szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Januárban a külkereskedelmi termékforgalom hiánya 80 millió eurót, 19 milliárd forintot tett ki, ami 140 millió euróval, 36 milliárd forinttal alacsonyabb a 2007 januárinál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal A korábban közölt előzetes adatok 71 millió eurós passzívumot mutattak.

Suzuki személyautók az esztergomi gyárban. Exportcikkek
© Suzuki
Az első hónapban a kivitel volumene 19, a behozatalé 15 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. Folyó áras forintadatokból számítva az export értéke 18, az importé 15 százalékkal bővült, euróban a növekedés üteme 17, illetve 14 százalékos volt. Tavaly januárban a hiány 219,3 millió euró, 55 milliárd forint volt.

A külkereskedelemi termékforgalom hiánya 2007-ben 308 millió eurót, 78 milliárd forintot tett ki, szemben az előzetes becslés szerinti 443,5 millió euróval, és az egy évvel korábbi 2,379 milliárd euróval. Tavaly decemberben a hiány 170,2 millió euró volt, egy évvel korábban, 2006 decemberében pedig 127,9 millió euró volt. Az idén januárban az export értéke 1529 milliárd forint, 6 milliárd euró, az importé 1548 milliárd forint, 6,1 milliárd euró volt. A volumennövekedés üteme - a 2007. IV. negyedévi lassuló tendenciát követően - a forgalom mindkét irányában gyorsulást mutatott. Az előző év azonos hónapjához képest a forgalom forintban mért árszínvonala importban nem változott, míg exportban 1 százalékkal csökkent, így a cserearány 1 százalékkal romlott.

A forint a főbb devizákhoz képest összességében 1 százalékkal erősödött, ezen belül a dollárhoz viszonyítva a felértékelődés több mint 10 százalékos volt, míg az euróhoz képest 1 százalékkal gyengült.

A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 25, míg a behozatalé 21 százalékkal bővült. Folyó áras forintadatokból számítva az árufőcsoport exportforgalmának harmadát adó híradás-technikai, hangrögzítő és lejátszó készülékek kiviteli értéke 53 százalékkal 326 milliárd forintra nőtt, behozatala 80 százalékos értéknövekedés mellett mintegy 200 milliárd forintra emelkedett. Ezen belül a mobiltelefonok kivitele több mint kétszeresére, behozatala pedig 3,5-szeresére bővült.

A közúti járművek, valamint az energiafejlesztő gépek és berendezések exportja azonban átlag alatti mértékben növekedett: 13, illetve 1 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. A feldolgozott termékek kivitelének volumennövekedése lényegesen nagyobb, mintegy duplája volt, mint a behozatalé (12, illetve 6 százalék). Folyó áras forintadatokat tekintve az exportforgalomban az átlagot meghaladó mértékben, 37 százalékkal nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek forgalma, ami elsősorban az oroszországi kivitel felfutásának köszönhető.

Az energiahordozók behozatalának volumene 15, míg a kivitelé 57 százalékkal bővült. Ezen belül a kőolaj és kőolajtermékek importértéke - 35 százalékos árszínvonal-növekedés mellett - mintegy duplájára, 94 milliárd forintra emelkedett, exportértéke 81 százalékos növekedés mellett meghaladta a 30 milliárd forintot. A gázbehozatal forintértéke gyakorlatilag az előző évi szinten maradt.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene - a 2007. januári magas bázisszint mellett - 12 százalékkal csökkent, míg az importé 8 százalékkal emelkedett. A kivitel volumencsökkenésében a legmeghatározóbb szerepet a gabonaexport értékének 18 százalékos visszaesése játszotta.

Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 13 százalékkal, az onnan érkező behozatalé 7 százalékkal nőtt. Az új tagállamok esetében a forgalom továbbra is lényegesen nagyobb ütemben bővült, mint a régiek vonatkozásában. Az egyenleg mindkét országcsoporttal aktív, és javuló tendenciát mutat.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben 50 százalékos export- és 33 százalékos importvolumen-növekedés volt, s az ezen országokkal folytatott kereskedelem importtöbblete 17 milliárd forinttal 194 milliárd forintra emelkedett. A forgalom egyenlege az EU-n kívüli európai államokkal - elsősorban a mobiltelefon-export közel háromszoros növekedésének eredményeképpen - 17 milliárd forinttal javult, míg az ázsiai relációban - legnagyobbrészt a híradás-technikai eszközök importjában tapasztalt felfutás következtében - jelentősen, 46 milliárd forinttal romlott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A külkereskedelmi hiány 619,6 millió euró

Az idén az első hét hónapban a külkereskedelmi mérleg hiánya 619,6 millió euró volt, szemben az egy évvel korábbi 1,597 milliárd euróval – közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden a részletes adatok alapján.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Külkereskedelem: 362 millió euró mínusz az első tíz hónapban

Az idén január-októberben a külkereskedelmi áruforgalom hiánya az előzetes adatok szerint 362 millió euró volt, míg egy évvel korábban 2,161 milliárd eurót tett ki – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A 362 millió eurós hiány 56,45 milliárd eurós export és 56,82 milliárd eurós behozatal mellett alakult ki. Euróban számolva a kivitel értéke 18, a behozatalé 13 százalékkal bővült.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Londonból nézve: feltűnő javulás a magyar külkereskedelemben

„Feltűnően egészséges összképet" mutatnak az első negyedévi közép-európai fizetésimérleg-adatok, és jóllehet Magyarországé a legnagyobb külső hiány, a helyzet itt is annyival javult az elmúlt időszakban, ami a deficit- és forintárfolyam-előrejelzés javítását indokolja, áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteken kiadott térségi elemzésében, amely szerint a magyar kereskedelmi mérleg az első három hónapban jó eséllyel pluszba fordult.

MTI Gazdaság

A külkereskedelem hiánya 287 millió euró három hónap alatt

Az első negyedévben a külkereskedelmi termékforgalom 286,8 millió euró hiánnyal zárt, az előzetes adat mínusz 280,4 millió euró volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az egyenleg 371,2 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz képest. A forintban számított első három havi mérleghiány 73 milliárd volt, az egyenleg 92 milliárd forinttal javult az egy évvel korábbihoz viszonyítva.