szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idén az év első három hónapjában tovább csökkent a használatba vett lakások száma, s folytatódott az új építési engedélyek számának 2006 utolsó negyedévében tapasztalt növekedése – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Lakóparki főhomlokzat. Több építési engedély
© Fadesa
Az I. negyedévben 2006 év azonos időszakához képest 22,8 százalékkal kevesebb, 5484 lakás kapott használatbavételi engedélyt, és 5,9 százalékkal több, 10438 új lakásra adtak ki építési engedélyt.

Tavaly az év első három hónapjában 7118 új lakást vettek használatba, 0,9 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban, a kiadott építési engedélyek száma pedig 8 százalékkal 9858-ra csökkent.

Budapesten az idén az első három hónapban 1521 lakásra adtak ki használatbavételi engedélyt (-27,4 százalék), a megyei jogú városokban 1512 lakásra (- 16,1 százalék), a többi városban 1399 lakásra (-17,8 százalék), a községekben 1052 lakásra (-30,1 százalék).

Pozitív tendenciát jelez ugyanakkor az első negyedévben az új lakásépítési engedélyek száma, amely Budapesten 3334 (+ 6,2 százalék), a megyei jogú városokban 1982 (+23,2 százalék), a többi városban 2738 ( -11,9 százalék), a községekben 2384 (+19,3 százalék) volt. A használatba vett lakások számának alakulása megyénként erősen differenciált: a 60 százalékot meghaladó csökkenést (Vas és Nógrád megye) és az 50 százalékosnál nagyobb növekedést (Csongrád megye) egyaránt regisztrált a statisztika.

Az új építési engedélyek száma Közép-Dunántúl, Észak-Alföld és Közép-Magyarország minden megyéjében meghaladta az előző év azonos időszakit.

A legnagyobb visszaesés regionális szinten (18 százalékos) Észak-Magyarországon volt. Az 50 ezres lélekszámúnál kisebb városokban 12 százalékkal kevesebb új lakásépítési engedélyt adtak ki, más településtípus átlagában az építési kedv emelkedését mutatják az új engedélyek növekvő számai. Közel 600 lakás szűnt meg, 3 százalékkal kevesebb, mint 2006 első negyedévében.

Az idei év első negyedévében legnagyobb mértékben (26 százalékkal) a vállalkozói lakásépítés esett vissza, de 18 százalékkal csökkent a természetes személyek által kezdeményezett építkezések száma is. Értékesítési céllal 24 százalékkal, saját használatra 20 százalékkal kevesebb lakás épült, bérlakás pedig mindössze néhány.

A lakóparki építkezések a fővárosban a korábbi negyedévekhez képest jelentősen visszaszorultak (39 lakás), ebből következően a lakópark építés országos átlagban csaknem egyötödére zsugorodott. Bő egyötöddel kevesebb lakás épült új családi házban, míg új többszintes, többlakásos épületben 4 százalékkal több.

Átlag feletti volt a visszaesés a három és több szobás lakások kategóriájában, ezek mérete is csökkent, az új lakások átlagos alapterülete több mint 4 négyzetméterrel lett kisebb, 84 négyzetméter.

A legtöbb lakást építőipari szervezetek építették mind a városokban, mind a községekben. Az építőipari vállalkozások kivitelezői szerepe továbbra is meghatározó (az új lakások háromnegyede így épült), házilagos kivitelezés aránya mindössze egyötöd volt. Az ország nagyobbik felében (11 megyében) az átlagosnál nagyobb visszaesés következett be, ugyanakkor 6 megyében több lakás épült, mint 2006 első negyedévében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Amerikába lopták a magyar lakóparkot?

Hazai ötlet ellopása vagy PR-fogás? Írásunkban a megvádolt amerikai beruházót is megkérdeztük arról, valóban “lenyúlta-e” a Budapesten építkező Prestige Towers lakóparki beruházás nevét és arculati elemeit.

Gazdaság

Lakópark, végállomás?

Több Ikarus-cég is megroggyant, állami és magántartozásaikat pedig csak a telkek értékesítéséből képesek kiegyenlíteni. Mivel a mátyásföldi buszgyártás újraindítására sincs esély, ott az új tulajdonos 18 milliárd forintos beruházással 3 ezer lakásos parkot építene fel.

László Éva Lilla Ingatlanmenedzser

Menny és pokol: mire számíthat, aki lakóparkba költözik?

Mekkora presztízse van ma egy lakóparki ingatlannak? Milyen előnyei és hátrányai vannak, ha a vásárló ilyen jellegű lakás mellett dönt? Az extra szolgáltatások nemcsak kényelmi szempontokat szolgálnak, a társadalmi elszigeteltség érzését is növelik. A lakás rejtett hibáival együtt az is csak a beköltözés után derül ki, hogy szellemvárosban él-e a tulajdonos vagy a reklámok által sugallt édenkertben.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

A tíz legnagyobb lakópark

Összegyűjtöttük a főváros tíz legnagyobb lakóparkját. Újépítésű ingatlanból nincs hiány, egyes projektek esetében akár 1−2 ezer lakásból is válogathatunk. Budán a XI. kerületben találjuk a legnagyobb épület-együtteseket, Pesten pedig a XIII. kerület vezeti a listát.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Duna menti lakóparkok: mennyibe kerül a panoráma?

Több ezer fővárosi lakást adnak át idén és a következő esztendőkben olyan lakóparkokban, amelyek közvetlen a Duna partján állnak. Feltérképeztük a legnagyobbakat, és kiderült, hogy a dunai panorámáért 15-20 százalék felárat kell fizetni.