szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az építőipari termelés volumene 2009 áprilisában mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 8,4 százalékkal csökkent 2008 áprilisához viszonyítva, szezonálisan korrigálva áprilisban 4,9 százalékkal maradt el az előző havitól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az idén az év első négy hónapban az építőipari termelés 5,7 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Az építőipari termelés volumene 2009 márciusában mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 3,5 százalékkal emelkedett 2008 márciusához viszonyítva. Az év első három hónapjában a termelés 4,1 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Szezonálisan kiigazítva a termelés márciusban 5,7 százalékkal haladta meg az előző havit.

Tavaly áprilisban az építőipari termelés volumene kiigazítatlan adatok alapján 0,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés 2008. áprilisban 6,8 százalékkal haladta meg az előző havit.

A KSH közleményében utal arra, hogy az építőipari termelés trendje a világgazdasági válsághoz kötődően az elmúlt hónapokban lassú csökkenést mutat. Az idén áprilisában a két építményfőcsoport termelése eltérően alakult. Az építőipari termelés 8,4 százalékos mérséklődésén belül az épületeken végzett munkák volumene 14,9 százalékkal csökkent, az egyéb építményeken végzetteké az egy évvel korábbi szinten volt. Évkezdettől számítva az épületeken végzett munkák volumene 10,2 százalékkal kisebb, az egyéb építményeken végzetteké 1,7 százalékkal nagyobb volt a 2008. január-áprilisinál. Szezonálisan kiigazítva áprilisban mindkét építményfőcsoport termelése elmaradt a márciusitól: az épületeké 5,1 százalékkal, az egyéb építményeké 2,6 százalékkal.

Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projektek szervezését és az épületek szerkezetkész építését tartalmazza – 9,1 százalékkal csökkent 2008 áprilisához mérten, az egyéb építmények építése ágazaté - ami ezen egyéb építmények, köztük utak, vezetékek szerkezetkész építését foglalja magába – viszont 13,1 százalékkal bővült.

Az építőipari termelés mintegy felét adó speciális szaképítés ágazat – amelynek zömét a szerelési és a szakipari munkák adják – termelésének mérséklődése tovább folytatódott: áprilisban 18,3 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.

Az építőipari vállalkozások április végi szerződésállományának volumene 26,1 százalékkal haladta meg a 2008. áprilisit. A növekedés nagyobbrészt az egy évvel korábbi, mindkét építményfőcsoportnál megfigyelt jelentős visszaesés miatti alacsony bázis, valamint több, az elmúlt hónapokban kötött nagy értékű szerződés következménye. Az idei emelkedésen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 19 százalékkal, az egyéb építményeké 40,7 százalékkal nőtt, köszönhetően több, út-, vasútfejlesztésre, helyi és távolsági vezetékek építésére aláírt szerződésnek.

A 2009 áprilisában kötött szerződések volumene 2,7 százalékkal nagyobb volt az előző évinél, ezen belül épületek építésére 7,3 százalékkal kisebb, egyéb építményekre 15,6 százalékkal nagyobb volumenű szerződést kötöttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A jövő év második felében indulhat növekedésnek az építőipar

Az elmúlt két és fél évben 30 ezer fővel csökkent az építőiparban legálisan foglalkoztatottak létszáma, jelenleg a rendelésállomány 20 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál, a kilábalás a jövő év második felében kezdődhet - mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke csütörtökön az Építők Napja alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

MTI Itthon

Pénzükhöz juthatnak a Megyeri híd építői

Miután a vásárló kínai cég kedden kifizette a Ganz Híd-, Daru-, Acélszerkezetgyártó Zrt.-nek a telephelyéért járó több mint 3 milliárd forintot, a társaság ebből kifizetheti a Megyeri híd építésénél keletkezett közel 2 milliárdos adósságát - mondta a károsultakat képviselő Horváth László, az Artjob Kft. kereskedelmi igazgatója.