szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy negyvenmilliárd forintot fordítottak 2004 és 2007 között a nemzeti audiovizuális vagyon megőrzésére úgy, hogy közben hiányzott e fogalom pontos meghatározása, az ehhez tartozó alkotások körének, legveszélyeztetettebb kategóriába sorolásának felmérése - áll az Állami Számvevőszék (ÁSZ) e tárgyban készített jelentésének összegzésében.

A felhasznált 40,3 milliárd forint nagyobb része - 83 százaléka - költségvetési támogatásból származott - teszik hozzá, kitérve arra is: a hatályos jogszabályok nem szabályozták egységesen a nemzeti örökség részét képező audiovizuális értékek megőrzését, nyilvántartását, a Nemzeti Audiovizuális Archívumról szóló törvényben megfogalmazottak "nem következetesek és nem egyértelműek".

A jelentés szerint a nemzeti audiovizuális vagyon a megfelelő forrás és a jogszabályi háttér hiányában nem tudja megszerezni, rendszerezni és tárolni más archívumok által már összegyűjtött és őrzött műsorszámokat, az állam tulajdonában álló társaságoktól költségvetési támogatással megvásárolt audiovizuális alkotások az állam nyilvántartási rendszerébe "jelentős késéssel, vagy egyáltalán nem kerültek átvezetésre".

Az audiovizuális közvagyon jelentős része nem köthető egyetlen intézménytípushoz, őrzésére nem alakult ki szakmailag tiszta profilú intézményrendszer, ami megnehezítette a közvagyon helyzetének áttekintését. Az említett jogszabály pedig az audiovizuális köteles példány gyűjtési kötelezettségét a minőségi paraméterek meghatározása nélkül írja elő, szemben a filmtörvénnyel.

Az összegzés szerint az előirányzott mintegy tízmilliárd forintból hétmilliárdot használtak fel a nemzeti audiovizuális vagyon megőrzésére, valamint arra, hogy a NAVA részben megszerezze Magyar Televízió Zrt. archívumában őrzött műsorszámok felhasználói jogait; ugyanakkor "a műsorszámok átadásának módjáról és határidejéről a szerződésekben nem rendelkeztek"; a NAVA-t működtető Neumann Kht. információja szerint az átadás tavaly november 30-ig 40 százalékban teljesült.

Eközben - jegyzik meg - a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) nyilatkozata alapján "a felhasználási jogok az állami vagyonkezelő nyilvántartásában nem szerepelnek, a költségvetési támogatás biztosítása ellenére a felhasználási jogok állami tulajdonba vétele nem teljesült".

A számvevőszék ezért javasolja a kormánynak, hogy intézkedjen az audiovizuális kulturális örökség megtartása érdekében közép- és hosszú távú feladatterv készítéséről; kezdeményezze a jogszabályok közötti átfedések megszüntetését; valamint intézkedjen az archívumokban őrzött vagyon átfogó felméréséről és egységes nyilvántartási rendszerének kialakításáról.

Jelzik azt is: a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek javasolták, hogy intézkedjen az Audiovizuális Örökség Tanácsadó Testület létrehozásáról és törvényi működéséről, valamint a pénzügyminiszternek, hogy intézkedjen az MNV Zrt. a rábízott nemzeti filmvagyonnak a Magyar Nemzeti Filmarchívum részére történő átadásáról és hasznosításáról.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Továbbra is tölthetjük a NAVA ingyen filmjeit

A nagy érdeklődésre való tekintettel meghosszabbítja 77 filmajándék elnevezésű, eredetileg az ünnepekre meghirdetett akcióját a Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA). Két hét alatt csaknem százezren voltak kíváncsiak az ingyenesen letölthető magyar filmklasszikusokra, híradókra, televíziós műsorokra, egyetemi vizsgafilmekre - közölte az MTI-vel Kitzinger Dávid.