Befektetési tanácsok április közepére

Az utóbbi napok eseményei igazolták, hogy az értékpapírpiacokon is emberek kereskednek. A piacok viszont megint kezdenek elszakadni a fundamentumoktól, de ezúttal inkább a túlértékeltség irányába. A részvényárak tovább emelkednek, miközben a fundamentumok és az előretekintő indikátorok egyáltalán nem mutatják a recesszió végét. Ráadásul még az sem biztos, hogy a mélyponton túl vagyunk. Mire figyeljünk a héten?

  • hvg.hu hvg.hu
Befektetési tanácsok április közepére

Talán az USA az egyedüli, ahol elég egyértelműnek látszik, hogy a helyzet nem romlik tovább. Ugyanakkor érdekes tény, hogy leginkább a bankszektor és a szolgáltatóiparhoz köthető vállalatok ára emelkedik, miközben a bankok nyereségére vonatkozó adatok megbízhatatlanok (a piaci árazási szabályok fellazítása miatt), a fogyasztás pedig nem mutat élénkülést továbbra sem. Ennek ellenére azok a befektetők, akik a mélypontok körül vettek részvényeket, jelentős nyereségre tehetnek szert, amennyiben értékesítik a papírokat. Ez részben meg is történt, de sokan még mindig tartják a vételeiket, amit az is jelez, hogy az utóbbi napokban már csökkent a forgalom.

A devizapiacon is látszik, hogy ellentmondásos a helyzet, mivel a „carry trade” devizák oldalaznak a többi vezető devizával szemben, de az olaj árán is a fáradás jelei mutatkoznak. A helyzetet bonyolítja, hogy kezdődik az USA gyorsjelentési szezon, ami arra vezethet, hogy a befektetőket ismét az egyes vállalati eredmények és nem a gazdasági fundamentumok érdeklik elsősorban.

Devizapiac

Az EUR/USD mozgása némileg kiegyensúlyozottabbá vált, ami érthető is, hiszen csökkent a kamatkülönbözet, a gazdasági kilátások tekintetében pedig nincsenek markáns eltérések.



A sávkereskedésben beszűkülést látunk – ami „békeidőkben” még mindig magas volatilitást jelent –, így hamarosan kitörés várható. Ennek irányát a hosszabb technikai mutatók alapján az euró gyengülésében látjuk, ám az elemzők többsége – a fundamentumok alapján – inkább az ellenkező irányt látja elképzelhetőnek, egészen az 1,40-es szintig. A megosztottság okán a devizapárra nem adunk ajánlást.

A hazai piacon a forint a nemzetközi trendekkel mozog, a hazai események továbbra sem képesek hatni a forint vezető devizákkal szembeni áralakulására.


A forint erősödő trendje ugyanakkor kezd elfáradni, ezért most úgy látjuk, hogy a 290-es szint alatt a devizapárt érdemes megvenni, azaz a forintot eladni az euróval szemben. Ennek oka, hogy továbbra sem látjuk azokat a momentumokat a gazdaságban, amelyek miatt a forint tartós erősödésére lehetne számítani, így a forint feltételezhetően továbbra is csak spekulációs eszköz marad a nagybefektetők számára, ami – ilyen körülmények között – inkább a gyengülés irányába rugalmas.

Kötvénypiac (Oldaltörés)


A fejlett kötvénypiacokon szinte semmi mozgás nincs, miközben a fejlett piaci devizák sem erősödnek tovább a feltörekvő devizákkal szemben. Emiatt és a növekvő kibocsátás miatt nem érdemes továbbra sem a fejlett piacokon befektetni. Aki azonban abban bízik, hogy a forint ismét a 310-es szintre gyengül az euróval szemben, annak érdemes lehet a fejlett piaci kötvényekkel próbálkoznia, de ma a kockázatok nincsenek arányban az elérhető nyereségekkel.

A hazai piacon tovább folytatódott a hozamcsökkenés – korrekció nélkül. Az előző héten már számítottunk korrekcióra, vagy akár teljes fordulatra is, de ez nem következett be. Annak ellenére sem, hogy a külföldiek befektetetés-állománya csökkent. A piaci szituáció, a gazdasági környezet azonban nem változott, így a kötvénypiachoz való viszonyunk sem: az elérhető nyereségeket realizálni kell. Ez azt jelenti, hogy fokozatosan kell felszámolni a vételi pozíciókat, mivel a hozamok csökkenése egyre több vételi pozíciót tesz nyereségesen eladhatóvá. Különösen igaz ez a hosszabb lejáratokra, ahol külön kockázatot jelent az, hogy a külföldi befektetők nagyobb eladásai ebben a szegmensben jelenhetnek meg egy esetleges korrekció esetén.


A portfoliókban kizárólag a rövid (éven belüli) lejáratokat érdemes tartani, a többi pozíciót már lassan a nullához kell közelíteni. Akik vételekben gondolkodnak – akár hosszabb időre kívánnak befektetni, akár spekulatív céllal, köztes hozamokra vadásznak –, azok számára kivárást javasolunk, mivel lesznek még a mainál jobb beszállási pontok is.
Részvénypiac (Oldaltörés)

 Mint a bevezetőben is említettük, a részvénypiacok jól teljesítenek, miközben a fundamentumok nem indokolják a részvényárak ilyen mértékű emelkedését. Persze a helyzet nem ilyen egyszerű, ugyanis kérdéses, milyen mértékű volt a korábban kialakult alulértékeltség. Hosszú távon a részvényárak a fundamentumokhoz közelítenek, de rövid távon jelentős félreárazás is kialakulhat. Most azt találgatják a befektetők, hogy vajon a mélypontok voltak közelebb a fundamentumokhoz, vagy a mára kialakult részvényárak.

Véleményünk szerint a „fair érték” valahol a két véglet között lehet. A mai értékekhez inkább közelebb, mint a mélypontokon jelentkező értékelésekhez, de tény, hogy a mai árakat nem tartjuk indokoltnak. Legalábbis nem ilyen gyors emelkedés után. A fundamentumok nyilván nem változnak ilyen gyorsan, a piaci hangulati elemek viszont annál inkább.

A nemzetközi piacokon tehát egyértelműen az elérhető nyereségek realizálása lehet a cél. Régen volt olyan hónap, de legalábbis hét, amikor ilyen nyereséget lehetett elérni, így most nem szabad kihagyni a lehetőséget. A hazai piacon sem alakulnak másképp a tőzsdei árak, hiszen a piac mozgását egyértelműen a nemzetközi trendek határozzák meg. A hazai politikai események, a makrogazdasági adatok továbbra sem hatnak, így a fent elmondottak a hazai piacra is érvényesek.



Az egyes egyedi részvényeket tekintve az OTP a legérdekesebb, mivel a nemzetközi piaci hangulat a bankrészvény esetében azonnal megjelenik az árazásban. Korábban a bankrészvényeket ütötték a legjobban, ma pedig éppen ez a szektor képes a legjobb teljesítményre, miután az amerikai nagybankok vezetői kedvező nyilatkozatokat tesznek a nyereségekről, és a Goldman Sachs eredménye kétszeresen meghaladta az elemzői várakozásokat. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a piaci árazás szabályainak nagymértékű lazításával a bankok eredményei nem összehasonlíthatók, sem a szektortársakkal, sem más részvények mögött álló társaságokkal. Ennek eredménye az lehet, hogy az OTP ára hektikusan alakul a jövőben, attól függően, hogy éppen milyen eredmények látnak napvilágot a tengerentúli gyorsjelentésekben. Fokozatos eladást javasolunk. A Mol egyre érdektelenebbé válik, így itt is eladást javasolunk, csakúgy, mint a hasonló cipőben járó Richter esetében.

Az egyéb feltörekvők esetében is csak az eddigiekben elmondottakat tudjuk ismételni: az elérhető nyereségeket realizálni kell.

Ajánlás
Állampapírpiac:
Hazai kötvények:
Éven belüli lejáratok: tartás
2-3 éves szegmens: nyereség-realizálás
5-10-15 lejáratok: eladás
Vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: az elérhető nyereség realizálása 
USA részvények: az elérhető nyereség realizálása 
Orosz részvények: az elérhető nyereség realizálása 
Egyéb feltörekvők: az elérhető nyereség realizálása 
Hazai részvénypiac:
OTP: az elérhető nyereség realizálása
Mol: eladás
Magyar Telekom: eladás
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)


Fürjes Szabolcs
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.