szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A középmezőnyben maradt, de a 66-ról a 45. helyre lépett előre a Világbank üzleti környezetet vizsgáló listáján Magyarország. A ma megjelenő tanulmány üzenete egyértelmű: ahol nincs reform, ott lemaradás tapasztalható - írta szerdai számában a Népszabadság.

A Kelet-Európát és a volt szovjet térséget felölelő régió vezető reformországai közé sorolja a Világbank Magyarországot, Horvátországot, Macedóniát, Grúziát és Bulgáriát. Az üzleti környezet változását a világ 178 országában, tíz fő kategória alapján vizsgálta a Doing Business. A tanulmány szerint Magyarország látványosan javított helyezésén, ám így is a vizsgált uniós országok középmezőnyében maradt, bár megelőzte Csehországot, Bulgáriát, Romániát és Szlovéniát is. Magyarország egy év alatt 21 helyet lépett előre. Igaz, egy évvel korábban a hatvanadikról esett a hatvanhatodik helyre - idéz a lap a tanulmányból.

A Világbank többek között azért sorolta előbbre Magyarországot, mert a hatóságok megkönnyítették a cégalapítást, amelynek ideje az átlagos 38 napról 16-ra rövidült. Ugyancsak felgyorsult az ingatlanok bejegyzése, és a csődtörvény módosulásával a hitelezőknek jobb esélyeik vannak követeléseik behajtására- állapítja meg a jelentés.

A Világbank elemzése jól tükrözi azokat a reformokat, amelyeket a világgazdaságban egymással versengő országok valósítanak meg. A visszaesés egyértelműen a reformok elmaradására utal, s persze arra, hogy a befektetők által is figyelt listán az ügyesebb országok megelőzik vetélytársaikat. A javítás pedig a reformok újabb hullámát sejteti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Nyugdíjreformot sürget a Világbank jelentése

Magyarországon 2025-re 40 százalékkal megnő a 65 év felettiek aránya, minden ötödik állampolgár 65 év feletti lesz. Közép-Kelet-Európa országaiban és a volt Szovjetunió államaiban általában rohamos az elöregedés, ami fenyegeti a régió által a közelmúltban elért sikereket. Mindez szükségessé teszi a nyugdíjrendszer reformját – állítja a Világbank legújabb „Harmadik rendszerváltás - Kelet-Európa és a volt Szovjetunió elöregedő népessége” című jelentése.

MTI Gazdaság

Hivatalba állt a Világbank új elnöke

Robert Zoellick (53) a Világbank nemrégiben kinevezett elnöke hétfőn átvette hivatalát. George Bush amerikai elnök jelölte Zoellicket a nemzetközi pénzügyi szervezet élére, a Világbank igazgatótanácsa pedig egy hete egyhangúlag jóváhagyta a kinevezését.