szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bár az idén februárban kevesebb építőipari céget számoltak fel mint tavaly, vagy az idén januárban, nem lehet fellélegezni, mert az ágazat megrendelés állománya jelentősen csökkent, s a kevesebb munka várhatóan nem tartja el az amúgy is szétaprózott ágazat összes cégét – közölte a cégadatok nyilvántartásával és forgalmazásával foglalkozó Opten Kft.

A közlemény idézi Csorbai Hajnalka stratégiai igazgatót, aki elmondta, míg tavaly februárban 240, az idén januárban pedig 278 cég ellen indult felszámolási eljárás az ágazatban, addig 2009 februárjában csak 131 cég jutott erre a sorsra. Az ágazat megrendelés állománya drámai mértékben csökkent és egyre másra állnak le olyan kiemelkedő beruházási projektek, amelyek egész alvállalkozói láncokat, több száz céget láttak el munkával.

Mindezt mutatja, hogy az ágazat teljesítménye januárban 13,8 százalékkal maradt el az előző havi és 30 százalékkal az egy évvel ezelőtti szinttől. A szakértő szerint ennél is aggasztóbb, hogy januárban az új rendelések értéke több mint 35 százalékkal elmaradt az előző évi szinttől, a teljes rendelésállomány pedig 14 százalékkal volt a tavalyi szint alatt.

A közlemény szerint februárban 154 céget zártak be a tulajdonosok, szemben az egy évvel korábbi 114-gyel. Mindezek alapján az Opten úgy véli, hogy az idén 4 ezerre emelkedhet a felszámolás alá kerülő építőipari cégek száma. Csorbai Hajnalka úgy véli, a februári, kedvező irányú kilengés csak a januári pánikhangulat miatti átrendeződés fordított utóreakciója, vagyis átmeneti jelenség volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az építőipari termelés 6,2 százalékkal csökkent

Az év első tizenegy hónapjában az építőipari termelés volumene 6,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2007. azonos időszakában, 2008 novemberében a kiigazítatlan adatok alapján 3,4 százalékkal, munkanaptényezővel kiigazítva 4,5 százalékkal volt magasabb a termelés, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

MTI Gazdaság

KSH: az építőipar termelése 16 százalékkal csökkent

Az építőipari termelés volumene 16 százalékkal csökkent az idén januárban a kiigazítatlan, illetve a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint is 2008 januárjához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Uniós támogatású projektek az építőipar segítésére

Az év végéig még száz uniós támogatású nagyberuházást hirdet meg a kormány, ezekre a jövő év első negyedében jelennek meg a közbeszerzési kiírások - mondta Szaló Péter, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) évzáró ünnepségén.

MTI Gazdaság

Építőipar: augusztusban 4,3 százalékos csökkenés

Az építőipari termelés volumene 2008 augusztusában munkanaptényezővel kiigazítva 4,3 százalékkal, kiigazítatlan adatok alapján 6,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Vállalkozás

Építőipar: mi az, amin spórolhatnak a cégek?

Az építőiparban a megvalósulatlan beruházások következtében és a költségcsökkentési törekvésekkel összhangban egyre kevesebbet költenek majd a vállalatok biztonságtechnikára, például riasztórendszerekre - írja a Világgazdaság.

MTI Gazdaság

Az építőipari termelés 2,2 százalékkal csökkent egy év alatt

Az építőipari termelés volumene 2008 októberében kiigazítatlan adatok alapján és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt 2,2 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés 0,2 százalékkal haladta meg az előző havit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Vélemény

Csődhullám fenyegeti az építőipart

A törvényhozás oldaláról érkezett egy pofon az építőiparnak –a 2008. január 1-jén életbe lépett fordított áfa-szabályozással. Ez összeomláshoz vezethet az építőiparban, számos vállalkozás fog beleesni a várható felszámolási hullámba.