szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Azok az államok, amelyek az első körben hozzá tudtak jutni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásaihoz, gyakorlatilag biztonságban vannak – mondta csütörtökön, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének sajtótájékoztatóján Inotai András, az intézet igazgatója.

Az IMF-nek készenléti segélyezésre 350 milliárd dollár áll rendelkezésére, ami le van kötve. Ahhoz, hogy a második-harmadik hullámot kezelni tudja, a nemzetközi szervezetnek 1000 milliárd dollárt kellene a tőkepiacról bevonnia. Az igazgató rámutatott, hogy többet foglalkozunk a pénzügyi válság kezelésével, mint következményeivel. Inotai András szerint a válság négy síkon bontakozik ki, amelyek egymással összefüggenek, ugyanakkor a folyamatok sebessége és következményei jelentős eltéréseket mutatnak.

Ezek a következők: globális pénzügyi (bank-) válság; ennek globális makrogazdasági következményei; a nyomukban felerősödő társadalmi feszültségek; táptalaj kialakulása a populista, demagóg, esetenként kifejezetten durván nacionalista és szélsőséges nézeteknek.

Felhívta a figyelmet, hogy alapvető feladat a makrogazdasági recesszió elmélyülésével párhuzamosan kidolgozni azt a stratégiát, amely alkalmas lehet a negatív hatások mérséklésére. Ahhoz, hogy e hatások mérsékeltek legyenek, még a válság elején meg kell kezdeni a társadalmi párbeszédet – hangsúlyozta az igazgató. A gazdasági válsággal kapcsolatban megjegyezte: nem csak Magyarországon készít a pénzügyminisztérium hetente új költségvetést.

Inotai András úgy vélekedett: a kis- és középvállalati szektornak szánt 1000 milliárd forintos csomagot kizárólag a gazdaság fejlesztésére – beruházásra, exportösztönzésre – szabad felhasználni, a kivitel dinamizálásához szerinte megvannak a piacok.

Rácz Margit kutatási igazgató szerint a maastrichti kritériumok fellazítása nem képzelhető el, a pénzügyi fegyelem megkérdőjelezhetetlen, miközben gazdasági válság bontakozik ki. A pénzügyi válság egyik komoly tapasztalata ugyanis, hogy az egyes országok sebezhetősége attól is függ, hogy a külső finanszírozásra mennyire szorul rá, vagyis államháztartása mennyire stabil.

A kutatási igazgató úgy vélekedett, ha a forintárfolyamot sikerül megfogni, Magyarországon is csökkennie kell az inflációnak, s akkor megkezdődhet az alapkamat mérséklése, hiszen a spekulációs veszély csökken. Az euró minél korábbi átvételének szükségessége megkérdőjelezhetetlen, az eurózónába való felvétel azonban nem fog felgyorsulni Rácz Margit szerint.

Simai Mihály akadémikus elmondta, hogy a jelenleg alkalmazott eszközök kínálati oldalról próbálják a növekedést ösztönözni, ám hiába csökken a kamatláb, ha nincs kereslet. Úgy vélekedett, hogy gyors változásra akkor van lehetőség, ha a kínálati és a keresleti oldalt összehangolják. Szerinte a keresleti oldalról való ösztönzésre Amerika lehetőségei jobbak, mint Európáé.
Rácz Margit úgy véli, hogy a keresletet csak akkor lehet ösztönözni, ha van rá forrás, a legszebb szerinte az lenne, ha ezt beruházásokon keresztül lehetne megtenni, mert azáltal munkahelyek teremtődnének. A 2009-es visszaesést radikálisan, keresletpolitikai eszközökkel nem lehet mérsékelni, mert nincs rá forrás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bankmentőcsomag és költésgvetési pálya – összefoglaló

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az IMF megállapodás keretében 600 milliárd forintos pénzügyi támogatási csomagot dolgoz ki a magyar bankok számára, amelyből 300 milliárd a tőkejavítást szolgálja, 300 milliárd forint pedig garanciaalapként működik. Megváltozik a költségvetési pálya is – jelentette be Simor András jegybankelnök és Veres János pénzügyminiszter.

MTI/hvg.hu Gazdaság

600 milliárdos magyar bankmentő csomag

Jövő héten írhatja alá a magyar kormány és az Európai Unió a 20 milliárd eurós finanszírozási csomag uniós részéről szóló megállapodást – mondta Veres János pénzügyminiszter, Simor András jegybankelnök pedig 600 milliárdos bankmentő csomagot jelentett be.

MTI Itthon

A Fidesz nem érti a bankmentő csomagot

A Fidesznek eddig nem volt tudomása arról, hogy bankmentőcsomag készül, ezért arra vár választ a kormánytól, hogy valóban a magyar adófizetők kontójára felvett IMF-hitelkeretből akarja-e megsegíteni a többségben külföldi tulajdonú, Magyarországon működő pénzintézeteket - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke.

MTI Gazdaság

Nem sok bank veszi majd igénybe a csomagot

Várhatóan nem sok bank veszi majd igénybe azt a 600 milliárd forintos pénzügyi csomagot, amelyre a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tett javaslatot csütörtökön – vélik piaci elemzők.

MTI Gazdaság

Így nyírják meg az állami kiadásokat a hiánycsökkentés érdekében

A háztartások fogyasztása jövőre 3 százalék körüli mértékben csökken, részben a hitelfelvételi lehetőségek beszűkülése és megdrágulása, részben a recesszióból következő foglalkoztatás-csökkenés, valamint a reálbércsökkenés következtében - áll abban a jelentésben, amelyet a Pénzügyminisztérium tett közzé a konvergenciaprogram teljesítéséről.

Gazdaság

„A válság egyúttal esély is. El lehet szúrni, de nyerni is lehet rajta”

Az Európai Kereskedelem Napja alkalmából tartottak szerdán konferenciát Budapesten a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége szervezésében, számos szakmai szervezet, kamara, szakszervezet részvételével. Szakmai kitüntetéseket adtak át. Többen az állami szerepvállalás erősödésének szükségességét hangsúlyozták.

hvg.hu Gazdaság

Surányi: a CIB nem kér a magyar bankmentő csomagból

Véletlen számviteli egybeesésnek minősítette kérdésünkre Surányi György a CIB Bank elnöke, hogy a pénzintézetet a pénzügyminiszter felsorolta a bankmentő csomag követelményének megfelelő hitelintézetek között.