szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb adat igazolta szerdán, hogy a „nem elsőrendű válsággal” terhelt idei év is nagyszerűen kezdődött a német vállalatok számára, miközben a lakosságnak sokkal kevésbé megy jól.

Angela Merkel kancellár és Jürgen Thumann, a német iparszövetség
elnöke. Az Ifo szerint jó állapotban van a reálgazdaság
© bundeskanzlerin.de
Februárban a német külkereskedelem többlete – naptári és szezonális kiigazítással – 16,4 milliárd euróra euróra nőtt a januári 16,1 milliárdról, miután az elemzők átlagosan csak 15,8 milliárdot vártak. Az eredmény láttán a legtöbb elemző 0,6 százalékra javította előrejelzését az első negyedévi német gazdasági növekedésre 0,3 százalékról, az előző negyedévhez viszonyítva. Tavaly februárban 14,3 milliárd euró volt a német külkereskedelem többlete.

Februárban az export szinten maradt januárhoz képest, 85,2 milliárd eurót ért el naptári és szezonális kiigazítással, miután januárban meredeken, 3,6 százalékkal bővült decemberhez képest. Kiigazítás nélkül a februári kivitel 9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

A behozatal, ismét főleg a gyenge lakossági fogyasztást tükrözve, februárban szezonális és naptári kiigazítással 68,8 milliárd euró volt, 0,4 százalékkal kevesebb a januárinál, és – kiigazítás nélkül – 7 százalékkal több a tavaly februárinál.

A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet üzleti bizalmi mutatója, hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján, márciusra 104,8 pontra emelkedett a februári 104,1 pontról, miután az elemzők 103,4 pontot vártak. Januárra éppen 103,4 pont volt a mutató, a decemberi 103,0 pont után.

Az Ifo kommentárja szerint a német gazdaság az év elején lendületet vett, az álláshirdetések további reményekre jogosítanak. A német cégek javuló exportkilátásokban bíznak, a drága euró ellenére. Az export további fellendülését támogatják a beruházási tervek. Az Európai Központi Bank (EKB) statisztikáiból már korábban kiderült, hogy a vállalati hitelezés az utóbbi hónapokban is rendre rekord ütemekkel bővült éves összehasonlításban, itt nyoma sincs semmiféle hitelszűkének, amely a bankközi piacon érezhető csak. Az Ifo szerdai kommentárja szerint nincs szükség kamatcsökkentésre az EKB részéről, a korlátozott hitelszűke kezelésére elegendők a bank nyíltpiaci árverései. „A reálgazdaság jó állapotban van” – mondta az Ifo vezető közgazdásza, Gernot Nerb.

A német vállalati, értékforgalmazói és lakossági hangulatmutatók azt jelzik, hogy a „nem elsőrendű válság” és az idén várható gazdasági lassulás miatt erős a borúlátás, de a legnagyobb ijedtség már elmúlt. A várakozások az egy évvel korábbi reményekhez képest jóval alacsonyabb szinteken stabilizálódtak, illetve kissé javulnak az év eleje óta, abból a felismerésből, hogy a helyzet egyelőre nem is olyan rossz, mint korábban gondolták. Ezt megerősítik az ipari termelés vártnál nagyobb év eleji növekedéséről szóló adatok, s ez az euróövezet egészére is jellemző.

A német gazdaság tavaly nagyrészt szilárdan teljesített, de az év végét már lassulás jellemezte, ezért tavaly az évi átlagos gazdasági növekedés 2,5 százalékra, munkanapokkal kiigazítva 2,6 százalékra csökkent a 2006-os 2,9 százalékról, illetve munkanapokkal kiigazítva 3,1 százalékról. A német kormány október végén az idei előrejelzését 2,0 százalékra rontotta 2,4 százalékról. A német gazdaságkutató intézetek már korábban többnyire 2 százalék alá vitték az előrejelzéseiket. Az Európai Bizottság februárban 1,6 százalékra rontotta előrejelzését az idei német gazdasági növekedésre, a novemberben valószínűsített 2,1 százalékról.

Németországban a foglalkoztatottak száma az exportgazdaság bővülése és a sok beruházás miatt nő – az őszi létszám a legnagyobb volt az ország 1990. októberi újraegyesítése óta –, ugyanezért csökken a munkanélküliség, de az inflációtól tartósan elmaradó, szerény – az egész EU-ban legkisebb ütemű – béremelkedés miatt a javulás nem látszik meg a lakossági fogyasztáson, a GDP-növekedés legfontosabb kínálati oldali tényezőjén.

A munkaköltségek közül 2006-ban a bruttó bértömeg átlagosan 1,225 százalékkal emelkedett Németországban, utána tavaly átlagosan 1,45 százalékkal nőtt. Németország ezzel szűkmarkúsági-rekordot tart az EU-ban, ráadásul ez reális csökkenést jelent az infláció miatt. Németországban tavaly az évi átlagos infláció 2,3 százalékos volt EU-szabvány szerint számolva, 1994 óta a leggyorsabb. Most márciusban a tizenkét havi infláció 3,2 százalékra ugrott a februári 2,9 százalékról, szintén EU-szabvány szerint. Németországban 2000 óta is csak 14,7 százalékkal emelkedett az átlagos bruttó bér – ez ugyancsak a legkevesebb Európában –, vagyis reálértékben szinte semmivel: tavaly ugyanis átlagosan 14,2 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint 2000-ben.

Németországban utoljára 2004-ben emelkedtek a bérek reálértékben: a kétgyerekes átlagos család vásárlóereje 0,4 százalékkal emelkedett. 2006-ban már 1,1 százalékkal, tavaly 1,3 százalékkal csökkent a reálbér átlagosan, derült ki a német kormány márciusban kiadott parlamenti tájékoztatásából.

Ezért a német gazdasági növekedés fő forrása kínálati oldalon továbbra is a beruházás és az export. Ez arra vall, hogy az utóbbi másfél évtizedben Németországban és általában Nyugat-Európában is „rendszerváltás” volt: a tudás- és minőségalapú termék- és szolgáltatásexport lett a fő húzóerő a sokszorosára nőtt, globalizálódott piacot megdolgozva, és ez – a munkahelyek exportjával együtt – háttérbe szorította, ha nem épp egyenest felszámolta a „fogyasztói társadalom” korábbi modelljét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Németország: javuló államháztartási és adóssághelyzet

A német államadósság tavaly még a GDP 65 százalékát érte el, de 2006-hoz képest az ország adósság helyzete javult, hiszen akkor az adósság aránya még 67,6 százalékon állt. Az euróövezet tagállamai részére előírt 60 százalékos felső határtól ugyanakkor még mindig messze van, közölte a Bundesbank, emlékeztetve, hogy 2001 óta ezt a követelményt Németország még egyszer sem teljesítette.

MTI Gazdaság

A németek a fogyasztói társadalom elmúlásán boronganak

A kamatcsökkentésben reménykedő piaci várakozások elszakadtak a valóságtól, mondta az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsának tagja – Bundesbank elnöke –, Axel Weber szerdán, ugyanakkor csaknem nyíltan kamatemeléssel fenyegetőzött, ha az idei béremelkedés meghaladná az inflációt.

MTI Karrier

A németeknek egyre kevesebbre futja

A gazdasági fellendülés ellenére a németeknek egyre kevesebbre futja jövedelmükből - erről tanúskodik az a felmérés, amelyet a német pénzügyminisztériumban hoztak nyilvánosságra.

MTI Gazdaság

A németek hajszállal optimistábban látják a gazdaság helyzetét

A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet üzleti bizalmi mutatója, hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján, márciusra 104,8 pontra emelkedett a februári 104,1 pontról, közölték szerdán az Ifo-nál. Januárra 103,4 pont volt a mutató. Az elemzők átlagosan 103,4 pontot vártak márciusról.

MTI Gazdaság

Németország: nem félnek a pénzpiaci zavarok hatásától

A német kormány nem aggódik, hogy a nemzetközi pénzvilág erősödő zavarai a németországi pénzvilágban érdemileg éreztetnék hatásukat. A német pénzügyminisztérium szóvivője közölte ezt hétfőn, megjegyezve, hogy semmi ok pánikra Németországban.