szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londoni elemzések szerint meghaladhatja a 60 milliárd dollárt (11 ezer milliárd forintot) az az összeg, amelyet a világ legnagyobb bankjai veszteségként lesznek kénytelenek leírni elértéktelenedett jelzálog-követeléseket is tartalmazó befektetési termékportfólióikban a nem elsőrendű (subprime) amerikai jelzálogpiaci körből kiindult globális likviditási sokk miatt.

A leginkább érintett bankok által közzétett becslések - amelyeket a csütörtöki Financial Times összegzett - a londoni gazdasági napilap szerint újabb tápot adnak azoknak a piaci félelmeknek, hogy az egyes befektetési nagybankok még nem is tárták fel teljes egészében a hitelpiaci felfordulás rájuk gyakorolt tényleges hatásait.

A Citigroup például azzal számol, hogy a nem teljesítő jelzálog-követelésekkel egybecsomagolt befektetési termékszegmensben a legnagyobb befektetési bankoknak 64 milliárd dollárt kell veszteségként leírniuk; ebből 44 milliárd dollár jut a kockázatterítő céllal egybecsomagolt különböző kockázatú adósságtermékek (CDO-k) 16 legnagyobb piaci forgalmazójára.

A Citigroup - a világ legnagyobb bankcsoportja - a hétvégén közölte, hogy csak neki várhatóan 8-11 milliárd dollárt kell még leírnia értékpapírosított, subprime jelzálog-követelésekkel egybevett pénzpiaci adósságtermék-portfoliójában.

A becslés nyilvánosságra hozatala után, a bank New Yorkban tartott rendkívüli igazgatótanácsi ülésén bejelentette lemondását a globális pénzügyi szolgáltató csoport elnök-vezérigazgatója, Charles Prince.

A londoni City elemzői közösségében keringő előrejelzések szerint a veszteségleírások a Merrill Lynch esetében is meghaladhatják a 10 milliárd dollárt. A londoni prognózisok a UBS-nek 7,2 milliárd, a Deutsche Banknak 3,3 milliárd, a Goldman Sachsnak 4,3 milliárd, a Morgan Stanley-nek 1,7 milliárd dolláros kényszerű leírást jósolnak.

A JP Morgan becslése szerint a bankok, biztosítási cégek és alapkezelők CDO-portfolióiban várható leírások teljes összege 60-70 milliárd dollár között lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Bank of England nem változtatott a kamaton

A brit központi bank, a Bank of England a csütörtöki kamatdöntésével változatlanul, 5,75 százalékon hagyta irányadó kamatát, a kéthetes repót, harmadik hónapja szüneteltette a szigorítást.

MTI Gazdaság

Az IMF szerint "elhúzódó" lesz a válság

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a "nem első rendű válság" következményei - a nagybani hitelpiaci hitelszűke, a magasabb bankközi kamatok, a kisebb-nagyobb "turbulenciák", azaz dominódőlések a nemzetközi bankvilágban - "elhúzódók" lesznek, és lassítani fogják a világgazdasági növekedést.

MTI Gazdaság

A Fed 1/3-os recessziós esélyt ismert el a kamatvágással

Az amerikai gazdaság recesszióba süllyedésének egyharmados esélyét ismerte el a Federal Reserve a váratlanul nagymértékű kamatcsökkentéssel, áll a Moody's Investors Service Londonban kiadott első gyorselemzésében. Más londoni elemzések szerint további Fed-kamatcsökkentés várható még az idén, az euróövezeti jegybank pedig hosszabb szünetet tart szigorító ciklusában.

MTI Gazdaság

Az EIU EKB-kamatcsökkentéssel számol

Drasztikusan rontotta az amerikai gazdaságra és a dollár euróárfolyamára adott jövő évi előrejelzését az Economist Intelligence Unit (EIU), amely legújabb havi prognózisában – elsőként a nagy londoni házak közül – euróövezeti kamatcsökkentést is valószínűsít az amerikaival párhuzamosan.

MTI Gazdaság

Zuhanó, de még mindig milliárdos prémiumok a Cityben

A tavalyi rekordnál 16 százalékkal kevesebb – jóllehet változatlanul többmilliárdos – prémiummal kell beérniük az idei karácsonyi jutalomszezonban a londoni City bankárainak a nem elsőrendű – subprime – amerikai jelzáloghitel-piaci válság miatt kialakult globális pénzügyi felfordulás miatt – áll az egyik vezető londoni pénzügyi kutatóintézet előrejelzésében.

MTI Gazdaság

Zuhan az M&A-érték, elbocsátások a Cityben

Minden eddigi rekordot megdöntött az idén a globális vállalategyesülési és felvásárlási (M&A) hullám, a tranzakciók értéke azonban az amerikai eredetű "nem elsőrendű" (subprime) jelzáloghitel-válság hatására a harmadik negyedévben már meredeken zuhanni kezdett. A legfrissebb beszámolók szerint máris megkezdődtek a tömeges elbocsátások a londoni City befektetési bankjaitól, amelyek alkalmazottai tavaly még rekord prémiumokat vihettek haza.