szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ipari termelői árak az idén augusztusban az előző havinál 1,1 százalékkal voltak magasabbak, a 2006. augusztusi szinthez képest viszont 2,3 százalékkal csökkentek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Az ipar belföldi értékesítési árai egy hónap alatt 0,5, éves összehasonlításban 3,5 százalékkal emelkedtek. Az exportértékesítés termelői árai júliushoz viszonyítva 1,6 százalékkal nőttek, az egy évvel korábbiaknál viszont 6,8 százalékkal voltak alacsonyabbak.

Az idén júliusban az ipari árak egy hónap alatt 0,4 százalékkal nőttek, a tavaly júliusi szinttől viszont 2,8 százalékkal elmaradtak. Tavaly augusztusban a havi növekedés 0,3, az éves 9,7 százalék volt.

A KSH jelentése szerint a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai az idén augusztusban 0,7 százalékkal nőttek az előző havihoz képest. Ezen belül a legnagyobb mértékű növekedés, 1,7 százalék, a belföldi értékesítésben jelentős súlyt képviselő élelmiszeripari ágazatban volt.

A bőrtermék, lábbeli gyártása ágazatban 0,7, a villamos gép, műszer gyártása és a járműgyártás ágazatokban 0,6, a papírgyártás és a vegyi anyagtermék-gyártásban 0,5 százalékkal nőttek az árak.

A feldolgozóipari ágazatok közül árcsökkenést csak a fafeldolgozás (0,3 százalék), illetve az egyéb nemfém ásványi termékek gyártása (0,2 százalék) ágazatokban mért a KSH.

Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazatban az előző havi minimális árnövekedést követően csekély mértékű, 0,1 százalékos árcsökkenés volt megfigyelhető.

Éves összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 7,9 százalékkal a fafeldolgozási termékek gyártása ágazatban és a meghatározó súlyt képviselő élelmiszer, ital, dohány gyártása ágazatban (7,7 százalék) nőttek az árak.

Jelentős mértékű, 13,1 százalékos árcsökkenést mértek a kőolaj-feldolgozásban. A járműgyártásban 1,5, a vegyi anyag gyártásban 0,4 százalékkal csökkentek a termelői árak.

A többi ágazatban stagnálás és a 4,8 százalékos árnövekedés közötti értékeket mért a KSH. A feldolgozóipar egészében 12 hónap alatt 2,1 százalékkal nőttek a termelői árak.

A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 7,4 százalékkal haladták meg a 2006 augusztusi szintet. Az ágazat 12 havi árindexében tapasztalt jelentős csökkenés a 2006 augusztusi hatósági villamosenergia- és gázárváltozások bázishatásának megszűnéséből adódik, amely - jelentős súlyánál fogva - döntő hatást gyakorolt az ipar belföldi értékesítésének árindexére is - áll a KSH jelentésében.

A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjai közül augusztusban - hasonlóan az előző két hónaphoz - a fogyasztási cikkeknél volt a legnagyobb, 0,9 százalékos havi áremelkedés.

Az energia- és továbbfelhasználásra termelő, valamint a beruházási javakat gyártó ágazatokban 0,3 százalékos növekedést mértek.

Éves összevetésben szintén a fogyasztási cikkek gyártásában volt a legnagyobb mértékű, 3,9 százalékos áremelkedés. A KSH az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 3, a beruházási javaknál pedig 0,3 százalékos növekedést mért.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai augusztusban az előző hónaphoz képest 1,6 százalékkal nőttek, 12 hónap alatt viszont 6,8 százalékkal csökkentek.

A forint egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 3,4, a dollárhoz viszonyítva 4,1 százalékkal értékelődött le. Éves összehasonlításban a magyar deviza az euróhoz képest 6,9, a dollárhoz képest 12,5 százalékkal erősödött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Csekély mértékben növekedtek az ipari termelői árak

Az ipari termelői árak 2005 decemberében az előző hónaphoz képest nem változtak, 2004 decemberéhez viszonyítva 4,7 százalékkal emelkedtek. Az év egészét tekintve 4,3 százalékkal növekedtek tavaly az ipari árak - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.