szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre több nemzetközi vállalat választja Kína helyett Indiát és Kelet-Európát gazdasági partnerének az Atradius Hitelbiztosító 300 cég körében végzett felmérése szerint.

Sanghaj üzleti negyede. Egyre
kevesebben lelkesednek érte
© mri-china.com
A felmérés eredményeit ismertető közlemény szerint a megkérdezett 300 nemzetközi vállalat 60 százaléka Kínát, 41 százaléka Indiát, 26 százaléka Délkelet-Ázsiát jelölte meg a legfontosabb kereskedelmi partnereként a fejlett országokon kívüli szegmensben.

A felmérés szerint a jövőben a cégeknek már csak 48 százaléka kíván elsősorban Kínára fókuszálni, míg 45 százalékuk Indiát, 25 százalékuk Kelet-Európát, 24 százalékuk Délkelet-Ázsiát és Oroszországot tervezi üzletpolitikája központjába állítani.

Az Atradius szakértői szerint a multinacionális vállalatok felmérték, hogy gyorsabban érnek el sikereket kisebb piacokon, úgymint Thaiföld, Vietnam vagy Dél- és Közép-Amerika bizonyos területei, s a jövőben Kína inkább növekvő fogyasztói piaca, mintsem az olcsó munkaerő miatt lesz érdekes a cégek számára.

Az Atradius szerint a legtöbb befektető ugyanakkor nem logikus kockázatelemzés után, hanem érzelmei alapján választja ki befektetései célpontjait. A fejlődő országok gazdasági kockázatát ezért sok vállalat alábecsüli, nem számol a politikai instabilitással, az átláthatatlan törvényekkel, a gyenge infrastruktúrával, a rossz fizetési morállal és a kiterjedt bürokráciával.

A hitlebiztosító előrejelzése szerint a fejlődő piacok sem lesznek képesek kivonni magukat egy hosszabb és mélyebb recesszióból, annak ellenére sem, hogy ma már sokkal ellenállóbbak a fejlett piacokról kiinduló dekonjunktúrákkal szemben.

A hitelminősítő által megkérdezett vállalatok azonban a felsorolt kockázatok és a pesszimista elemzői várakozások ellenére is optimizmussal tekintenek a jövőbe. A cégek 55 százaléka gondolja úgy, hogy 16 százalékot meghaladó éves növekedést tud majd elérni 2008-ban, holott az előző három évben csupán 42 százalékuk könyvelhetett el ekkora növekedést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kína gazdasági növekedése lassult

Kína haza összterméke 10,1 százalékkal volt nagyobb a második negyedévben az egy évvel korábbinál, jelentették a kínai statisztikai hivatalban csütörtökön.

MTI Világ

Kína több honlap tilalmát feloldotta, de "objektív" tudósítást vár

Kína feloldotta több internetes honlap elérhetőségének tilalmát, mégsem lehet elérni sok oldalt az ötkarikás játékok médiaközpontjában. Hu Csin-tao kínai államfő ugyanakkor azt kérte külföldi újságíróktól, hogy "ne politizálják át" a játékokat, és reményét fejezte ki, hogy a tudósítások "objektívek lesznek".

hvg.hu Gazdaság

Kína öt éven belül vonzóbb befektetési célpont lesz mint az USA

Kína az elkövetkező öt évben várhatóan megelőzi a vállalati befektetések szempontjából jelenleg elsőszámú célpontnak számító Egyesült Államokat. Az európai gazdaságok a várakozások szerint vonzóak maradnak a befektetők szemében: az Egyesült Királyság megtartja igen erős helyzetét elsősorban pénzügyi szolgáltatási területen– állapítja meg a KPMG legfrissebb tanulmánya. Magyarországnak a magas szállítási költségek miatt várhatóan földrajzi elhelyezkedéséből származhat előnye.