szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Energia Hivatal 5-10 százalékos áremelést javasol a lakosságot villamos energiával ellátó Egyetemes Szolgáltatók végfelhasználói árában 2008. januárjától - közölte Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal elnöke.

A javaslatot az árampiaci szereplők költségeire nehezedő mintegy öt százalékos árnyomásnak engedve teszik - mondta Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal elnöke a Népszabadság által Budapesten rendezett konferencián.
 
Felsmann Balázs, a gazdasági és közlekedési minisztérium szakállamtitkára kiemelte: a 2008 januárjától teljesen liberalizált árampiacon is lesz elegendő áram. Hangsúlyozta, nincs, és a nem is várható válság az árampiacon. A szabályok értelmében a jövő év elejétől az eddigi szolgáltató egyetemes szolgáltatóként látja el a lakosságot és az 3X50 ampernél kisebb mérővel rendelkező fogyasztókat. A balkáni áramhiány hatására ott a jelenlegi magyar közüzemi árakhoz képest 30-40 százalékkal magasabb a villamos energia ára. Az egyetemes szolgáltató árában a rendszerhasználati díj változatlan marad, a villamos energia nagykereskedelmi ár pedig mintegy 10 százalékkal emelkedik.
 
A konferencián résztvevő kereskedők és szolgáltatók kapacitáshiányról beszéltek és a termelőkkel együtt jelentős áremelést prognosztizáltak. Szinte egyöntetűen kritizálták a villamos energia törvényt és annak végső szakaszban lévő végrehajtási utasításait.
 
Bakács István, az E.ON Hungária igazgatóságának tagja az Európai Unió energiapiaci liberalizációs lépésekhez képest folyamatos lemaradásról beszélt. A konferencián jelenlévő Herczog Edit európai parlamenti képviselő javasolta a résztvevőknek, hogy a magyar érdekek képviseletének hatékonyabbá tétele érdekében időben tegyenek javaslatokat az őket érintő témákban.
 
Felsmann Balázs mindehhez hozzátette: a mostani harmadik liberalizációs csomagban Magyarország nem a lemaradók táborát erősíti. Bakács István szerint 2008-tól sem lesz teljesen liberalizált a piac, ha az egyetemes szolgáltató költségalapú ára eltér a piaci ártól. Szerinte kevés az idő arra, hogy a fogyasztók ténylegesen választhassanak 2008. január 1-jétől.
 
Gerse Károly a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgató-helyettese a kifogásolt kapacitáshiánnyal kapcsolatban elmondta, hogy a múlt évi 28,5 terawattórához képest 2008-ra 25 terawattóra villamos energiát hirdettek meg az október 25-i aukcióra. A 4 terawattórányi hálózati veszteségre külön aukció van, míg az egy terawattórát kitevő megújuló villamos energia beszerzésére a rendszerirányító Mavir hirdet aukciót.
 
Kuhl Tibor, a Dunamenti Erőmű vezérigazgatója máris felajánlott a Mavirnak 150 megawatt kapacitást, levezetve azt, hogy a gáztüzelésű kombinált ciklusú G-1-es blokkjuk 16 forint/kilowattóra termelői ára a végfogyasztónak miként kerül megawattóránként átlagosan 70 euróba (1 euró mintegy 250 forint, 1 megawatt egyenlő 1000 kilowattal), beleértve a rendszerhasználati díjat, a kereskedelmi árréseket és a széndioxid kvóta árát is.
 
Gerse Károly, az MVM vezérigazgató-helyettese elmondta: hogy az aukciók után fennmaradó kapacitásokat is meghirdetik. Az aukciós árral kapcsolatban azt közölte: az árat a regionális kereslet által befolyásolt kereslet-kínálat, valamint az európai áramárak és a széndioxid kvóta árának alakulásra vonatkozó várakozások határozzák meg.
 
Felsmann Balázs az árakkal kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy jelenleg a közüzemi árak jóval a szabadpiaci árak alatt vannak. Ugyanakkor a közüzemi ár az MVM beszerzési portfoliójának hatására messze nem azonos a piaci árral. Itt utalt arra, hogy  az olcsónak kommunikált paksi áramárnál a piaci szereplők nem hajlandók figyelembe venni az atomerőmű historikus nyereséggörbéjét, amelyet egyetlen magánbefektető sem fogadna el.     Az MVM vezérigazgató-helyettese a piaci szereplők hálózati beruházásainak hiányára utalt akkor, amikor azt emlegette, hogy korábban sem az MVM-nek, és jelenleg a Mavirnak sem jelent megtérülő beruházást a hálózat bővítése, fejlesztése, ami pedig az ellátás biztonságát szolgálja.
 
Lechóczki Gábor, a Démász pénzügyi igazgatója szerint kevés szereplőnek jó a 2008. januári teljes piacnyitás. A közüzemből kényszerből kikerülők lényegében teljesen tájékozatlanok, felkészületlenek. Lechóczki Gábor kifejtette, hogy senki nem marad áram nélkül, csak kérdés milyen áron. A szolgáltató ugyanis az ár alakításánál figyelembe veszi a fogyasztó kondícióit, fizetési garanciáit is.
 
Kiss Árpád, a Magyar Energiafogyasztók Szövetségének elnökségi tagja kifejtette: egy kedvező helyzetű fogyasztó egyetlen kapott ajánlat alapján mintegy 40 százalékos áremeléssel számolhat, ami begyűrűzik az összes termék árába.
 
A kapacitások bővítéséről szólva Hatvani György, a Mavir elnöke közölte, hogy a 2015 és 2025 közötti kapacitásterv 7000 megawatt új kapacitással számol, részben a meglévő elavultak cseréjeként.
 
Az E.ON Hungária erőmű beruházására létrejött E.ON Erőművek ügyvezető igazgatója, Katona Zoltán reményét fejezte ki, hogy - a korábbi információk szerint 240 megawatt teljesítményű - gönyűi erőmű átadásának idejére, 2010-re átlátható és tiszta versenypiac lesz, ami garanciája egy ilyen beruházás megtérülésének.
 
Emmerich Endresz, az Elmű és Émász elnöke, emlékeztetve a jelenlegi közüzemi és szabadpiaci árkülönbségre, az emelkedő energia árra hívta fel a figyelmet. Szerinte ezért is ösztönözni kell az energiahatékonyságra és takarékosságra.
 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Áramfogyasztásban rekordot döntött az ország

Megdőlt a magyar villamosenergia-felhasználási rekord, de sehol nem akadozott az ellátás az országban - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő szerdán. A Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Rt. (Mavir) hangsúlyozta, hogy minden idők nyári csúcsfogyasztása dőlt meg ezen a napon.

MTI Gazdaság

A lakosság maradhat a jelenlegi áramszolgáltatójánál

A hazai villamos energia piac 2008. január elsejei teljes liberalizációja után a lakosság és a kisvállalkozók maradhatnak a jelenlegi áramszolgáltatójuknál, akik ettől az időponttól egyetemes szolgáltatók lesznek és amelyekre szigorú szabályok lesznek érvényesek - közölte Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter.

MTI Gazdaság

Az E.ON belép az orosz árampiacra

A német E.ON energetikai csoport lett a győztese annak az aukciónak, amelyen az orosz OGK-4 áramszolgáltató 47 százalékára írtak ki. A német vállalat azt tervezi, hogy tőkeemeléssel az orosz vállalat 70 százalékát szerzi meg. Összességében 4,1 milliárd eurós vételi árral számol az E.ON.