Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Válság ide, válság oda, látványosan nőtt a legnagyobb hazai vállalatok összesített árbevétele az elmúlt évben. A HVG ötvenes toplistáján szereplő cégek együttes forgalma, a 2007-ben mért 7 százalékos növekedést majdnem megduplázva, 13 százalékkal múlta felül a megelőző évit.
A számok mögé nézve azonban rögtön kiderül, hogy a 2008-as toplista minden, csak nem győzelmi jelentés. A félszáz nagyvállalat összesített forgalomnövekedésének éppen öthatoda 14 cég nevéhez fűződik: az energetikában, illetve az üzemanyag-kereskedelemben utazókéhoz. Márpedig az nem igazán nagy szenzáció, ha tavaly – a rekordenyhe telet hozó 2007-es év utáni növekedés szárnyán, amikor a Brent kőolaj világpiaci ára éves átlagban 34 százalékkal emelkedett – az e bizniszben érdekeltek 29 százalékos bevételnövekedést könyveltek el.
A listavezető Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. minden-esetre derekas előrelépésről adott számot, árbevételének 941 milliárd forintos hízása egymagában a kétötödét adja az ötven topcég összesen 2327 milliárdos forgalomnövekedésének. Az autóipart különösen erősen sújtó, az ősszel berobbant recesszió miatt végül hajszálnyit csökkenő forgalommal is megőrizte második helyét a győri Audi Hungaria Motor Kft. A HVG téli 500-as toplistájának örökös bronzérmese, a Nokia Komárom Kft. viszont – saját hagyományaihoz híven – ezúttal is elzárkózott a nyári adatközléstől, így a 2–6. helyeken energiacégek állnak. Köztük van a forgalomnövelés rekordere, az árbevételét a megelőző évi 19 százalékos visszaesés után most a kétharmadával emelő, az orosz földgáz magyarországi importját közvetítő Panrusgáz Gázkereskedelmi Zrt. (a 4. a legnagyobbak listáján).
Az exportrangsort ugyanaz a két cég vezeti, amelyek árbevételük szerint is az élen állnak: a Mol és az Audi, míg a legtöbb alkalmazottat foglalkoztatók sokáig rendíthetetlenül vezető Magyar Államvasutak Zrt.-t 2006-ban fosztotta meg elsőségétől egy másik állami mamut, a Magyar Posta Zrt.; az OTP Bank Nyrt.-nek akkor még 25 ezer dolgozója sem volt, szemben a két éllovas 38-38 ezer emberével. Most az OTP is maga mögé utasította a MÁV-ot – igaz, ehhez az is kellett, hogy utóbbi majdnem 13 ezer vasutast irányítson át újonnan gründolt leányvállalataihoz.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.