szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több mint három éve a legnagyobb ütemű termelői inflációt – 6,6 százalékot – mérték februárban Kínában, ami azt sugallja, hogy a fogyasztói infláció a januári 7,1 százalékos, 11 éves rekord után tovább növekszik az év második hónapjában is, elemzők szerint akár 8,5 százalékra.

A fogyasztói árak emelkedéséért elsősorban a szárnyaló élelmiszer- és energiaárak a felelősek Kínában is. Az élelmiszereken belül a kínai konyha egyik alapvető nyersanyaga, a sertéshús kínálati hiánya és ennek következtében erős áremelkedése volt a legfőbb árfelhajtó tényező. Az élelmiszer-nyersanyagok ára általában 11 százalékkal nőtt februárban. Az energia- és nyersanyagárak terén az olajtermékek árai 37,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi termelői olajtermék árakat, az acéltermékeké  29,6 százalékkal.

Ugyanakkor a kínai külkereskedelem hagyományosan szárnyaló többlete 63 százalékkal csökkent februárban – az egy évvel korábbihoz képest –, amint a kínai áruk iránti amerikai és európai kereslet esett. Ez részben az amerikai gazdaság lassulását, részben a kínai import erős bővülését tükrözi.

A februári kereskedelmi többlet csak 8,6 milliárd dollárt ért el, a tavaly februári 23,7 milliárd dollár után. 2007 márciusa óta ez volt a legkisebb plusz, de az akkori 6,9 milliárdos többletet az exportadó-politika változásai miatt akkor abnormálisan alacsonynak ítélték a piaci elemzők.

Februárban Kína EU-val szembeni kereskedelmi többlete 15 százalékkal 10 milliárd dollárra csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Az EU Kína legnagyobb kereskedelmi partnere. A nagyságra második partnerrel, az Egyesült Államokkal szembeni kínai többlet februárban 23 százalékkal 9,4 milliárd dollárra csökkent az egy évvel azelőttihez viszonyítva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel László Vélemény

Lengyel László: Kína birodalmi évszázada

Ha a huszadik század Amerikáé volt, a huszonegyedik Kínáé lesz. Ez még akkor is igaz, ha Kína nem gazdaságilag, politikailag, ne adj Isten, katonailag győzi le az Egyesült Államokat, csak világhatalmilag kiegyensúlyozza. Gombár Csabától kölcsönözve: a világfejlődés követi a nap járását, a görögöktől jutott a latin Európába, onnan Angliába, Amerika keleti, majd nyugati partjára. Megérkezett Ázsiába.

MTI Gazdaság

Újabb rekordon Kína kereskedelmi többlete

Kína külkereskedelmi többlete decemberben 22,69 milliárd dollár volt, ezzel a tavalyi egész évi többlet 262,2 milliárd dollárt ért el. Ez új rekord, és 47,7 százalékkal több a 2006-os, 177,47 milliárd dolláros többletnél, jelentették a kínai vámhatóságnál pénteken.

MTI Gazdaság

Hűtenék a kínai gazdaságot

Kína az idén 8 százalékos GDP-növekedést célzott meg a tavalyi 11 százalékos után, remélve, hogy az elhatározott megszorító intézkedéseknek lesz hatása. Elemzők szerint azonban kétséges ezen törekvés sikere, hiszen évek óta egyszámjegyű gazdasági növekedés a kimondott cél, de rendre túlteljesítik.