szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazprom-féle Déli áramlat magyar szakaszához a Mol mellett az E.ON is szívesen biztosítana gáztárolókat - írja a hétfői Népszabadság. Ehhez kapcsolódóan az orosz-európai gázvezeték mögött álló Gazprom tulajdonrészt is szerezhet a hazai gáztárolókban.

A Népszabadság hétfői számában emlékeztet, hogy a német E.ON 2004-ben vásárolta meg a Moltól az összes, 3,4 milliárd köbméter gáz föld alatti raktározására alkalmas hazai területet. 

A Gazprom által Európába tervezett Déli áramlat természetes magyar partnereként sokáig a Molt tartották számon. A tervezésre a Gazprom és a Mol közös céget hozott létre, és ígéretként többször elhangzott: a Mol mezői akár 10 milliárd köbméter gáz tárolására is alkalmasak lennének. Ám a Déli áramlat magyar szakaszáról szóló, ez év eleji kormányközi megállapodásból a Molt már kihagyták. Csupán azt foglalták bele, hogy a tanulmányt a Mol-Gazprom közös cégtől kell megvásárolni.

A Népszabadság forrásai szerint ha sok hazai tárolós cég verseng a Gazprom kegyeiért, az orosz cég akár tulajdonrészt is kérhet választásáért cserébe. Legutóbb egy nemzetközi ügylet részeként merült fel, hogy az E.ON esetleg kisebbségi részt adna a Gazpromnak a magyar tárolócégből. Erre sokáig az orosz gáztársaság is nyitottnak mutatkozott, ám a terv végül kútba esett. A lapnak egyik érintett cégnél sem nyilatkoztak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Aláírták az orosz-szerb megállapodást a Déli Áramlatról

Dmitrij Medvegyev orosz és Boris Tadic szerb államfő szerdán Moszkvában aláírta a végleges megállapodást az átfogó orosz-szerb energiaügyi együttműködésről, amelynek keretében Szerbián is áthalad majd a tervezett Déli Áramlat földgázvezeték, a szerb NIS olajtársaság többsége pedig orosz kézbe kerül.

MTI Gazdaság

Az oroszok 2015-re ígérik a Déli Áramlatot

Oroszország garantálja, hogy a Gazprom gázipari vállalat és partnerei 2015-re elkészülnek a Déli Áramlat gázvezeték megépítésével, mondta szerdán Szerbia energiaügyi minisztere, Petar Skundric. Ez két évvel későbbi az eredeti tervnél, jegyezte meg az AP hírügynökség.