szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eddiginek a tízszeresére, 550 milliárd dollárra növelte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a gazdasági válságok sürgősségi kezelését szolgáló pénzügyi keretét.

Az úgynevezett új hitelezési alap (New Arrangements to Borrow - NAB) feltöltésével együtt bővült a támogató országok köre is. Az eddigi 26 mellett 13 további ország, köztük Brazília, Oroszország, India és Kína is befizet a NAB-ba, cserébe pedig nagyobb beleszólást kapnak az IMF forrásainak felhasználásába. A NAB így "rugalmas és hatékony válságkezelési eszköz lesz, és hozzájárul a globális pénzügyi rendszer megszilárdításához" – közölte Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója.

A legtöbb pénzt változatlanul az Egyesült Államok és Japán fizeti be, az IMF-en belüli erőviszonyok mégis módosulnak annak hatására, hogy a NAB finanszírozói között megjelenik a brazil-orosz-indiai-kínai négyes, a legnagyobb feltörekvő országok angol rövidítéssel BRIC-nek nevezett csoportja, amely megtörheti a gazdag, iparosodott államok dominanciáját.

A NAB létrehozását 1995-ben, a mexikói pénzügyi válság után kezdeményezték a világ hét vezető gazdaságát tömörítő G7-csoport országai. Bővítését tavaly határozták el, a vezető ipari és a legnagyobb feltörekvő országokat tömörítő G20-csoport áprilisi csúcstalálkozóján, amelyen a résztvevők megállapodtak abban, hogy az IMF azonnal mozgósítható tőkekészletét a háromszorosára, 250 milliárd dollárról 750 milliárd dollárra emelik, a NAB bővítésével és kötvénykibocsátással.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Már hétfőn tárgyal az IMF a görög hitelről

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítséget ajánlott Görögországnak, s közölte, már hétfőn megkezdik a tárgyalásokat az adósságválsággal küzdő euróövezeti tagországgal és az Európai Unióval.

MTI Gazdaság

IMF: lefelé módosulhat a román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) enyhén módosíthatja lefelé Románia idei gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését, miután a legutóbbi statisztikák valamelyest gyengébbek a vártnál képest − jelentette ki Jeffrey Franks, az IMF romániai küldöttségének a vezetője kedden Bukarestben.

MTI Gazdaság

FT: az IMF kezdené a görögök hitelezését

Az euróövezeti országok eljárási lassúsága miatt "szinte bizonyosan" a Nemzetközi Valutaalap (IMF) lépne először, ha Görögország a múlt heti brüsszeli EU-csúcson kidolgozott segélymechanizmus igénybevételére kényszerülne - írta uniós forrásokat idézve a hétfői Financial Times.

MTI Gazdaság

Dűlőre jutott az IMF és Ukrajna: megvan az új, szoros hiánycél

Ukrajna megállapodott a Nemzetközi Valutaalappal, hogy az államháztartás idei hiánya nem haladja meg a hazai össztermék 6 százalékát. Az ukrán kormányfő pénteki bejelentése szerint azt remélik, hogy májustól, egy új program keretében felújíthatják az együttműködést az IMF-fel.

MTI Gazdaság

WSJ: a Fidesz és az IMF közti tárgyalásokra kell majd figyelni

A Fidesz, valamint a Nemzetközi Valutaalap és az EU közötti egyeztetés lesz az első fontos esemény, amelyre a befektetőknek figyelniük kell majd a magyarországi parlamenti választások második fordulója után - hívta fel a figyelmet a hétfői The Wall Street Journal.

MTI Gazdaság

IMF: Görögország nem kért segítséget

Görögország nem kérte a Nemzetközi Valutaalap segítségét csütörtökön a szervezet képviselőivel tartott washingtoni találkozón. A hivatalos megbeszéléseket követően az IMF képviselője úgy nyilatkozott, hogy Athén a saját erejéből akarja kezelni az adósságválságot.