Egyre jelentősebb a Magyarországról kiinduló tőkeexport

Míg a kilencvenes években a magyar gazdaságot a működőtőke beáramlás jellemezte, az elmúlt években a nagy magyar vállalatok több milliárd euró értékben hajtottak végre tőkebefektetéseket, elsősorban a környező országokban – mondta Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára.

  • MTI MTI
Egyre jelentősebb a Magyarországról kiinduló tőkeexport

A magyar vállalatok teljes külföldi tőkebefektetéseinek állománya 2007 végéig megközelítette a 12,5 milliárd eurót. A magyar tőkekivitel 53 százaléka a szolgáltató ágazatra jutott, 33,7 százaléka a feldolgozóiparba áramlott, amelyben jelentős részt képvisel a kőolaj-feldolgozás.

Garamhegyi Ábel elmondta: tavaly a Magyarországról kiinduló tőkeexport összértéke 3 milliárd euró volt. Az államtitkár a magyar tőkeexportban az idén mintegy fél milliárd eurós növekedésre számít. Elmondta: 2009-től azonban nominálisan csökkenés várható ezen a téren, hiszen a tőkekivitel jelentős részét adó néhány nagy magyarországi cég már kihasználta külföldi lehetőségeinek zömét. Ugyanakkor egyre több kisebb vállalkozás látja meg a lehetőséget a külföldi tőkebefektetésekben.

Az államtitkár szerint tévhit, hogy ha egy cég tőkét helyez ki külföldre, az rontja az anyacég piaci esélyeit, egy jól megválasztott kihelyezés éppen növeli a vállalat versenyképességét.

A magyar működőtőke-kihelyezés 70 százaléka a környező országokba irányult, közöttük is kiemelt jelentősége van és lesz Romániának, ahol a magyar cégek által, vegyes vállalati formában megvalósított tőkebefektetések összértéke 2007 végéig elérte a 350 millió eurót. Ezzel Romániában Magyarország a 15. helyen áll a külföldi befektetők rangsorában.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.