szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legnagyobb energiavállalat az unióban, a német E.ON erőművek építését tervezi az orosz Gazprom gázipari vállalattal közösen Nagy-Britanniában, Németországban és Magyarországon - mondta az E.ON vezérigazgatója a Financial Times-nak.

Ez az együttműködés azonban attól függ, hogyan alakulnak a megbeszélések az E.ON társulásáról a szibériai, Juzsno-Russzkoje gázlelőhely kiaknázásához – írta a brit gazdasági lap. Az E.ON még most is gondolkodik, hogy adjon-e, és ha igen, akkor milyen kisebbségi részesedéseket a Gazpromnak olaszországi, németországi, magyarországi vagy nagy-britanniai erőműveiből – idézte Wulf Bernotatot, az E.ON vezetőjét a Financial Times. A tárgyalásokat hátráltatja, hogy a Gazprom tárgyalási menetrendje nagyon sűrű, de az E.ON–Gazprom megállapodás is hamarosan sorra kerül, rövidesen aláírják – mondta Bernotat.

Tavaly júliusban elvi megállapodás született arról, hogy E.ON is társul – a szintén német BASF vegyiművek mellé – az oroszországi Juzsno-Russzkoje földgázmező feltárásához, a BASF-hez hasonlóan 25 százalék mínusz egy részvény erejéig, és úgy volt, hogy cserébe átadják a Gazpromnak az E.ON Ruhrgas magyar gázüzletének kisebbségét, 50 százalék mínusz egy részvény arányban, illetve az E.ON Hungária 25 százalék plusz egy részvényét. Az ügyletet még nem véglegesítették: idén augusztus óta sorjáznak a hírek arról, hogy a Gazprom kevesli az E.ON kínálta ellenértéket.

Most októberben közölték, hogy az E.ON 4,1 milliárd euróért megvásárolja az orosz OGK-4 áramtermelő körülbelül 70 százalékát az orosz UES elektromos művektől. A többség megszerzése után az E.ON-nak ajánlatot kell tennie az OKG-4 maradékára, ez körülbelül 500 millió euróval megtoldhatja a végső árat. Először fordul elő, hogy külföldi cég többséghez jut orosz elektromos cégben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Oroszország legnagyobb vállalatai: a Gazprom a csúcson

A legnagyobb orosz vállalatok listáján idén a Gazprom van az első helyen mind vagyonát, mind tiszta bevételét tekintve, és az első tíz legnagyobb vállalat közül öt kőolajjal és földgázzal foglalkozik – derül ki a Finansz. folyóirat listájából, amelyet a cégek éves jelentése alapján állított össze.

MTI Gazdaság

FT: a magyarok a Gazpromot sejtik a háttérben

A magyarok azt gyanítják, hogy a Molra tett OMV-ajánlat hátterében az orosz Gazprom és más orosz érdekeltségek mozognak - olvasható a Financial Times csütörtöki elemzésében, amely szerint a régi EU-tagok is ugyanúgy védik energiaiparukat, mint Magyarország.

MTI Gazdaság

Tovább terjeszkedik a Gazprom

Az orosz Gazprom gázipari vállalat – és ezzel az orosz kormány – tovább terjeszkedik az olajiparban: az állami ellenőrzésű cég új befektetéssel 30 százalékról 75 százalékra emelte részesedését egy szibériai olajkitermelő vegyesvállalatban, amelyben a partnere az amerikai Chevron olajcég.

MTI Gazdaság

A Gazprom célba vette Szerbiát

Szerdai belgrádi sajtóbeszámolók szerint az orosz Gazprom stratégiai célpontnak szemelte ki Szerbiát, s - a belgrádi vezetők készséges támogatásával - hozzáfogott, hogy erősen megvesse ott a lábát.

Gazdaság

Küszöbön áll az E.On alkuja a Gazprommal

Heteken belül létrejöhet az E.On német energiakonszern és az orosz Gazprom földgázipari monopólium között a megállapodás a Juzsno-Russzkoje-i gázlelőhely tulajdoni megosztásáról.

MTI Gazdaság

A Gazprom 50 százalékkal drágábban kaphatja a földgázt?

Türkmenisztán mintegy 50 százalékkal, 100 dollárról 150 dollárra szándékozik emelni a Gazpromnak szállított földgáz árát ezer köbméterenként, s ezt azzal indokolja, hogy a Gazprom emelni tervezi a gáz árát Magyarországnak, a balti államoknak és Fehéroroszországnak - értesült a Kommerszant című moszkvai lap a türkmén elnökhöz, illetve a kormányhoz közelálló forrásból.