szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az GKI Gazdaságkutató Zrt. a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával elkészített üzleti környezeti indexe 2007 negyedik negyedévében 46,9 pontra csökkent a második negyedévi 53,8 illetve a harmadik negyedévi 50 pontról – mondta Vértes András, a GKI Zrt. elnöke.

Az üzleti környezet bizonytalanabbá válását gyakrabban említették a vállalkozások, mint korábban – emelte ki a tavalyi negyedik negyedévi indexre ható egyik tényezőt a kutatócég vezetője. Hozzátette azt is, hogy az állami magatartást a kisvállalkozások jóval negatívabbnak ítélték meg, mint a közepes-, illetve a nagyvállalkozások.

A másik tényező, az üzleti infrastruktúra alakulását jelző mutató is romlott 2007 utolsó negyedévében, ami az új gépkocsik eladásának csökkenő tendenciájával és az e-gazdaság stagnálásával függ össze – magyarázta Vértes András.

Bár a tavalyi negyedik negyedévet jelző üzleti környezeti index 46,9 pontos mutatója a legalacsonyabb 2007-ben, és az 50 pontos hétéves átlag alatt van, jóval magasabb a 2006 negyedik negyedévi 29,8 pontnál illetve a 2006. évi átlagnál – fogalmazott az elnök. (Az index 50 alatti értéke a gazdasági élet szereplőinek pesszimista, az 50 feletti érték az optimista várakozásokat jelzi.)

A GKI Gazdaságkutató közzétette a régió országainak 2007 harmadik negyedévi versenyképességi indexét is, amely az előző negyedévhez képest hat országban javulást, Romániában változatlan értéket mutat. A legnagyobb javulást Csehország mutatta, Lengyelország és Ausztria áll a második-harmadik helyen, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia pozíciója kismértékben javult, Romániáé nem változott.

Ha nem a negyedéves mutatót, hanem a 2000. utolsó negyedévét tekintjük bázisnak, akkor Románia versenyképessége 55 százalékot javult, Szlovákiáé 35 százalékot, Csehországé, Lengyelországé, Magyarországé és Szlovéniáé 25-30 százalékot, Ausztriáé pedig 15 százalékot – közölte Vértes András.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

GKI: az üzleti szektor optimistább lett

Februárban mínusz 19,7 százalékról mínusz 17,3 százalékra emelkedett a GKI konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérés szerint az üzleti várakozások egyértelműen javultak, a fogyasztói várakozások viszont inkább csak stagnáltak.

hvg.hu Gazdaság

GKI: Magyarország megítélése romlott

Bár az első negyedév növekedése még nagyon szerény lesz, 2008-ban a belső és külső egyensúly tovább javul. Az infláció csak az év végén lassul számottevően. Ha addigra a világgazdaság stabilizálódik, a kamatok csökkennek, a forint erősödik – állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése.

hvg.hu/MTI Gazdaság

A GKI 2009-től szuperbruttósítana, Kupa szkeptikus

Világosabb, egyszerűbb és igazságosabb közteherviselést szolgálhat a bérek szuperbruttósítása – mondta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató elnöke. Kupa Mihály viszont szkeptikus a javaslattal szemben. Az adórendszer átalakításával kapcsolatban felmerülő javaslatok költségeit végig kell számolni és nem vakon elfogadni azt, bármelyikről is legyen szó – hangsúlyozta a volt pénzügyminiszter a hvg.hu kérdésére.

hvg.hu Gazdaság

GKI: gyorsuló növekedés, lassuló infláció és minimális reálbérnövekedés

A gazdasági növekedés a tavalyi 1,5 százalék után az idén 3,2 százalékra gyorsul, miközben az átlagos infláció 5,7 százalékra lassul a 2007. évi 8 százalékról. A belső és külső egyensúly tovább javul, a reálkeresetek, ha minimálisan is, de emelkednek – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült legfrissebb előrejelzésből.

hvg.hu Gazdaság

GKI: a belpolitikai helyzet miatt lehetetlen a reformok folytatása

A magyar gazdaság belső és külső egyensúlya 2007-ben jelentősen javult, de a vártnál is jobban lefékeződött a növekedés, s emelkedett az infláció. Ősztől a világgazdasági körülmények is egyre inkább rontják a magyar fejlődés feltételeit, nehezítik a stabilizációt. A túlfűtött belpolitikai küzdelem pedig gyakorlatilag lehetetlenné teszi a reformok folytatását – áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzésében.

hvg.hu Gazdaság

GKI: Romlanak a gazdasági várakozások

Januárban kissé csökkent a GKI konjunktúraindex szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérés szerint az üzleti szféra minden ágazatában és a fogyasztók körében is romlottak a várakozások.