szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország a világméretű válság ellenére is liberális piacgazdaság marad, a krízis nem okozott jelentős államosítást, s noha az államnak át kellett vállalnia bizonyos üzleti kockázatokat, az enyhülés megindulásával tovább szándékozik csökkenteni az állami beavatkozás mértékét, sőt, aktivizálni fogja a privatizációt - jelentette ki Vlagyimir Putyin.

Az orosz miniszterelnök egy moszkvai beruházási fórumon egyebek között elmondta: véleménye szerint még korai lenne a válságkezelő programok megszüntetése, s a kormány a támogatásokat továbbra is azokra az iparágakra összpontosítja, amelyek leginkább megsínylették a kereslet csökkenését. Rámutatott, hogy jövőre csak a nyugdíjak emelése egybillió rubellel növeli majd a belső keresletet.

Putyin kijelentette, hogy a GDP idén várhatóan valamivel kevesebb mint 8 százalékkal csökken. Hozzátette, hogy ezt a következő években be kell majd hozni, s a felemelkedésnek teljesen új alapokon, a növekedés új tényezőire támaszkodva kell végbemenni, vagyis nem a pótlás tempója, hanem a minősége a fontos. Azt mondta, a kormány most a kiút stratégiáján dolgozik, amely lényegében a 2010-től megvalósítandó modernizációs törekvéseket összegzi.

Putyin arról is szólt, hogy az idei inflációt a tavalyi 12 százalék után a kormány 2012-re 5-7 százalékra szándékozik visszaszorítani. Úgy vélte, a szigorúan inflációellenes vonal követése a kormány egyik legfontosabb feladata.

Hangsúlyozta a konzervatív költségvetési politika fontosságát, s kilátásba helyezte, hogy 2012-re 3 százalékra csökkent a költségvetés hiánya. Idén tíz éve először várható hiány az orosz költségvetésben, az előrejelzések szerint 8 százalék. Ezt Putyin azzal indokolta, hogy a bevételek csökkenése ellenére a kormány vállalta a kiadások növelését egyrészt a válságtünetek enyhítése érdekében, másrészt hogy teljesítse az állampolgárokkal szembeni kötelezettségeit. Azt mondta, az idei deficit nem jelent veszélyt, de már jövő évtől keményen törekedni fognak a hiány csökkentésére.

A kormányfő végül kijelentette: Oroszországnak van elegendő forrása a rubel és a pénzügyi rendszer megvédelmezéséhez. Elmondta, hogy Oroszország valutatartalékai 400 milliárd dollárt tesznek ki, s ezt tovább szándékoznak növelni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Már megint nem lesz gáz? Az ukrán-orosz háborúban mi nagyon fázunk

Amikor tavaly télen az oroszok megelégelték, hogy Ukrajna nem fizet a neki átpumpált gázért, sőt, megcsapolja a távolabbi európai vidékekre küldött szállítmányokat, egyszerűen elzárta a csapokat a legnagyobb fagyok idején. A rémület sokak szívében azóta sem engedett fel, s a nemrégiben kiújult perlekedés a két nagy keleti ország között sok helyen bekapcsolta a vészvillogókat. Valóban riadóztatni kell, vagy ezt a telet könnyebben megússzuk? Utánanéztünk.

MTI Világ

Sosem szerették még ennyien Putyint és Medvegyevet

Az orosz kormányfő és az államfő népszerűsége abszolút történelmi csúcsot ért el a Közvélemény Alapítvány felmérése szerint - adta hírül hétfőn több más orosz újság mellett a Moszkovszkij Komszomolec című országos napilap, amely cikkének az Öv feletti népszerűség címet adta.

MTI Gazdaság

Putyin a külföldieket oroszországi befektetésekre biztatja

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök befektetéseik növelésére biztatta pénteken a nemzetközi pénzvilág képviselőit, mondván: Oroszország már eltávolította a bürokratikus akadályokat és hasonló lépések megtételére szólította fel a külföldi országokat is.

MTI Gazdaság

Ismét kamatot csökkentett az orosz központi bank

Kedden ismét csökkentette kulcsfontosságú kamatát az orosz központi bank, ezúttal 50 bázisponttal. Április óta ez már a hetedik csökkentés - összesen 300 bázisponttal - válaszul az inflációs nyomás mérséklődésére. Az intézkedés szerdától lép életbe.