szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MVM leányvállalata, az MVM Trade a csütörtöki kapacitásaukción 9 terawattóra áramot adott el (a piacnyitás első teljes évére, 2008-ra) 163 milliárd forint értékben – közölte Mártha Imre, az MVM Trade vezérigazgatója.

A vezérigazgató elmondta, hogy a csütörtöki árverés nem érintette a lakossági áramot, mert azt az MVM kétoldalú szerződések alapján biztosítja az áramszolgáltatóknak. Ezt pedig olyan áron teszi, ami elfogadható a lakosság számára. Az áram ára a végfelhasználói árnak kevesebb, mint a fele, a többi a rendszerhasználati díjból, az adóból és más járulékokból tevődik össze. A vezérigazgató emlékeztetett arra is, hogy a villamos energia termelés költségeit a kőolaj, illetve a gáz ára, az infláció és a széndioxid kvóta ára befolyásolja. Ez utóbbival kapcsolatban Mártha Imre elmondta: mivel Magyarország kevés kvótát kapott, a széndioxid kvóta költsége kilowattóránként akár két-három forinttal is megemelheti az árat. Mindezekkel együtt várhatóan 10 százalék alatt marad a lakossági áramár-emelés, mint ahogy azt a Magyar Energia Hivatal elnöke már többször elmondta.

Mártha Imre emlékeztetett arra, hogy arányaiban ilyen nagyságrendű aukciót még nem tartottak és nagyon jelentős volt az érdeklődés. Az aukción kialakult árak 15-20 százalékkal alacsonyabbak a régióban megawattóránként 70 euró felett lévő árakhoz képest. Az úgynevezett zsinórtermék (0-24 óra) ára 65 euró volt megawattóránként, míg a csúcstermék ára elérte a 100 eurót - mondta Mártha Imre. Hozzátette: az aukciót ezen az árszinten lezárták, mert gátat akartak szabni a túlzott áremelkedésnek. A vezérigazgató hozzátette: a Gazdasági Versenyhivatalnak megvannak az eszközei ahhoz, hogy a továbbértékesítés során a mostani vevők ne érhessenek el extraprofitot.

Az MVM önkorlátozó magatartását magyarázva újságírói kérdésre a vezérigazgató hozzáfűzte: a Magyarországon is jelen lévő nagy cégek, a német E.ON, a francia Electricité de France (EdF) és a szintén német RWE tőzsdén lévő vállalkozások. Ennek ellenére a nemzeti piacaikon ezek is önmérsékletet tanúsítanak, mert a hosszútávú üzletpolitikájukban nem érdekük az árak rövidtávú volatilitásának kihasználása extraprofit reményében. Az MVM önkorlátozó magatartása illeszkedik az európai energiapolitikához – mondta Mártha Imre.

A nem lakossági fogyasztóknak sem jelent ársokkot az aukciós ár, ugyanis nem következett be több tíz százalékos áremelkedés, mint amire a piacon egyesek számítottak - mondta az MVM Trade vezérigazgatója. Számításai szerint az áram ára számukra 10-20 százalékkal emelkedik. Mártha Imre kiemelte, hogy jellemzően magyarországi fogyasztásra vásárolták meg a kapacitásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTA Gazdaság

Áramárcsökkentést akarnak az ipari nagyfogyasztók

A Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó, timföldgyártással foglalkozó Motim Zrt. is csatlakozott ahhoz a gazdasági és közlekedési tárcának írt szakmai állásfoglaláshoz, amely az áramárak csökkentésére szólítja fel a tárcát - írta hétfőn a Magyar Nemzet.

MTI Gazdaság

Öt-tíz százalékkal drágulhat az áram

A Magyar Energia Hivatal 5-10 százalékos áremelést javasol a lakosságot villamos energiával ellátó Egyetemes Szolgáltatók végfelhasználói árában 2008. januárjától - közölte Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal elnöke.

MTI Gazdaság

Új, EU-konform áramvásárlási szerződések

A Magyar Villamos Művek Zrt. megtárgyalta az új áramvásárlási szerződéseket a Paksi Atomerőmű Zrt.-vel és Mátrai Erőmű Zrt.-vel, amelyek a European Federation of Energy Traders által kidolgozott, az európai uniós kereskedelmi gyakorlatnak megfelelő, állami támogatást nem tartalmazó, széleskörűen alkalmazott mintaszerződést tükrözik.