szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz központi bank pénteken újabb sávszélesítéssel tette lehetővé a rubel további leértékelődését, hogy takarékoskodhasson az ország devizatartalékával. Így a rubel 31,62-re romlott a csütörtöki, 31,30 rubeles ármegállapításról a bank által referenciaként használt dollár-euró kosárhoz képest.

Ez majdnem 1 százalékos leértékelést jelent. November óta negyedszer teszi lehetővé a központi bank a rubel leértékelődését, azóta 4 százalékkal gyengült az orosz valuta a kosárral szemben. Elemzők szerint a központi bank célja 20 százalékos leértékelés, mert helyteleníti, hogy dollármilliárdokat kell költenie a rubel piaci támogatására. Ám nagy a politikai nyomás, hogy a leértékelés minél fokozatosabban, lassabban történjék, mondták az UniCredit bank moszkvai valutakereskedői hírügynökségeknek.

A rubelre nehezedő piaci nyomást a kőolaj alacsony ára és a tőkekivonás magyarázza.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Putyini akcióterv a válság kezelésére

Vlagyimir Putyin kormánya Akcióterv a pénzügyi szektor és néhány gazdasági ágazat egészségessé tételére címmel dokumentumot tett közé a hétvégén, amelyet ismertetve a hétfői orosz lapok rámutattak: ezzel a kormány - amely ezt eddig igyekezett cáfolni - elismerte, hogy van válság, amely a pénzügyi szektor egészét, a gazdaság további részét részben érinti.

MTI Gazdaság

Az oroszok 2015-re ígérik a Déli Áramlatot

Oroszország garantálja, hogy a Gazprom gázipari vállalat és partnerei 2015-re elkészülnek a Déli Áramlat gázvezeték megépítésével, mondta szerdán Szerbia energiaügyi minisztere, Petar Skundric. Ez két évvel későbbi az eredeti tervnél, jegyezte meg az AP hírügynökség.

MTI Gazdaság

Vészesen apadnak az orosz olajbevételek

Másfél év után ismét 50 dollár alá esett az orosz Ural típusú olaj ára, melynek a magyar Mol olajvállalat is jelentős vásárlója. A referenciaként számon tartott olajkeverék ára alapján alakulnak Oroszország olajbevételei és ez utóbbiakra épül jelentős részben az orosz költségvetés is, amely jövőre 50 dollár feletti árral számolt. A jelentések szerint a költségvetés tarthatatlanná válhat és az államnak aranytartalékaihoz kell nyúlnia a büdzsé kiegyensúlyozása érdekében.

MTI Gazdaság

Évtizedek után először csökken az orosz olajtermelés

Novemberben Oroszország napi 3,7 millió hordó kőolajat exportált a Transneft vezetékhálózatán, 12 százalékkal kevesebbet, mint októberben, közölték az orosz energiaügyi minisztériumban kedden. Az orosz olajtermelés napi átlagban 9,82 millió hordó volt a múlt hónapban, 0,4 százalékkal kevesebb, mint októberben.

MTI Gazdaság

Oroszország 1 milliárd dollárt ad az IMF-nek

Oroszország a gazdaság élénkítése céljából gyorsítja az adókönnyítés ütemét, többlet összegeket juttat a hadiiparnak, és hozzájárul a pénzügyi válság miatt nehéz helyzetbe került országok megsegítésére szánt IMF-csomagok finanszírozásához, jelentette be csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök.