szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A válságos helyzetbe került, elsősorban kelet-közép-európai uniós tagállamok megsegítése mellett állt ki a német kancellár.

Az Európai Unió csúcstalálkozója elé időzített,  a Bundestagban  csütörtökön elhangzott kormánynyilatkozatában  Angela Merkel hangoztatta, hogy ezek a tagországok - mint fogalmazott - "számíthatnak szolidaritásunkra". Emlékeztetett arra: már tavaly decemberben megállapodás jött létre arról, hogy elsősorban a kelet-közép-európai országok számára gyorsabb hozzáférést biztosítanak a strukturális alapokhoz.

"Segíteni fogunk azoknak a tagállamoknak, amelyek pénzügyileg válságos helyzetbe kerültek" - jelentette ki a kancellár, s az eddigi  segítségnyújtás példájaként Magyarországot és Lettországot említette.  "Ha más országok hasonló helyzetbe kerülnek, ugyanígy cselekszünk" - fűzte hozzá a kancellár.

Németország álláspontja szerint egyeztetni kell a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel, köztük a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal arról, hogy a kelet-közép-európai térségben milyen formában történjék a bankok megsegítése - jelentette ki Merkel.

"A kelet- és közép-európai országok számunkra fontos exportpiacot jelentenek, ezért nem engedhető meg, hogy a térségben a hitelnyújtás, illetve általánosságban a pénzügyi tevékenység megbénuljon" - fogalmazott a kancellár. Ez nemcsak az adott országoknak okozna súlyos károkat, hanem a többi tagállamnak is, s ebből kiindulva a kiútkeresést közös érdeknek nevezte.

Merkel hangsúlyozta ugyanakkor: mindez egyetlen országot sem mentesít saját felelőssége alól, s különösen azokat az országokat nem, amelyek tényleges segítségre szorulnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Válságérzet: mostanra esett le a húszfilléres

A közvélemény egyre borúsabban vélekedik a pénzügyi-gazdasági válságról, és egyre kiábrándultabban fogadja a politikusok és gazdasági szakértők megoldási javaslatait - összegzi a Népszabadság a számára március 9-én, ezer fő megkérdezésével készített Medián-felmérést.

MTI Itthon

Gyurcsány: nem baj, hogy próbálkoztunk

Gyurcsány Ferenc szerint Közép-Európában meg vannak ijedve az országok attól, hogy vitájuk van egymással, de az európai politika különböző javaslatok alapján, viták során formálódik, és ezekről kell beszélni. A miniszterelnök a Nap-keltében beszélt.

hvg.hu Vállalkozás

Válság: B-terv banki finanszírozásra

Ha pénzügyi válság, akkor megszorító intézkedések - legalábbis a vállalatok így reagálnak a gazdasági nehézségekre. Milyen stratégiát is takar mindez? Lehetőségként felmerül a létszámleépítés, rövidített munkahét, a termelés átmeneti leállítása, de a megtakarításra irányuló tervek között szerepelhet az ez évre tervezett beruházások elhalasztása is. Milyen következményekkel járnak ezek az intézkedések?