szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb mérföldkőhöz érkezett a közép-európai földgáztőzsde megvalósítása, miután az OMV, az orosz Gazprom és a bécsi tőzsde szerdán megállapodást írt alá a baumgarteni közép-európai gázipari kereskedelmi platform (Central European Gas Hub – CEGH) közös fejlesztéséről és bővítéséről.

A vállalkozásban az OMV Gas and Power GmbH és a Gazprom Germania GmbH 30-30 százalékkal, a Wiener Börse AG és az ugyancsak a Gazpromhoz tartozó Centrex Europe Energy and Gas AG egyenként 20-20 százalékkal részesedik.

A megállapodás értelmében az alsó-ausztriai-szlovák határon lévő baumgarteni földgázelosztó központot Közép-Európa vezető földgázkereskedelmi tőzsdéjévé fejlesztik, a tőzsdén azonnali és határidős ügyletek is lehet majd kötni.

Az OMV tulajdonában lévő baumgarteni gázelosztóközponton keresztül már jelenleg is az orosz gáz egyharmada áramlik Nyugat-Európa felé. 2007-ben a CEGH gázkereskedelmi forgalma 17,7 milliárd köbméter volt, kétszer annyi, mint 2006-ban. Ezzel a csomópont a három legnagyobb elosztó központ egyike Európában. Az OMV és a Gazprom idén januárban kötött együttműködési megállapodást arról, hogy 50-50 százalékban részesednek a CEGH-ben.

Ha az osztrák tőzsdeszabályok és az unió előírásai megengedik, akkor Baumgartenben 2010-től havi hárommilliárd köbméter gázzal folytatnak majd kereskedést. Baumgartenben januártól már folyik gáztőzsdézés – részt vesznek benne Európa jelentősebb gázforgalmazói – , de a bécsi tőzsde még nincs benne, s csak 1,5 millió köbméter a havi forgalom.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Csúszik az adriai földgáz-szállítás beindítása

Leghamarabb 2014-ben érkezhet földgáz abból az adriai kikötőből, ahol az oda szállított cseppfolyósított földgázt alakítanák vezetékes szállításra alkalmassá. Ezt a vállalkozásért felelős Adria LNG konzorcium szóvivője mondta hétfőn, főleg a horvát kormány "konzervatív" magatartásával indokolva a kétéves halasztást.

MTI Világ

Orosz földgáz: ellentétek a román kormányon belül

Miközben a Bukarestben a román Transgaz és Romgaz cégekkel most tárgyaló orosz Gazprom képviselői hajlandóságot mutattak, hogy Románia is csatlakozzék a Déli Áramlat vezetékhez, váratlanul szöges ellentétes módon nyilatkozott az ügyről Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök és Varujan Vosganian pénzügyminiszter, de a nyilatkozatháborúba Traian Basescu államfő is beszállt.

MTI Gazdaság

Az 500 dolláros orosz földgázár még nem tükröződik idehaza

Az október 1-jétől, ezer köbméterenként 500 dollárra megemelt orosz földgázárnak most még nincs hatása a magyar árakra, mert a Gazprommal meglévő hosszú távú szerződés az olaj világpiaci árához köti a földgáz magyarországi nagykereskedelmi árát – mondta el Tótth András, az E.ON Földgáz Trade Zrt. szabályozási vezetője.

MTI Gazdaság

Putyin rubelt kérne a külföldiektől az olajért és földgázért

Az orosz kőolaj és földgáz külföldi vásárlóinak a jövőben dollár helyett rubelben kellene fizetniük, jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz kormányfő Szocsiban egy befektetői konferencián. Az Itar-TASZSZ beszámolója szerint az átállás fokozatosan következne be.