szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A "jelentősen javuló" makroegyensúlyi helyzet ellenére ismét növekvő kockázatokat áraz Magyarországon a piac, áll vezető londoni befektetési házak pénteken megjelent elemzéseiben. A szakértők szerint 2009-ben az egyensúlyi javulás ellenére is korlátozott lesz az adócsökkentési mozgástér, MNB-kamatcsökkentésre pedig az idei első félévben gyakorlatilag nincs esély.

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által hetente összeállított felzárkózó piaci helyzetelemzések pénteki kiadása külön fejezetet szentel a magyarországi piaci és belpolitikai helyzet összefüggéseinek. Az elemzés szerint Magyarország makro-alapmutatói "jelentős mértékben" javultak az elmúlt két évben: a 2006-ban elkezdett konszolidációs program révén az akkor már 10 százalék fölé tartó GDP-arányos államháztartási hiány az idén a célként kijelölt 4 százalékra, "sőt valószínűleg kissé ez alá" csökken. A külkereskedelmi mérleg nemrég többletbe fordult, a folyómérleg-hiány "a már kezelhetőbb 5 százalékra" süllyedt a GDP-hez mérve, és finanszírozásában a ház nem vár "jelentősebb gondokat", áll az elemzésben.

Gyurcsány nélkül nem megy?
© AP
A GS szerint azonban a befektetők mindezek ellenére "magas béta", vagyis nagyobb kockázatú kategóriába sorolják a magyar befektetési konstrukciókat, különösen a többi térségbeli gazdasággal összevetve. Ennek következtében a magyar piacot kockázatleépítési időszakokban rendre nagyobb eladási hullámok sújtják, mint a csehet vagy akár a lengyelt, áll a Goldman Sachs elemzésében.

A ház szerint a még mindig lappangó befektetői kételyek fő okai közé tartozik, hogy "komoly aggályok" állnak fenn a politikai stabilitással, különösen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pozíciójával kapcsolatban. Az okok közé tartozik emellett, hogy a magyar kormányoknak "nagyon rossz a költségvetési előtörténete" a mindenkori választásokat megelőző két évben, ami kételyeket ébreszt az alacsony államháztartási hiány tarthatósága iránt.

Mindemellett a "már 1 százalék alatti" magyar gazdasági növekedés lefelé, az infláció ugyanakkor felfelé okoz meglepetéseket. A lanyhuló növekedéssel párosuló magas infláció arra utal, hogy strukturális gondok akadályozzák a magyar gazdaság fejlődését, áll az elemzésben. A londoni befektetési ház szerint az eddig végrehajtott költségvetési szigorítás és szerkezeti reformok vezérlője Gyurcsány Ferenc, ezért ha esetleg saját pártja menesztené a kormányfőt, "az piacmozdító hatású fejlemény lenne".

Valamelyest ellentmondásos módon így a fenyegető piaci felfordulás az a tényező, amely erősíti a kormányfő pozícióját, áll az elemzésben. A GS londoni szakértői szerint azonban ez sem zárja ki teljes mértékben Gyurcsány Ferenc elmozdítását, és ebből a szempontból a következő 12 hónap döntő lesz.

Ha a népszavazás érvényesnek és a kormány szempontjából kedvezőtlennek bizonyul, annak ugyan nem lenne komolyabb költségvetési kihatása, viszont a kormány jelképes erejű vereségét jelentené. Ellenzéki győzelem esetén - "ami valószínű" - a ház szerint felerősödnének a kormány lemondását és az új választások kiírását, vagy ügyvezető kormány beiktatását szorgalmazó hangok.

A Goldman Sachs elemzői nem számolnak azzal, hogy a koalíció ebbe belemenne, de a bizonytalanság árthat a magyarországi befektetési konstrukciók piaci árfolyamainak, áll a pénteki londoni elemzésben.

A GS szerint nagyarányú ellenzéki győzelem válsághoz is vezethet az MSZP-n belül, ami a kormányfővel szembeni komolyabb ellenállás kialakulását eredményezheti. A ház fő forgatókönyve az, hogy Gyurcsány Ferenc megmarad pozíciójában, de ha mégis menesztik, az a legnagyobb valószínűséggel még az idei év végéig megtörténik, különben a váltás túl közel esne a 2009-es EU-választásokhoz és a 2010-es magyar parlamenti választásokhoz, és nem maradna idő egy új miniszterelnök imázsának megformálására. Ezért a GS londoni elemzőinek várakozása szerint 2008 második felére már "sokkal tisztább lesz a kép" azzal kapcsolatban, hogy Gyurcsány Ferenc marad-e, vagy sem.

Az elemzés szerint a piac figyelme várhatóan csak azután terelődik vissza a szerkezeti javulásokra, hogy a népszavazás körüli politikai zajongás elült, és az MSZP-n belül "nem kezdik ki komolyan a miniszterelnök helyzetét". A költségvetési és adókilátásokról az elemzésben az áll: a tavalyról becsült 5,7 százalékos államháztartási hiány után a ház azzal számol, hogy a deficit az idén valamivel akár 4 százalék alá is süllyedhet.

Van mozgástér adócsökkentésre (Oldaltörés)

A költségvetési helyzet "drámai javulása" arról győzte meg a kormányt, hogy van valamelyes manőverezési tere a deficit növelése nélkül. A GS szerint is van mozgástér adócsökkentésre, jóllehet ez korlátozott.

A ház nem számol azzal, hogy a kormány "masszívan" növelné a költségvetési hiányt a 2010-es választások előtt. Még ha lenne is ilyen szándék, a piac "most már éberen figyel, a büntetés viszonylag gyorsan jönne, és ezt (a kormány) is tudja", áll az elemzésben. A tervezett adócsökkentések azonban potenciálisan megállíthatják a deficit-leépítést, így a hiány jórészt az idén elért szint körül maradhat, jósolják a GS londoni szakértői.
 
A pénzügypolitikai kilátásokról a GS elemzői azt jósolják, hogy az MNB várhatóan az idei első félévben egyáltalán nem tud kamatot csökkenteni, jóllehet a piac még mindig negyed százalékpontos csökkentést áraz. A ház a második félévre vár monetáris enyhítést, de ezt is arra a feltételezésére építi, hogy a forint árfolyamsávját az év vége felé eltörlik. Ebben az esetben az MNB jelentős kamatcsökkentést tudna végrehajtani; a GS azzal számol, hogy a forintsáv eltörlése után rövid idő alatt 1,00 százalékponttal csökkenne a jegybanki alapkamat.

A Goldman Sachs szerint a forintsáv megszüntetése nélkül jegybanki kamatcsökkentés csak akkor várható, ha jelentősen javul az inflációs kilátás, vagy erősödik a globális kockázatvállalási hajlam, ami a sáv erős végéhez közelítené a forintot. A GS szerint az MNB-nek a sáv erős széle körüli forintra lenne szüksége ahhoz, hogy a 2009-s inflációs cél "közelébe kerülhessen".

A ház azzal számol, hogy a februárban esedékes új Inflációs Jelentésben valószínűleg kissé 3 százalék fölé kerül a 2009-es inflációs előrejelzés. Ugyanezt jósolja egy másik nagy citybeli befektetési ház is a magyarországi kilátásokról pénteken Londonban kiadott elemzésében.

A JP Morgan londoni befektetési részlege szerint az MNB az Inflációs Jelentésben "3,5 százalék környékére" fogja emelni a 2009-re szóló inflációs előrejelzést, főleg a magasabb olajárak miatt. Nagyon szigorú inflációkövető politika esetén egy ilyen előrejelzés arra késztetné az MNB-t, hogy februári ülésén kamatot emeljen.

A gyenge GDP-növekedési háttér, és a mostani forintárfolyam-kiugrás "valószínűleg átmeneti mivolta" azonban arról fogja meggyőzni a magyar jegybankot, hogy egyelőre ne nyúljon a kamathoz, jóllehet valószínű, hogy a Monetáris Tanács februári ülésén ismét szóba kerül a kamatemelés, áll a JP Morgan pénteki elemzésében.

A cég szerint a mostani forintkiugrás nehéz helyzetbe hozta az MNB-t. A GDP-növekedési ütem "a leálláshoz közelít", ami önmagában kamatcsökkentés indokolna. A piac azonban "nem hajlandó elismerni" az alapmutatók elmúlt egy évi javulását, és a gyengébb forint most már azzal fenyeget, hogy az infláció a cél fölött lesz.

Mindezek alapján a ház elemzői átértékelték kamat-előrejelzésüket: már egyáltalán nem várnak kamatcsökkentést az első félévben, és a második félévben számolnak fél százalékpontos enyhítéssel, ami 7,00 százalékos év végi kamatszintet jelentene. Ez fél százalékponttal magasabb a JP Morgan korábbi 2008 végi kamatszint-prognózisánál.

A cég továbbra is 6,50 százalékon várja a kamatcsökkentési ciklus mélypontját, de most már 2009 közepe előtt nem számít ennek a szintnek az elérésére.

A JP Morgan szerint az MNB csak 255-250-es, vagy ez alatti árfolyamszinteken csökkentene "könnyű szívvel kamatot. Ha azonban a forint hirtelen 275-280-ig kiugrana, vagy az árfolyam hosszú ideig - több hónapig - 260 fölött marad, akkor kamatemelés következne, áll a londoni befektetési ház pénteki elemzésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

London: recessziós kockázat, javuló egyensúlyi helyzettel

A közép-európai EU-gazdaságokat nem érintené közvetlenül az esetleges amerikai recesszió, csak akkor, ha az az euróövezetben is komoly lassulást okozna, áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteki előrejelzésében. Amely szerint Magyarországon is fennáll a recesszió kockázata az idén. Más londoni elemzések szerint viszont a magyar egyensúlyi helyzet oly mértékben javult, hogy már "nem is elsődleges fontosságúak" az erről szóló adatok.

MTI Gazdaság

A Fitch magyar bankok kilátását javította

Magyar bankok kockázati osztályzatainak kilátását javította vissza leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra szerdán a Fitch Ratings, miután a héten ugyanezt tette a magyar szuverén adósosztályzat kilátásával is.

MTI Gazdaság

London: az infláció már januárban lassulni kezd

Az MNB várhatóan még hónapokig nem lesz abban a helyzetben, hogy folytathassa a pénzügypolitikai enyhítést, azzal együtt sem, hogy a teljes kosárra számolt infláció jó eséllyel már januárban lassulni kezd, mondták londoni felzárkózó piaci elemzők a decemberi magyarországi inflációs adatok keddi közzététele után.

MTI Gazdaság

Négy ország kilátását rontotta egyszerre a Fitch

Példátlan lépéssel, egyszerre négy kelet-európai EU-tagállam szuverén adóskockázati besorolásainak kilátását rontotta az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra csütörtökön a Fitch Ratings, az érintett országok igen magas folyómérleg-hiányára hivatkozva.

MTI Gazdaság

Londoni felmérés: stabilak a hosszú forintpozíciók

Enyhe felülsúlyozottsági szinten stabilizálódott ebben a hónapban a hosszú forintkonstrukciók pozíciója a felzárkózó piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, áll az egyik vezető londoni befektetési ház decemberi felmérésében. A jelentés szerint Magyarországon a térségi négyek közül egyedüliként csökken folyamatosan a folyómérleg-hiány, bár ennek üteme a vártnál valószínűleg kisebb lesz.

MTI Gazdaság

Fitch: előrelépés az egyensúlyi helyzetben, de maradtak a kockázatok

Javulnak Magyarország külső fizetési és államháztartási egyensúlyi mutatói, de megmaradtak a folyamatot terhelő eddigi kockázatok, mondta kedden Londonban a Fitch Ratings európai felzárkózó piaci szuverén minősítésekért felelős igazgatója. A cég londoni központjában tartott felzárkózó piaci szemináriumon elhangzott: az amerikai gazdaság valószínűleg épphogy elkerüli a recessziót, ugyanakkor Kína globális stabilizáló szerepe kérdéses.