szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Deloitte elnök-vezérigazgatója szerint a magyar adórendszer világviszonylatban is szélsőségesen szolidáris.

Oszkó Péter. Fehéríteni a szürkén
© hvg.hu
Oszkó Péter erről egy fórumon beszélt, ahol azt is elmondta: az egykulcsos adó bevezetésének hozadéka nem annyira a foglalkoztatásban, inkább az adófizetési hajlandóság javulásában lenne tetten érhető, mivel az egységes adókulcs csökkentheti a szürke jövedelmek arányát.

A pénzügyi szakember úgy véli, hogy az egykulcsos adórendszer bevezetése önmagában még nem jelent általános gyógyírt a magyar gazdaság összes bajára. Addig, amíg a jelenleg 1,5 millió főre tehető, minimálbéren vagy annak legfeljebb a kétszeresén bejelentett munkavállalónak legalább az a hányada, amely vélhetően több pénzt visz haza az aktuális minimálbérnél, egyáltalán nem veszi ki a részét az adóbefizetésekből, az állam kénytelen lesz továbbra is azokat megsarcolni, akiknek a munkaadója előírás- és szabályszerűen jelenti be a mindenkori keresetét – mondta.

Oszkó emlékeztetett rá, hogy a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint Magyarországon továbbra is aggasztóan alacsony az aktivitási ráta, a munkavállalási kedv. Az emberek egy része úgy gondolja, hogy nem éri meg dolgoznia addig, amíg a segélyek felvételére és kiegészítő, eltitkolt jövedelmeire támaszkodva magasabb havi bevételt könyvelhet el annál, mintha bejelentett alkalmazottként vállalna munkát.

A minimálbér adómentessége az elnök-vezérigazgató szerint a munkáltatókat és a munkavállalókat továbbra is egyaránt arra fogja sarkallni, hogy fogadják el a foglalkoztatásnak ezt a sajátos formáját. A szakértő éppen ezért a személyi jövedelemadózással párhuzamosan a társadalombiztosítási járulékrendszer átalakítását, és a járulékterhek csökkentését tartaná jó megoldásnak annak érdekében, hogy ismét egyre több cég és munkavállaló fontolja meg a visszatérést a legális foglalkoztatásba.

Oszkó Péter a hazai gazdasági vezetők, köztük saját társadalmi felelősségét is abban látja, hogy a megfelelő fórumokon konzekvensen, egységes üzenetek formájában felhívják a döntéshozók figyelmét a hazai gazdaságpolitika megoldatlan kérdéseire. A szerepvállalás célja, hogy termékeny szakmai párbeszéd induljon meg a piaci és a kormányzati szféra képviselői között. A Deloitte elnök-vezérigazgatójának véleménye szerint a magyarországi nagyvállalatok felsővezetői ezt már felismerték, több esetben, több témakörben létrejött a párbeszéd, s ezek előremutatóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Deloitte: meggyengült a befektetői bizalom Közép-Európában

A Deloitte legújabb közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése szerint a globális kockázati tőke- és hitelpiacok eseményei miatt meggyengült a befektetői bizalom – közölte a tanácsadó cég tavaly októberi felmérése alapján csütörtökön.

MTI Gazdaság

Jó energiahatékonyságra utalnak a CO2-adatok a Deloitte szerint

Regionális összehasonlításban hatékony ipari energiafelhasználásra utal, hogy egységnyi GDP előállításhoz Magyarországon viszonylag alacsony a szén-dioxid-kibocsátás – mondta Reiniger Róbert, a Deloitte környezetvédelmi szolgáltatások üzletágának igazgatója.

MTI Itthon

Gyurcsány: az egykulcsos adó a jómódúaknak jönne csak jól

A március 9-ei népszavazással, és annak következményeivel jelentősen csökkent annak a lehetősége, hogy érdemi adócsökkenést lehessen végrehajtani Magyarországon - reagált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a frakciók képviselőinek felszólalására hétfőn a parlamentben, napirend előtt.

MTI Gazdaság

Deloitte: jó irányba mutat a pénzügyi törvénycsomag

"Nem csak a bevételek szerzésére koncentrál, hanem gazdaságirányítási szerepet is felvállal, egyúttal a technikai ellentmondások tisztázásával próbál logikus rendet teremteni az egyes adótörvények között" - értékelte a javaslatcsomagot Veszprémi István, a Deloitte igazgatója.

Gazdaság

Túl sokat vár az MDF az adóamnesztiától és az egykulcsos adótól?

Az MDF adóamnesztiával és a már emlegetett egykulcsos adó ötletével fűszerezett adóreform-javaslatot dobott be. Az adócsomagtól egyebek mellett gazdasági növekedést, kifehéredést, foglalkoztatásnövekedést és államháztartási pluszbevételeket remélnek. Valóban lehet-e ennyi mindent várni az egykulcsos adótól és társaitól? Utánanéztünk, reálisak-e az elvárások.