szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország jó árakkal jelenik meg a szállodapiacon: Budapesten egy szállodaszobáért átlagosan 123 eurót kérnek egy üzleti vendégtől - derül ki az üzleti utazásokkal foglalkozó Hogg Robinson Group (HRG) legfrissebb szállodapiaci elemzéséből. A tanulmány megállapítja, hogy a nemzetközi szállodaipar a nehéz gazdasági körülmények között is jól állja a sarat és bizonyos régiókban még növekedést is elkönyvelhet.

A Gresham Pallace Budapesten. Nemzetközi összehasonlításban
igen versenyképes árak
© Gresham
A feltörekvő piacokon továbbra is drágák a szállodák, az üzleti utazók számára változatlanul Moszkvában állítják ki a legborsosabb hotelszámlákat. Budapest viszont elég olcsónak számít. Magyarország az elmúlt években nemzetközi összehasonlításban elfogadható árakkal jelent meg, és ez a trend 2008-ban is folytatódott. Ausztriában hasonlóak a trendek a magyarországihoz, ám itt az árszint valamivel magasabb: Bécsben egy szoba átlagosan 162 euróba került az első félévben.

Németországban ugyancsak alacsonynak mondható a hotelek árszintje. Frankfurtban átlagosan 181 eurót, Münchenben 154 eurót, Berlinben pedig 134 eurót kérnek egy szállodaszobáért.

A felmérésben Abu Dzabi először került fel a legdrágább tíz város közé, az áremelkedés mértéke 23 százalék volt, amivel megközelítette Dubait. Mindez jól tükrözi a térségben lezajló gazdasági fellendülést – derül ki a tanulmányból.

Észak-Amerikában a szállodaárak stagnálnak: New Yorkban ugyanannyit, Houstonban három százalékkal, San Franciscóban két százalékkal kellett kevesebbet fizetni a szobákért.

A világ szállodapiacán növekvő szobaárakkal működnek a hotelek, ám a drágulás 2007-hez képest valamelyest lelassult. A felmérés készítői arra számítanak, hogy a helyzet konszolidálódása után az árnövekedés megáll majd, a hotelek tartani tudják jelenlegi kihasználtsági szintjüket.

A HRG elemzése piaci adatokon illetve olyan szállásfoglalási árakon és tarifákon alapszik, amelyeket 2008. január és július között brit ügyfelek fizettek. Az árakat a 2007. évi hasonló adatokkal vetették össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Shake

Az ágy, hol Jagger süpped el – tíz extrém hotel

Erotikus szállodától a rocksztár lakosztályig. Két okból látogathatunk az alábbi – esetenként meglehetősen különös – szállodákba. Vagy egyszerűen el szeretnénk dicskedni ismerőseinknek, hogy milyen helyen szálltunk meg, vagy az árlistán látunk olyan számokat, amelyről a szemérmetlen luxus és fényűzés jut eszünkbe.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A világ legnagyobb épületével enyhítenek a moszkvai hotelhiányon

Moszkvában tavaly egy 4-5 csillagos szállodában egy szoba átlagosan 483 dollárba került, vagyis 11 százalékkal többe, mint az előző évben, de a rubelben számított ár 14 százalékkal emelkedett, 2004 óta a szállodai árak pedig 93 százalékkal nőttek – állapította meg a Hogg Robinson Group (HRG) kutatása. A szobahiányon többek között egy gigantomán épülettel igyekeznek segíteni.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Luxushotel és irodák kerülhetnek a pécsi "magasház" helyére

Lebontaná a pécsi „magasházat” és a helyén hotelt, valamint irodákat magába foglaló többfunkciós épületet emelne 2010-re az a befektető, amely egyedüliként nyújtotta be ajánlatát a csaknem két évtizede üresen álló ingatlan megvásárlására – közölte Pécs alpolgármestere kedden.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A fővárosi luxushotelekben átlagosan napi 30 ezerért lehet lakni

Januárban a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 39,4 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 8,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.