szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentése céljából várhatóan még az idén pályázatok jelennek meg 7-10 milliárd forint keretösszeggel, amelynek fedezetéül az ország kvótavagyonának egy része szolgál – mondta Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) szakállamtitkára.

Kevesebb szédioxidot bocsátunk ki.
Több pénzünk marad
© sxc.hu
Közölte: a tárca még dolgozik a pályázati rendszeren, s ahhoz javaslatokat is fogad a közeljövőben kezdődő országos klímavédelmi road-showján. Annyi biztos, hogy a lakossági és közintézményi szektorban energiahatékonysági beruházásokat, továbbá az üzleti szférában elsősorban kis- és közepes vállalkozások kibocsátás-csökkentési projektjei élvezhetnek majd támogatást - hangoztatta a szakállamtitkár.

A pályázaton rendelkezésre álló források pontos mértéke attól függ, hogy a klímavédelmi vállalásait túlteljesítő Magyarország a kibocsátási többletjogosultságaiból mennyit és milyen árfolyamon értékesít. Feiler József, a KVM osztályvezetője szerint Magyarország szén-dioxid egyenértékben kifejezve 69-89 millió tonnával teljesíti túl azt a csökkentési szintet, amelyet a Kiotói jegyzőkönyvben vállalt az üvegházhatású gázkibocsátásokra vonatkozóan 2012-ig az 1987 előtti évekhez képest.

Az értékesíthető többletkvóta pontos mértéke az elkövetkező évek gazdasági növekedésétől, illetve az azzal összefüggő energiafogyasztástól függ – mondta az osztályvezető. Több ország, illetve cégek jelezték már vásárlási szándékukat. Feiler József kitért rá, hogy a Kiotói jegyzőkönyv megengedné a többletkvóták tartalékolását a 2012 utáni, minden bizonnyal a jelenleginél szigorúbb csökkentési kötelezettségekkel járó következő időszakra, ám az EU-ban formálódó klímapolitika alapján ez valószínűleg nem lesz lehetséges. Ennek ellenére az egész kvótatöbbletet nem érdemes egyszerre eladni, mert az csökkentené a kvóták árát – magyarázta a főosztályvezető.

Az országok között értékesíthető, tonnánként egy az egyben elszámolt úgynevezett AAU egységeknek nincsen aktuális árfolyama, szemben a CER-egységekével, amelyeket fejlődő országokban elvégzett kibocsátás-csökkentési projektek után lehet szerezni. Amennyiben az AAU egységek árfolyama a CER-egységekét követi, illetve annál kissé alacsonyabb, akkor Magyarország kvótavagyona 2012-ig 1,24-1,6 milliárd euró közé tehető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Kéthetes csúcs Balin a klímaváltozásról

A szigetországban rendezett kormányközi konferencián a küldöttek az üvegházhatást okozó gázok hatékony korlátozásáról és a környezetbarát technológiákról tárgyalnak, valamint arról, hogy a legaktívabban szennyező, ám fejlődő országokat milyen módon lehet rábírni a kvóták betartására.

MTI/hvg.hu Tech

A klímaváltozás népvándorláshoz, az pedig háborúhoz vezet

A globális felmelegedés egyike a legjelentősebb fenyegetéseknek, amelyekkel az emberiségnek szembe kell néznie – figyelmeztettek kutatók, ismertetve egy tanulmányt, amely szerint klímaváltozások a múltban éhínségekhez, háborúkhoz és népességcsökkenéshez vezettek.

MTI Világ

G8: 2050-ig 50 százalékkal csökkentik a széndioxid-kibocsátást

A legfejlettebb ipari államok és Oroszország állam- és kormányfői megállapodtak abban, hogy célul tűzik ki a környezetet leginkább szennyező széndioxid-kibocsátás ötven százalékos csökkentését 2050-ig - jelentette be csütörtökön délután Heiligendammban Angela Merkel német kancellár.

Trend

Klímamentő törekvések

Nobel-békedíjjal jutalmazták az idén az éghajlatváltozás veszélyeire figyelmeztető erőfeszítéseket. Az elismerést - főként a Kellemetlen igazság című, Oscar-díjas dokumentumfilmjéért - Al Gore volt amerikai alelnöknek, valamint a globális folyamatokat kutató klímaváltozási ENSZ-bizottságnak (IPCC) megosztva ítélték oda, jelezvén, hogy a kérdés immár a nagypolitika része.

MTI Gazdaság

A Vatikán Magyarországon váltja meg széndioxidkvótáját

Globális kommunikációs sikert könyvelhet el az a magyar vállalkozás, amely a Vatikán számára erdőt telepít. Az egyik magyar-amerikai cég még a nyáron vállalta, hogy 150 ezer négyzetméteren erdőt telepít, amivel megváltja az egyházi állam széndioxid-kibocsátását.

MTI Világ

Indul Al Gore megakampánya a klímaváltozás ügyében

Al Gore volt amerikai alelnök hároméves, 300 millió dolláros kampányba kezd Amerikában a globális felmelegedés elleni harc jegyében. Az Egyesült Államok történetében ez lesz az egyik legnagyobb, legköltségesebb kampány, amelyet közügyben indítottak.

MTI Világ

Patthelyzett a klímaváltozási konferencián

A klímaváltozási konferencia sikerét veszélyezteti a patthelyzet, amely az Egyesült Államok és az Európai Unió között alakult ki a kibocsátási értékek körül - figyelmeztetett egy nappal a Balin zajló csúcsértekezlet zárása előtt az ENSZ Éghajlatváltozási Titkárságának vezetője.

hvg.hu Tech

Google: harc a klímaváltozás és a krízisek ellen

A Google.org öt kulcsfontosságú kezdeményezést jelentett be annak a törekvésnek a jegyében, hogy az információ hatalmát és a technológiát az emberi életminőség javítása érdekében használja fel. Ennek pénzügyi hátterét a Google alapítói közti megállapodás képezi, miszerint a cég tőkéjének és az éves nyereségnek körülbelül 1 százalékát, illetve alkalmazottaik munkaidejének egy részét jótékonysági célokra fordítják.