szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az AEGON Magyarország Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár egyesül az UNIQA és Egyesült Közszolgálati Nyugdíjpénztárral, erősítendő pozícióját a gyorsan fejlődő nyugdíjalappiacon Közép- és Kelet-Európában, közölték az AEGON amszterdami székhelyén. Az egyesült alap az AEGON márkanév alatt működik tovább. Az összeolvadás pénzügyi részleteit nem hozták nyilvánosságra.

Magyarországon az AEGON nyugdíjalapjai ezzel 810 ezer tag körülbelül 2 milliárd eurónyi vagyonát fogják kezelni - majdnem megkétszerezve az AEGON részarányát az önkéntes magánnyugdíjpénztár-piacon, illetve valamivel több mint 20 százaléka növelve arányát a kötelező magánnyugdíjpénztár-piacon -, Közép- és Kelet-Európában pedig 140 ezerrel 1,5 millióra nő a taglétszám. Az AEGON ezt 2,3 millióra akarja növelni 2010-ig.

Az AEGON Magyarország cégcsoport korábban, februárban megvásárolt két vállalatot az Uniqa Biztosító Zrt. érdekköréből: az Uniqa Vagyonkezelő Zrt.-t és a Heller-Saldo 2000 Pénztárszolgáltató Kft.-t. Az AEGON csoport az első negyedévben Törökországban is terjeszkedett, az Ankara Emeklilik élet- és nyugdíjbiztosító megvételével.

Az első negyedévben a holland AEGON biztosító és pénzügyi szolgáltató 153 millió eurós adózott eredményt ért el, 78 százalékkal kevesebbet a tavalyi első negyedévi 707 milliónál. Az üzemi eredmény 47 százalékkal 342 millió euróra esett 641 millióhoz képest.

A nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsön-piac semmi "jelentős" bonyodalmat nem okozott az AEGON-nak befektetései értékcsökkenésének formájában - az ilyen leírások összege 32 millió euró volt az első negyedévre -, hangsúlyozták ismét, de hozzátették, hogy az eredményeket erősen rontotta a pénzügyi piacok általános felfordulása.

Az új életbiztosítás-kötések értéke, 686 millió euró, 17 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi 826 milliótól. Az új kötések értéke a baleset- és egészségbiztosításban 6 százalékkal 166 millió euróra csökkent, az általános biztosításban 33 százalékkal 16 millió euróra nőtt.

Tavaly az AEGON 2,551 milliárd eurós adózott eredményt ért el, 20 százalékkal kevesebbet a 2006-os 3,169 milliárdnál. A negyedik negyedév 648 millió eurós adózott eredménye 26 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

A két év azonban nem pontosan összehasonlítható, könyvelési módszertani változtatások miatt, továbbá a 2006-os első negyedévet egyszeri tételek emelték - főleg a garanciatartalékok csökkentése a holland üzletben -, ám hasonló tavaly nem volt. A cégnél mindenesetre jónak minősítették a tavalyi évet, hangsúlyozva, hogy egyszeri tételek nélkül tavaly egész évben 4 százalékkal nőtt az üzemi eredmény. Ezért főleg Közép- és Kelet-Európát, Spanyolországot és Kínát dicsérték.

Az AEGON Magyarország cégcsoport teljesítményéről ezt írták az éves beszámolóban: "kedvező technikai eredményeket ért el a háztartási és a járműbiztosításban, miután a 2006-os utolsó negyedévben növelni kellett a tartalékolást. Így a tavalyi utolsó negyedévben az üzemi eredmény 60 százalékkal 8 millió euróra nőtt az általános biztosításban."

Az AEGON teljes bevétele, 44,528 milliárd euró, 14 százalékkal több volt a 2006-os 39,165 milliárdnál, főleg a díjbevételek meredek emelkedése miatt. A második negyedévtől már Hollandiában is nőtt a bevétel, a magán nyugdíjbiztosítás kényszerű terjedése miatt. Továbbra is rekord ütemben nőtt az életbiztosítási bevétel Nagy-Britanniában. A többi bevétel - a jutalékbevétel és a sajátszámlás ügyletek, befektetések bevétele - nagyjából szinten maradt. Az új életbiztosítás-kötések értéke, 3,274 milliárd euró, 7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit csoportszinten.

Az AEGON novemberben befejezte egymilliárd eurós részvény-visszavásárlási programját. Összesen 74,57 millió törzsrészvényt vásároltak vissza 13,41 eurós átlagáron, ez a kint lévő törzsrészvények 4,6 százaléka volt. A visszavásárolt részvényeket érvénytelenítik, erről a közgyűlés határoz most áprilisban. A visszavásárlás hozzájárul az egy részvényre jutó eredmény növeléséhez. Az AEGON tavaly 1,9 milliárd eurót juttatott részvényeseinek osztalék és részvény-visszavásárlás formájában.

A magyar biztosítók díjbevétele tavaly 12,01 százalékkal 930,1 milliárd forintra növekedett. A biztosítók sorrendje - a díjbevétel arányában - az első hat helyen a következő: Allianz (19,69 százalék), Generali-Providencia (14,87 százalék), ING (12,96 százalék), OTP Garancia (9,68 százalék), AEGON (8,4 százalék), és Uniqa (7,15 százalék). A sorrend a múlt évben nem változott, de az élbolyban az Allianz részesedése az év végére 21, 57 százalékról 19,69 százalékra, az ING részesedése 14,02 százalékról 12,96 százalékra, az AEGONé 9,13 százalékról 8,4 százalékra csökkent. A Generali-Providencia és az OTP Garancia részesedése változatlan maradt, míg az Uniqa részaránya 6,49 százalékról 7,15 százalékra nőtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!