Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Azok az államok, amelyek az első körben hozzá tudtak jutni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásaihoz, gyakorlatilag biztonságban vannak – mondta csütörtökön, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének sajtótájékoztatóján Inotai András, az intézet igazgatója.
Az IMF-nek készenléti segélyezésre 350 milliárd dollár áll rendelkezésére, ami le van kötve. Ahhoz, hogy a második-harmadik hullámot kezelni tudja, a nemzetközi szervezetnek 1000 milliárd dollárt kellene a tőkepiacról bevonnia. Az igazgató rámutatott, hogy többet foglalkozunk a pénzügyi válság kezelésével, mint következményeivel. Inotai András szerint a válság négy síkon bontakozik ki, amelyek egymással összefüggenek, ugyanakkor a folyamatok sebessége és következményei jelentős eltéréseket mutatnak.
Ezek a következők: globális pénzügyi (bank-) válság; ennek globális makrogazdasági következményei; a nyomukban felerősödő társadalmi feszültségek; táptalaj kialakulása a populista, demagóg, esetenként kifejezetten durván nacionalista és szélsőséges nézeteknek.
Felhívta a figyelmet, hogy alapvető feladat a makrogazdasági recesszió elmélyülésével párhuzamosan kidolgozni azt a stratégiát, amely alkalmas lehet a negatív hatások mérséklésére. Ahhoz, hogy e hatások mérsékeltek legyenek, még a válság elején meg kell kezdeni a társadalmi párbeszédet – hangsúlyozta az igazgató. A gazdasági válsággal kapcsolatban megjegyezte: nem csak Magyarországon készít a pénzügyminisztérium hetente új költségvetést.
Inotai András úgy vélekedett: a kis- és középvállalati szektornak szánt 1000 milliárd forintos csomagot kizárólag a gazdaság fejlesztésére – beruházásra, exportösztönzésre – szabad felhasználni, a kivitel dinamizálásához szerinte megvannak a piacok.
Rácz Margit kutatási igazgató szerint a maastrichti kritériumok fellazítása nem képzelhető el, a pénzügyi fegyelem megkérdőjelezhetetlen, miközben gazdasági válság bontakozik ki. A pénzügyi válság egyik komoly tapasztalata ugyanis, hogy az egyes országok sebezhetősége attól is függ, hogy a külső finanszírozásra mennyire szorul rá, vagyis államháztartása mennyire stabil.
A kutatási igazgató úgy vélekedett, ha a forintárfolyamot sikerül megfogni, Magyarországon is csökkennie kell az inflációnak, s akkor megkezdődhet az alapkamat mérséklése, hiszen a spekulációs veszély csökken. Az euró minél korábbi átvételének szükségessége megkérdőjelezhetetlen, az eurózónába való felvétel azonban nem fog felgyorsulni Rácz Margit szerint.
Simai Mihály akadémikus elmondta, hogy a jelenleg alkalmazott eszközök kínálati oldalról próbálják a növekedést ösztönözni, ám hiába csökken a kamatláb, ha nincs kereslet. Úgy vélekedett, hogy gyors változásra akkor van lehetőség, ha a kínálati és a keresleti oldalt összehangolják. Szerinte a keresleti oldalról való ösztönzésre Amerika lehetőségei jobbak, mint Európáé.
Rácz Margit úgy véli, hogy a keresletet csak akkor lehet ösztönözni, ha van rá forrás, a legszebb szerinte az lenne, ha ezt beruházásokon keresztül lehetne megtenni, mert azáltal munkahelyek teremtődnének. A 2009-es visszaesést radikálisan, keresletpolitikai eszközökkel nem lehet mérsékelni, mert nincs rá forrás.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.