Túlárazott szerződéssel nem lesz elég a 10 százalékos önrész az Otthon Start hitel mellé

A bankok nem a vételár alapján adnak hitelt, aki pedig nem tud elég önerőt előteremteni, könnyen pórul járhat, ha például már letette a foglalót az ingatlanra.

Túlárazott szerződéssel nem lesz elég a 10 százalékos önrész az Otthon Start hitel mellé

Az Otthon Start néven futó, végig fix 3 százalékos kamatozású új otthonteremtési támogatott hitel egyik nagy előnye, hogy akár 10 százalék önerővel is ki lehet használni. A Bankmonitor szakértőinek tapasztalata alapján azonban az értékbecslésen is múlik, hogy ténylegesen mennyi önerőt vár el minimálisan a bank.

Az emelkedő ingatlanárak miatt sokszor a minimális önerő előteremtése jelenti a legnagyobb kihívást a lakásvásárlást tervezők számára, ami alapvetően legalább 20 százalékot jelent (kivéve a fiatalok első lakásvásárlása vagy energiatakarékos ingatlanok vásárlása esetén). Ezért nem véletlen, hogy az új Otthon Start programnál a kedvező kamat mellett az önerővel kapcsolatos könnyítés is sokak érdeklődését felkeltette, hiszen a programnál elegendő lehet ugyanis akár 10 százalék önerő is, ám ennek is vannak rejtett buktatói. Egyrészt teljesíteni kell a Magyar Nemzeti Bank elvárásait, másrészt a bankok is szabhatnak egyedi feltételeket is, például az igazolt jövedelemre, a településre vagy épp a vételárra vonatkozóan.

Fazekas István

A forgalmi érték, nem a vételár számít

Az Otthon Start hitelprogram esetén a legfontosabb az, hogy a maximális hitelösszegre vonatkozó szabályok nem a vételárból, hanem az ingatlan forgalmi értékéből indulnak ki. Az ingatlan reális forgalmi értékét a bankok értékbecslés útján állapítják meg, jellemzően külön szakértő bevonásával.

Erre alapvetően két módszer létezik:

  • A nagyobb városokban található lakásoknál a bankok statisztikai értékbecslést használnak: a rengeteg rendelkezésre álló adásvételi szerződésből és más statisztikákból származó adatokból megbecsülik, hogy az adott ingatlannak mennyi lenne az értéke.
  • Egy szakértő ténylegesen felméri az ingatlan állapotát, és meghatározza az ingatlan valós értékét.

Mindkét módszernél előfordulhat, hogy az értékbecslés által meghatározott érték eltér a vételárban szereplőtől. Ez nyilván csak akkor probléma, amikor a becsült érték elmarad a vételártól. A bank ugyanis az ingatlan alapján adható maximális összeget az értékbecslésben meghatározott forgalmi érték alapján határozza meg. Ha az elmarad a vételártól, akkor extra önerőre lehet szükség a vásárlás során.

Az érdeklődők több mint fele kihasználná az önerőre vonatkozó könnyítést az Otthon Startnál, ám ezt nem lesz könnyű érvényesíteniük

A Bankmonitor kalkulátorát használó és külön érdeklődést leadó több ezer ember 57,3 százaléka a vételárnak több mint a 80 százalékát az új támogatott hitelből finanszírozná meg. Vagyis élnének az új program önerőre vonatkozó könnyítési lehetőségével. Az eddigi tapasztalatok alapján az ilyen könnyítéseket nem is olyan egyszerű érvényesíteni.

Az itt leírt veszély nagyon is valós, hiszen a jelenleg emelkedő ingatlanáraknál gyakran előfordul, hogy a forgalmi érték alacsonyabb, mint a vételár.

A Bankmonitor szakértői ezt egy példán keresztül mutatták be. Egy lakás vételára 50 millió forint, amihez a vevőnek 7 millió forint önereje van. A hitelügylet minden szempontból megfelel a 10 százalékos önerő szabályainak, a kedvező önerőnek sem banki, sem jogszabályi akadálya nincs. De mi a helyzet, ha a lakás értékét az értékbecslő 45 millió forintra becsüli? A bank a forgalmi értéknek a 80-90 százalékát adja hitelként, azaz legfeljebb 36-40,5 millió forintot, így már 9,5-14 millió forint önerőre lenne szükség a vásárláshoz. A vevőnek ezért vagy további önrészt kell előteremtenie, vagy másik ingatlant kell keresnie.

Mi a teendő ilyenkor?

Az alacsony önerővel rendelkezőknek fel kell készülniük arra, hogy az új szabályok és lehetőségek ellenére sem fog működni a rendelkezésre álló megtakarítás mellett a lakásvásárlás, ezért érdemes előre felmérni, milyen módon tudnák kiegészíteni meglévő önerejüket. Itt szóba jöhet a Munkáshitel vagy épp a Babaváró kölcsön felvétele, de akár az önkéntes nyugdíjpénztárban lévő megtakarítás részbeni felszabadítása is. Hasznos tájékozódni a banki szabályokról, extra elvárásokról is, a kiszemelt ingatlanra pedig előzetes értékbecslést is lehet kérni, amelyből kiderül, hogy a bank milyen vételárat tartana reálisnak.

A Bankmonitor felhívta a figyelmet: fontos, hogy alacsony önerő mellett csak akkor kössünk adásvételi szerződést, adjuk át a foglalót, ha a fenti pontokon már átmentünk. Az adásvételi szerződés meghiúsulása miatt ugyanis a vevő álmai lakása mellett a foglalót is elbukhatja.

Aggasztó, hogy a támogatott lakáshitel most bedobott konstrukciója már kétszer döntötte romba családok ezreit

Átfogó lakásstratégia nélkül szinte értékelhetetlen a kormány bejelentése, miszerint szeptembertől szinte bárki igényelheti az állam által támogatott, fixen 3 százalékos kamatozású lakáshitelt – mondja Czirfusz Márton, a Periféria Közpolitikai és Kutatóközpont társalapítója. A jelenlegi információk alapján például a közszféra átlagos jövedelmű dolgozói kiesnek a hitelképesek köréből, míg a gazdagabbak befektetési célra is megkapják az állami támogatást.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.