztartási folyamatait, annak érdekében, hogy előre fel lehessen készülni a következő évekre.

A miniszterelnök tájékoztatta a képviselőket, hogy a költségvetésről első olvasatban a kormány szerdai ülésén tárgyal, ezt követően érdekegyeztetés és társadalmi párbeszéd kezdődik, és a törvényi előírásoknak megfelelően október 31-ig benyújtják a parlamentnek a törvényjavaslatot.

Gyurcsány Ferenc szerint a következő évben sem lesz az ideinél több „közforrás” az egészségügyre, és ráadásul hat százalékos inflációval is számolni kell. Az egészségügy mai állapotában pénzügyileg nem tartható fenn, változtatás nélkül a jelenlegi viták megszaporodnának, ugyanakkor csak több pénzzel egyébként sem oldható meg minden gond és baj.

Olyan, az intézményrendszer egészét érintő fejlesztési programot kell a kormánynak elkészítenie, amely azt mondja valamennyi polgárnak, hogy „nem vagy kevésbé fontos, mint az, aki mondjuk egy egészségügyi ellátás szempontjából előrébb járó dunántúli megyében született” – mondta a miniszterelnök.

Véleménye szerinte Magyarországon egyszerre van jelen az üzleti egészségügy és a valamennyiünk közkincsét képező egészségügy. A legnagyobb kérdés, hogy e kettő hogyan fér meg egymás mellett. Az elmúlt évtizedben Gyurcsány szerint ezt a kérdést nem tették fel soha, mindig csak részproblémákkal foglalkoztak. Mint mondta, a válasz a biztosítás alapú egészségügy, amelyik közvetíthet e kétféle egészségügy között, kiszámítható viszonyokat teremtve. „Nehéz reformokat bevezetni, de muszáj. Nem magunk miatt, hanem az ország miatt és a gyermekeink miatt” – hangsúlyozta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Járai: a forintnak költségvetési szigorra van szüksége

Magyarországnak ragaszkodnia kell ígéreteihez, hogy csökkenti költségvetési hiányát és kisebb mértékben nyúl az adóemelés eszközéhez, ha azt szeretné, hogy a forint élvezze ennek hasznát - jelentette ki szombaton Helsinkiben Járai Zsigmond.

hvg.hu Itthon

Újra trükköznek, tovább kozmetikázzák a költségvetési adatokat

Továbbra sem szűnt meg a költségvetési kozmetikázás - derül ki egy szeptember közepén megjelent közbeszerzési felhívásból – írja a Népszabadság. A kormány ugyan azt vállalta a Brüsszelben már-már elfogadott konvergenciaprogramban, hogy ezentúl a valós folyamatoknak megfelelő költségvetési számokat mutatja be, de a lap értesülései szerint ez mégsem így lesz.

Vélemény

Veres: Pótköltségvetés nem kell

Nem lesz pótköltségvetés, nincs szükség különleges kormányzati intézkedésre – nyilatkozta a Népszabadságnak Veres János pénzügyminiszter, aki szerint tarthatók éves terveik.