szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

J. K. Rowling csütörtökön „megalapozatlannak” és „abszurdnak” nevezte az ellene felhozott plágiumvádat. Előzőleg a Harry Potter regények kiadója után szerdán személy szerint a brit írónőt is lopással vádolta meg a néhai Adrian Jacobs hagyatékának gondozója.

 

J. K. Rowling egy Harry Potter kötettel. Nem olvasott, csak írt
AP

Paul Allen tavaly júniusban perelte be egy londoni bíróságon Rowling kiadóját, a Bloomsbury Publishing PLC-t azt állítva, hogy a Harry Potter és a tűz serlege című regényének írásakor Rowling plágiumot követett el: Adrian Jacobs Willy, a varázsló kalandjai című könyvéből emelt át bizonyos elemeket.

A Willy 1987-ben látott napvilágot, míg Rowling negyedik Potter-kötetét 2000-ben jelentette meg a kiadó. Jacobs akkor már nem élt, 1997-ben hunyt el Londonban. Rowlingot többek között azzal vádolták, hogy a varázslóverseny ötletét Jacobstól lopta, és a Roxfortba, a varázslóiskolába közlekedő vonat motívuma is az írótól eredt.

„Elszomorított, hogy újabb vádak születtek azzal kapcsolatban, hogy más forrásból szereztem anyagot a Harry megírásához” – fogalmazott csütörtöki cáfolatában az írónő. „A valóság az, hogy sohasem hallottam a szerzőről vagy a könyvről, mielőtt 2004-ben először megvádoltak volna a szerző hagyatékával kapcsolatban állók. Természetesen sohasem olvastam a könyvet” – szögezte le.

Az írónő az ellene felhozott vádakat nemcsak megalapozatlannak, hanem abszurdnak is nevezte. Közölte: „csalódottnak érzem magam, amiért én és angol kiadóm, a Bloomsbury olyan helyzetbe kerültünk, hogy meg kell védenünk magunkat".

Rowling határozottan kijelentette, hogy nyomban megteszik a jogi lépéseket, hogy a bíróság késedelem nélkül szüntesse meg „a minden alapot nélkülöző ügyet”. A Bloomsbury 2004-ben és tavaly júniusban is kerek-perec közölte, hogy a vád „megalapozatlan, nincs rá bizonyíték és igaztalan”.

Mint korábban beszámoltunk róla, a felperest képviselő sydney-i Max Markson azonban csütörtökön kijelentette, hogy becslései szerint „milliárd dolláros ügyről” van szó. És magyarázatként hozzáfűzte: „nyilvánvalóan ez lesz a bíróságok döntése”. Mint mondta, Rowling személy szerinti megnevezésére egy szerdai beadványban azért került sor, mert – bár korábban úgy hitték – mégsem futottak ki a törvény szabta időből, az írónő is perelhető.

Allen egyúttal közleményben hozta nyilvánosságra, hogy annak jogi lehetőségét is vizsgálja, vajon a Harry Potter-filmekkel és a hamarosan megnyíló Harry Potter szórakoztató parkkal szemben lehet-e szerzői jogi követelése a Jacobs-hagyatéknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Öt nap alatt 400 millió dollárt hozott Harry Potter

A Harry Potter és a félvér herceg közel 80 millió dolláros (15,3 milliárd forintos) bevételt ért el a hét végén az észak-amerikai jegypénztárakban, a sorozat hatodik részére öt nap alatt világszerte csaknem 400 millió dollárt (77 milliárd forintot) adtak ki a nézők.

MTI Kult

El van ragadtatva az új Harry Potter-filmtől a Vatikán

Kifejezetten tetszik a Vatikánnak a legújabb Potter-film: A Harry Potter és a Félvér herceg világossá teszi a régi harcot jó és gonosz között - írta a L,Osservatore Romano, amely még a szerelmi szállal is ki van békülve.

Shake

Vetkőzés után ismét varázslat: Harry Potter visszatér

A bevételi adatok alapján úgy tűnik, a publikumot egyáltalán nem zavarja, hogy az ártatlan Harry Pottert alakító ifjú két film között meztelenül rohangált a színpadon illetve mutogatta magát az újságokban. A lényeg, hogy folytatódjon a show.