szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány válságkezelő programja négy célt tűzött ki, a válságkezelést, az egyensúlyteremtést, a gazdasági növekedés beindítását, a bizalom visszaszerzését - hangsúlyozta Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtökön, a Gazdasági Egyeztető Fórum (GEF) soros ülésén.

A miniszterelnök jelezte: egy év minderre nem elég, de arra igen, hogy a válságkezelő intézkedésekkel a kedvezőtlen tendenciát visszafordítsák. Bajnai Gordon kifejtette, hogy az egyensúlyteremtést tekintve már korábban is jelentős konszolidáció volt, és a közelmúltban megtett intézkedések is ezt a célt szolgálták. Úgy vélte, hogy Magyarországon a lakosság 70 százaléka tartja szükségesnek a takarékosságot.

A növekedés beindításához akadálymentesítésre, az adók csökkentésére van szükség - hangsúlyozta a miniszterelnök, utalva arra, hogy jelenleg kevesen fizetnek sok adót, és sokan keveset. Ennek megváltoztatására példaként említette, olyan adójavaslatot készül előterjeszteni a kormány, amely 2010-től lehetővé teszi, hogy a munkavállalók 90 százaléka a személyi jövedelemadó alsó sávjába tartozzon.

A miniszterelnök úgy vélekedett, hogy szükséges a nagyobb vagyonok megadóztatása. A GEF-en a miniszterelnök kitért a növekedés beindításához szükséges foglalkoztatottság növelésének fontosságára. Ennek részét képezi, hogy a 2012 után 65 évre emelik fokozatosan a nyugdíjkorhatárt, illetve megváltoztatják a gyes és a gyed időtartamát.

A miniszterelnök megjegyezte, hogy bizalom nélkül nincs gazdasági fejlődés, növekedés. Az ülésen átvette a GEF elnöki tisztségét Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, aki a konszenzus, a közös célok keresésének fontosságát hangsúlyozta. Úgy vélekedett, hogy a korábbi évek sikereire építve el kell érni, a gazdaságba minél több forrás kerüljön.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Oszkó: nem az eurócsatlakozás az orvosság

Nem az euróövezeti csatlakozás az azonnali orvosság Magyarország bajaira, hanem azoknak a lépéseknek a megtétele, amelyek alapján megnyílik a lehetőség a csatlakozásra - hangoztatta Oszkó Péter pénzügyminiszter.

Itthon

Bajnai: jojómozgás vagy leszakadás

A kormány két héten belül elkészíti az új makrogazdasági pályát - mondta Bajnai Gordon az Indexnek. A kormányfő szerint a gazdasági visszaesés 2009-es mértéke "minden valószínűség szerint hatossal kezdődik majd".

MTI Itthon

Bajnai kemény szigort ígér az offshore cégeknek

A 2010-es adójavaslatok között "soha nem látott szigorúságú" intézkedések lesznek az offshore cégekkel szemben - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Szijjártó Péter (Fidesz) azonnali kérdésére válaszolva.

MTI Itthon

Bajnai: Magyarország stabilabbá vált

Bajnai Gordon szerint az elmúlt hetekben, az új kormány felállása óta, Magyarország politikai és gazdasági értelemben egyaránt stabilabbá vált. A miniszterelnök vasárnap az MTI-nek úgy fogalmazott: jó úton járnak, amelynek már látszanak az első halvány, de pozitív jelei. A Fidesz szerint Magyarországon nem a gazdasági válság kezelése folyik, hanem az MSZP politikai válságának a kezelése.

MTI Gazdaság

Oszkó: lassan Magyarország lesz az EU jótanulója

Fordulatra, paradigmaváltásra van szükség a világ pénzügyi rendszerében, mivel tarthatatlan, hogy Ázsia szegény államai, főleg Kína finanszírozza a fejlett államok, elsősorban az Egyesült Államok túlfogyasztását - mondta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter a Közép-Európai Egyetem professzora, az MDF EP listavezetője a GKI Gazdaságkutató Zrt. által szervezett konferencián. Király Júlia, az MNB alelnöke a magyar kamatszint radikális csökkentésétől óvott.

MTI Itthon

Bajnai szerint paranoiás a magyar politika

Bajnai Gordon miniszterelnök szerint paranoia övezi a magyar politikát, és ez hatalmi érdekekből fakad, ami viszont őt nem érdekli. A miniszterelnök az Index hírportálon kedden megjelent interjújában azt mondta: ezzel együtt erős pártokat szeretne maga mögé, mert programjával meg akarja menteni az országot.

MTI Gazdaság

Bajnai a "szívünkből szól" - mondják a német vállalatok

A Magyarországon jelen lévő német cégek panaszkodnak a politikai helyzet instabilitása és az árfolyam-ingadozások miatt. Ennek ellenére a magyarországi helyszín a Bosh, az Oetker, a Miele, a Hartrodt és a többiek számára továbbra is vonzó - írta hétfői, budapesti keltezésű, terjedelmes összeállításában a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

MTI Gazdaság

Oszkó: nincs napirenden újabb IMF-kölcsön

Nincs napirenden újabb kölcsön felvétele a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), ha a külső körülmények változnak, akkor a későbbiekben a legkedvezőbb feltételeket kívánja elérni az IMF-nél a kormány - mondta a Magyar Nemzetnek adott interjúban Oszkó Péter pénzügyminiszter.