szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Financial Times brit üzleti napilap megjelentette annak az 50 feltörekvő piaci üzletembernek a portréját, akik a legnagyobb befolyással lehetnek a térség gazdasági fejlődésére. Közöttük vették számba Csányi Sándort, az OTP és Hernádi Zsoltot, a Mol első számú vezetőjét.

A listában a Közel-Kelet 7, Ázsia 21, Afrika 8, Latin-Amerika 4, Közép- és Kelet-Európa pedig 10 vezetővel szerepel. Javarészt középkorú vagy idős férfiak (mindössze 2 listatag 40 év alatti és csak 3 nő) alkotják a társaságot, akik milliárdokat tartanak a kezükben, s nem ritkán igen nagy politikai befolyás is párosul az üzleti súlyuk mellé. Igazi nagyágyúk szerepelnek a listában, vagy helyesebb volna arcképcsarnoknak nevezni, többek között Kaldun Al-Mubarak,a dubaji ingatlanbefektetések szelemi vezére, aki a Manchester City futballklub tulajdonosaként is elhíresült, ott van Graham Mackay a dél-afrikai sörbirodalom, a SAB Miller feje, aztán Carlos Slim a mexikói telekom mogul, aki egy időben még Bill Gatesnél is gazdagabb volt, vagy Ratan Tata, az indiai autóipari befektető, akinek nem csak a saját nevét viselő autókról vagy fejlesztőcégről ismehetjük, hanem a Jaguár és a Lndsrover, illetve a Tesco főtulajdonosát is tisztelhetjük benne.

A legnépesebb tábort a lap által „egyéb” kategóriába sorolt üzletemberek alkotják. Ők egyszerre több mindennel foglalkoznak, több szektorban és alkalmasint a politikai szférában is élveznek érdekeltségeket. A pénzügyi piacokon 14-es, az energetikában 11-en, a médiában, a kereskedelemben és az ingatlanüzletben 5-en 5-en, a telekommunikációban 9-en, a mezőgazdaságban 3-an, az autógyártásban pedig 4-en keresik a betevőre valót.

A Financial Times arcképcsarnoka Csányi Sándorral és Hernádi Zsolttal (piros ponttal jelöltük őket).
Új szeleket fújnak
© Financial Times

A lap Csányi Sándort úgy mutatja be, mint a legnagyobb magyar bank és a legnagyobb független közép- és kelet-európai pénzügyi szolgáltató cég vezetőjét, amelynek 11,8 millió ügyfele van. A lap hangsúlyozza, hogy miközben a pénzügyi válságban a rosszul teljesítő hitelek aránya megugrott, az OTP profitábilis maradt, s a bank megőrizte szilárd tőkealapjait. Megemlítik, hogy Csányi alelnöke a Molnak is.

Hernádi Zsolt méltatásában a legfontosabb elem, hogy nevéhez kötik a Mol nemzeti olajtársaságból nemzetközi konglomerátummá formálását, amely nem csak regionális szerepet tölt be, de érdekeltségei egészen Pakisztánig elnyúlnak. Az FT megemlékezik arról is, hogy Hernádi elkötelezetten védte cégét az OMV és a Szurgutnyeftyegaz felvásárlási kísérletei ellen. Ennek ellenére a Mol és az OMV megmaradt partnernek a Nabucco-projektben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!