szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tavalyi rekordnál 16 százalékkal kevesebb – jóllehet változatlanul többmilliárdos – prémiummal kell beérniük az idei karácsonyi jutalomszezonban a londoni City bankárainak a nem elsőrendű – subprime – amerikai jelzáloghitel-piaci válság miatt kialakult globális pénzügyi felfordulás miatt – áll az egyik vezető londoni pénzügyi kutatóintézet előrejelzésében.

A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) – az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző cég – becslése szerint az idén 7,4 milliárd fontra (2750 milliárd forintra), éppen a 2005-ös szintre esik vissza a City befektetési és egyéb pénzügyi szolgáltatási területeken dolgozó bankárainak év végi összesített prémiuma a tavaly kifizetett 8,8 milliárd fontról (3260 milliárd forint).

A CEBR azzal számol, hogy az áthúzódó hatások miatt a 2008-as prémiumszezonban már "csak" 6,2 milliárd font lesz a londoni pénzügyi központban dolgozók éves jutalma, amely 2009-ben visszaemelkedik 7,9 milliárd fontra.

Az elemzés szerint a citybeli prémiumapály fő oka az, hogy a bankoknak jelentős költségemelkedést okoz a subprime válság, amely miatt egyrészt komoly veszteségeket kell leírniuk az ilyen kötelezettségeket is tartalmazó pénzpiaci termékportfolióikban, másrészt a bankközi likviditáspiac is szinte kiszáradt.

Ez utóbbit jelzi, hogy a múlt hónap közepére 6,60 százalékra emelkedett az irányadó londoni bankközi kamatláb, a LIBOR, 0,85 százalékponttal meghaladva a Bank of England - a brit jegybank - jelenleg 5,75 százalékos alapkamatát.

Más londoni elemző házak szerint a globális vállalategyesülési és felvásárlási (M&A) hullám megtörése is erősen érinti a befektetési banki ágazatot.

A Dealogic pénzügyi adatszolgáltató csoport minap kiadott legújabb összesítése szerint az idei első kilenc hónapban 3850 milliárd dollár (700 ezer milliárd forint) értékben jelentettek be új M&A-ügyleteket a globális vállalati szektorban, ami időszaki rekord. Az egyesülési és felvásárlási aktivitás azonban már a vizsgált időszak alatt, a harmadik negyedévben drámai mértékben megtorpant: a tranzakciók összértéke ezer milliárd dollárra csökkent az előző három hónapban mért 1740 milliárd dollárról, ami 42 százalékos visszaesés negyedéves összehasonlításban.

Az M&A-aktivitás összeomlásszerű csökkenése is egyenes következménye annak a globális pénz- és tőkepiaci likviditási apálynak, amelyet a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsön-adósok törlesztési képességével kapcsolatos aggodalmak okoztak. Ezeket a kötelezettségeket a befektetési bankok - nemcsak az amerikaiak - különböző súlyozással becsomagolták azokba a befektetési termékekbe, amelyeket kockázatterítési céllal kínálnak a globális pénzpiacon, az amerikai lakóingatlan-piac súlyos megingása nyomán azonban a befektetői kereslet az utóbbi hónapokban gyakorlatilag eltűnt e konstrukciók iránt.

Ráadásul a bankok a nagybani likviditáspiacon is megszorultak, ugyanis - nem tudván, hogy kinek milyen mértékű az érintettsége az értékpapírosított, ám nem teljesítővé válással fenyegető nem elsőrendű kötelezettségek piacán - egymásnak is vonakodnak rövid távú finanszírozást nyújtani a bankközi pénzpiacon.

A CEBR hétfői londoni elemzése szerint ugyanakkor a citybeli prémiumcsökkenés hatását enyhíteni fogja, hogy a bankok igyekeznek megtartani munkaerő-állományuk javát. A cég azzal számol, hogy a City befektetési banki alkalmazotti állománya az idei 349 ezerről jövőre mindössze 6500-zal - nem egészen 2 százalékkal - csökken, és utána ismét ütemesen emelkedik.

Emellett az érték- és a nyersanyagpiacok "jól tartják magukat" a válság közepette is, a jelentés szerzői szerint főleg a változatlanul erősen teljesítő felzárkózó térség miatt, amely továbbra is ellátja likviditással a londoni piacot.

A 2008-ra jósolt újabb 16 százalékos jutalomcsökkenés mindazonáltal annak lesz a következménye, hogy a pekingi olimpia után Kínában várhatóan lanyhul a gazdaság élénksége, és a brit gazdaság növekedési üteme is lassulni fog - áll az elemzésben.

A CEBR nemrégiben kiadott brit GDP-előrejelzése azt jósolta, hogy a brit gazdaság növekedési üteme az idei évre várt 2,7 százalékról 2008-ban meredeken, 1,4 százalékra csökken. A hétfői új CEBR-elemzés szerint az idei és a jövő évre várt citybeli prémiumesés visszafogja a londoni ingatlanszektor teljesítményét is. A cég úgy becsüli, hogy a Cityben kifizetett milliárdos jutalmak fele a londoni ingatlanpiacra áramlik.

A City bankárainak tavaly még igen szép karácsonyuk volt: a CEBR akkori becslése szerint a befektetési banki alkalmazottak az előző évben kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font rekord jutalmat vihettek haza 2006 végén; 4200-an kaptak egymillió font feletti jutalmat az előző évi 3000 prémiummilliomos után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Zuhan az M&A-érték, elbocsátások a Cityben

Minden eddigi rekordot megdöntött az idén a globális vállalategyesülési és felvásárlási (M&A) hullám, a tranzakciók értéke azonban az amerikai eredetű "nem elsőrendű" (subprime) jelzáloghitel-válság hatására a harmadik negyedévben már meredeken zuhanni kezdett. A legfrissebb beszámolók szerint máris megkezdődtek a tömeges elbocsátások a londoni City befektetési bankjaitól, amelyek alkalmazottai tavaly még rekord prémiumokat vihettek haza.

MTI Gazdaság

A Bank of England nem változtatott a kamaton

A brit központi bank, a Bank of England a csütörtöki kamatdöntésével változatlanul, 5,75 százalékon hagyta irányadó kamatát, a kéthetes repót, harmadik hónapja szüneteltette a szigorítást.

MTI Gazdaság

Az IMF szerint "elhúzódó" lesz a válság

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a "nem első rendű válság" következményei - a nagybani hitelpiaci hitelszűke, a magasabb bankközi kamatok, a kisebb-nagyobb "turbulenciák", azaz dominódőlések a nemzetközi bankvilágban - "elhúzódók" lesznek, és lassítani fogják a világgazdasági növekedést.

MTI Gazdaság

Folytatódik a pénzkivételi roham, zuhannak a brit bankrészvények

Hétfőn is folytatódott a megrettent betétesek pénzkivételi rohama a bankközi piaci likviditásszűke miatt megszorult egyik vezető brit jelzálogkölcsönző, a Northern Rock lakossági fiókjainál, amelyeket - Nagy-Britanniában két évszázada példátlan módon - a múlt hét vége óta ostrom alatt tartanak megtakarításaikat féltő ügyfelek.