szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az erős többségi kormány megalakulása Magyarországon lehetőséget teremt olyan szerkezeti reformok bevezetésére, amelyekkel fenntartható pályára lehet állítani a magyar közfinanszírozásban az utóbbi időben bekövetkezett javulást, és javítani lehet a gazdaság növekedési kilátásait – áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott elemzésében.

A legnagyobb európai hitelminősítő szerint mindkét tényező alapvető fontosságú a magas köz- és magánszektorbeli adósságteher, valamint a sokkhatásokkal szembeni sebezhetőség csökkentése szempontjából. A Fitch Ratings szerint az IMF-programhoz kapcsolódó vállalások alapján Magyarország "figyelemreméltó" kezdeti gazdasági kiigazítást hajtott végre: a folyómérleg tavaly többletbe fordult, és a magyar költségvetési helyzet is erőteljes sok más EU-tagállaméval összehasonlítva.

Mindazonáltal a magas állami és küladósság-teher, amelyhez nagy és kedvezőtlen összetételű lakossági devizaadósság-állomány is járul, változatlanul kihívásokat állít az ország elé, mivel gyenge növekedési háttérrel kell költségvetési konszolidációt és külső kiigazítást végrehajtani. Tekintettel arra, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mérve 78 százalékos államadósságráta már most is magas, a választások után is csekély a mozgástér "a gazdaságpolitikai elcsúszásokra" – áll a Fitch Ratings elemzésében. A ház szerint ugyanakkor kétharmados többsége birtokában a Fidesznek lehetősége van erős kormány megalakítására, alkotmánymódosítás végrehajtására és a kiadási és bevételi oldal széleskörű reformjára, ami szükséges a növekedési kilátások javításához és a közfinanszírozás fenntarthatóságához.

A tavalyi 4 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt tekintve a Fidesz az EU egyik legalacsonyabb költségvetési deficitjét örökli; az uniós deficitátlag tavaly 6,8 százalék volt. A hitelminősítő idézi a Nemzetközi Valutaalap becslését, amely szerint ciklikus kiigazítással számolva a magyar költségvetési hiány tavaly a GDP-érték 0,9 százalékára csökkent a 2006-ban mért 11,2 százalékról. Így a Fidesznek viszonylag kismértékű további intézkedéseket kell csak tennie a feszes költségvetési politika fenntartására, az államadósság-teher stabilizálására, és arra, hogy ha beindul a gazdasági kilábalás, annak kedvező ciklikus hatásai érvényesüljenek – áll az elemzésben.

A Fitch Ratings szerint azonban a Fidesz még nem részletezte egyértelműen gazdaságpolitikai prioritásait és céljait; a párt választási kampánya az MSZP-kormány számos költségvetési intézkedésének ellenzésére, valamint az adócsökkentés és a gazdasági növekedés támogatása melletti elkötelezettségre összpontosított. A hitelminősítő szerint valószínűleg a következő hónapokban válnak ismertté Fidesz által követendő kidolgozott célok és intézkedések részletei. A hitelminősítő szerint valószínű, hogy az idei GDP-arányos államháztartási hiány meghaladja az IMF-fel egyeztetett 3,8 százalékot, és még a Fitch előrejelzésében szereplő 4,2 százaléknál is magasabb lehet, ha a Fidesz konszolidálja az állami vállalatok bizonyos kötelezettségeit.    

A Fitch Ratings szerint nem valószínű, hogy ezek az egyedi tételek veszélybe sodornák az IMF-programot, mivel nem visszatérő kiadási oldali lazításról van szó. Ha azonban a költségvetési politika lazulása esetleg állandósulna, és ezért nem sikerülne stabilizálni, illetve a következő pár évben lefelé tartó pályára állítani az államadósság-terhet, az növelné a magyar szuverén adósosztályzatra nehezedő negatív nyomást. A hitelminősítő kiemelte, hogy az idei évre jósolt 82 százalékos GDP-arányos bruttó államadósság-ráta máris a kétszerese a Magyarországhoz hasonlóan "BBB" osztályzati sávba sorolt szuverén adósok középértékének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Fitch: bennünket meghagytak a negatív listán, a románok viszont stabilak lettek

Kelet-Európában már „látszik a fény az alagút végén”, és a térség egészében az idén ismét gazdasági növekedés lesz – hangzott el a Fitch Ratings kedden Londonban rendezett éves helyzetértékelő konferenciáján. A cég szakértői szerint a görögországi fejlemények várhatóan nem okoznak érdemi késést az euróövezet bővítésében az eddig valószínűsített menetrendhez képest.

MTI Gazdaság

Fitch: jót tett az IMF/EU-csomag a magyar bankoknak

A magyar bankrendszer által elszenvedett stressz még súlyosabb lett volna a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU pénzügyi védőcsomagja nélkül – áll a Fitch Ratings szerdán Londonban kiadott elemzésében, amely szerint az államháztartási hiány esetleges idei „kisebb elcsúszása” még nem veszélyeztetné az IMF-keret hozzáférhetőségét.