szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megszületett a megállapodás a kormány és a kereskedelmi bankok között a devizahitelesek terheinek csökkentéséről, a megállapodást csütörtökön kilenc hitelintézet írta alá – jelentette be pénteken közös sajtótájékoztatón Veres János pénzügyminiszter és Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke.

Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke. Nem mi akartuk
© MTI
A megállapodáshoz csatlakozott bankok az adós kérésére külön díj nélkül lehetőséget adnak a törlesztő részletek mérséklésére a törlesztési időszak meghosszabbításával. A devizaalapú kölcsön forinthitellé alakításakor nem számítják fel az átváltásnál felmerülő díjakat, ha erre december 31-ig sor kerül. Az önhibáján kívül nehéz helyzetbe került adós kérésére, a hitelintézet egyedi döntése alapján, a törlesztés átmeneti könnyítésére kerülhet sor; a bankok rugalmasan kezelik a devizaalapú kölcsönök előtörlesztését, ha erre december 31-ig sor kerül (ez azonban nem lesz díjmentes).

A megállapodást az OTP, az Erste, a CIB, a Raiffeisen, a UniCredit, a K&H Bank, az FHB, az MKB és a TakarékBank írta alá.

Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke, a Pénzügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón azonban kijelentette: "ha tapintatosan fogalmazok, a bankszektor nem kezdeményezte ennek a megállapodásnak a létrehozását, ha kevésbé tapintatosan fogalmazok, akkor azt mondanám, hogy a kormány erőteljes szorgalmazására, ráhatására egyeztünk bele abba, hogy egy ilyen formális megállapodást létrehozzunk."

A banki hitelportfoliók már ma sem javulnak, az ügyfelek fizetőképessége és fizetési hajlandósága az elmúlt hónapokban a válság előrehaladtával romlott. Ilyen körülmények között a bankoknak az a feladatuk, hogy betéteseik és tulajdonosaik védelmében mindent megtegyenek annak érdekében, hogy a kinnlevőségeiket képesek legyenek beszedni - jelentette ki Felcsuti Péter. A megállapodásba azért egyeztek bele, mert lojális partnerei akarnak lenni a magyar kormánynak - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A PSZÁF nem tervez korlátozásokat a devizahitelezésben

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint a jogalkotói-szabályozói oldalról történtek lépések a bizalom erősítésére, s nem kell a devizaalapú hitelezés területén korlátozásokat bevezetni - mondta Binder István szóvivő az MTI-nek.

MTI Gazdaság

Gyurcsány: a kormány háromféleképpen segíti a devizahiteleseket

A kormány a jövő héten megállapodást ír alá a bankszövetséggel arról, hogyan lehet a devizahitelesek helyzetét megkönnyíteni. A miniszterelnök szerdán a kormányszóvivő tájékoztatón elmondta: a tervek szerint a bankok saját maguk számára kötelező érvényű és betartandó új szabályokat alkotnak.

MTI Gazdaság

MNB: tíz százalék felett a devizahitelek költségei

A fogyasztási hitelek esetében csökkentek, a folyószámlahitelek és az egyéb hitelek esetében növekedtek júliusban a háztartási szektor forintban denominált hiteleinek átlagos kamatlábai – közölte a Magyar Nemzeti Bank.

MTI Gazdaság

A devizahitelek miatt szükségtelen a lakáshitelek kamattámogatása

Évente 200 milliárd forintot költ az állam a lakáshitelek kamattámogatására, bár a devizahitelek megjelenése fölöslegessé tette a rendszert - írja hétfői számában a Népszabadság. A lap szerint a rendszer felszámolása ugyanakkor felérne egy politikai öngyilkossággal.

MTI Gazdaság

Szerdán tárgyal a kormány a devizahitelek védelméről

A kormány várhatóan ajánlásokat fogalmaz meg a bankok számára a lakossági devizahitelek kezelésével kapcsolatosan; többek között bizonyos szabályok egységesítését és újragondolását indítványozza a szerdai kormányülésen - közölték kormányzati források.