szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Teljesen bizonytalan a Mol megszerzésére tett OMV-kísérlet kimenetele, áll az egyik vezető londoni befektetési ház, a Lehman Brothers csütörtökön kiadott elemzésében, amely 28700 forintos célárat adott meg a Mol papírjára.

A Lehman Brothers napi európai részvényelemzési összeállításainak csütörtöki kiadása szerint az OMV előtt álló nehézség az, hogy az ellenőrző szavazati jog megszerzését akadályozó korlát eltávolításához a Mol vezetésének együttműködése is kell, a magyar cég vezetői azonban jelezték, hogy az osztrák vállalat átvételi ajánlata "további megfontolásra sem érdemes".

A Lehman szerint az OMV vezetésének látható célja a társaság növekedése akvizíciók révén, mindazonáltal az OMV-Mol vállalategyüttes kialakítása "jó eséllyel hosszasan elhúzódó folyamat lesz, és a siker távolról sem garantált".

Az OMV részvénye az elmúlt két hónapban 10 százalékkal túlteljesítette a szélesebb olajszektort, és a Lehman Brothers elemzői korlátozott potenciális mozgásteret látnak a papírra a ház által jelenleg érvényben tartott 51 eurós célár felett.

Az elemzés megjegyzi, hogy változatlanul bizonytalan az átvételi ajánlat kimenetele, és a Lehman fenntartja az OMV-re adott alulsúlyozási besorolását. A Lehman közölte, hogy jelenlegi célára a Mol-részvényre 28700 forint.

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő e héten kiadott londoni elemzése szerint a Mol jelenlegi adóskockázati besorolása – gyenge befektetői "BBB mínusz", stabil kilátással – tükrözi a magyar cég erős pozícióját a közép- és kelet-európai finomítói piacon, erőteljes és "viszonylag ellenálló" nyereségességét, és ésszerű vagyonmegoszlását. A Mol pénzügyi profilja azonban "csak átlagos" a legutóbbi agresszív részvény-visszavásárlás miatt meredeken megemelkedett adósság nyomán, állt az S&P elemzésében.

A hitelminősítő adatai szerint a Mol június 22-e óta 505 milliárd forintot költött részvény-visszavásárlásra, annak érdekében, hogy visszaverje az OMV átvételi kísérletét. A Standard & Poor's szerint a részvény-visszavásárlások felemésztették a Mol pénzügyi mozgásterének zömét.

A Financial Times szintén e héten közölt elemzése szerint jóllehet az OMV elsősorban az átvétel kitermelői oldali előnyeit hangsúlyozza, a valódi előny az osztrák cég számára a Mol finomítói és benzinkút-hálózatának megszerzésében rejlene. Az egyesült cég – eltekintve bármely esetleges vagyoneladástól – a negyedik legnagyobb finomítói csoport lenne Európában, napi 877 ezer hordós nyersolaj-finomítási kapacitással. Ez a BP-ével azonos kapacitás lenne, és csak a Total, az ExxonMobil és a Royal Dutch Shell mögött maradna el a londoni üzleti napilap szerint.

A töltőállomások számát tekintve a hetedik legnagyobb lenne Európában a Mol és az OMV kombinációja, amelyet csak a fenti négy cég, valamint az Eni és a Repsol előzne meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

A Mol nem tárgyal az OMV-vel az egyesülésről

Nem kezd tárgyalásokat a Mol az OMV-vel, amelynek keddi felvásárlási szándéknyilatkozata és megkeresése nem érdemel további megfontolást a magyar cég részéről – közölte a Mol kedden a tőzsde honlapján. Korábban – a kibocsátó kérének megfelelően – az olajvállalat papírjainak kereskedését felfüggesztették, majd a Mol közleményének közzététele után újraindították.

MTI Gazdaság

BÉT: a Mol határozta meg a kereskedést

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 340,09 pontos emelkedéssel, 27 733,29 ponton zárt kedden. Az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez százalékos 1,24 százalékos emelkedés. A részvénypiac forgalma meghaladta a 69 milliárd forintot, a vezető részvények árfolyama a Richter kivételével emelkedtek az előző kereskedési napi záró árakhoz képest.

MTI Gazdaság

Újabb fejezet a Mol–OMV-huzakodásban

A Mol megtévesztőnek és etikátlannak tartja az OMV legújabb reklámkampányát, egyben felszólítja az osztrák céget, hogy a Mol nevét ne szerepeltesse reklámjaiban. A magyar cég a PSZÁF-hoz és a versenyhivatalhoz fordult.