szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A G20-csoport vezetői torontói csúcstalálkozójukon vasárnap megállapodtak: a legfejlettebb gazdaságok 2013-ig megpróbálják felére csökkenteni az államháztartási hiányt. Nem született ugyanakkor megegyezés sem a banki különadók bevezetéséről, sem a tőkemegfelelési követelmények szigorításáról.

A világ legfejlettebb és vezető feltörekvő országait tömörítő csoport egy jövőbeni válság elkerülése érdekében azt a célt tűzte ki: a fejlett gazdaságok úgynevezett növekedésbarát költségvetési fegyelem megvalósítására fognak törekedni − tartalmazza a zárónyilatkozat tervezete. A fejlett gazdaságok ezen kívül kötelezték magukat arra, hogy 2016-ig stabilizálják vagy csökkentik a GDP-arányos államadósságot. A tervezet szerint a "közelmúltbeli események" rámutattak az állami költségvetés egyensúlyának fontosságára.

Nem született megegyezés sem a banki különadók bevezetéséről, sem a tőkemegfelelési követelmények szigorításáról a torontói G-20 csúcson.  Az év végén Szöulban megrendezendő újabb G20 csúcsra viszont tervbe vették a Bázeli Bizottság akkorra elkészülő, a tőkemegfelelési szabályozás változtatására vonatkozó ajánlásainak megtárgyalását. Azaz nem kizárt, hogy még ebben az évben előrelépés lesz ezen a téren - hívja fel a figyelmet hétfői elemzésében a Concorde Értékpapír Zrt.

A banki különadók kérdésében az európai vezetők egységes álláspontot tudtak ugyan képviselni, de a motivációk részben eltérnek. Míg a frissen hivatalba lépett brit kormány egyszerűen a költségvetési stabilizáció eszközének tartja a banki adót,  addig német és francia részről egy olyan "válság-alap" feltőkésítését tervezik ebből az adóból, amely a következő pénzügyi válság esetén a bankrendszer állami megsegítésének forrása lehet - írja Kovács Krisztián, a Concorde elemzője. 

Az európai szándékokkal szemben az amerikai banki különadó egy korlátozott időtartamra, néhány évre szóló konstrukció lenne, melynek célja az adófizetők kompenzálása a bankok által a legutóbbi válságban felhasznált költségvetési forrásokért. Japán és Kína elzárkózott a G20-csúcson a banki különadótól, több kisebb gazdasággal egyetemben. Ebből az következik, hogy lesznek regionálisan alkalmazott, leginkább mérlegfőösszegre kivetett banki különadók, de a globálisan összehangolt, nemzetközi válságalapot feltőkésítő tranzakciós adó ötletének megvalósítására belátható időn belül semmi esély sincs.

A bankrendszer szabályozásával kapcsolatos változtatási szándékok másik - sokkal fontosabb - témája a tőkemegfelelési követelmények szigorítása. A szabályozás iránya az lenne, hogy a rendszerkockázat csökkentése érdekében a bankok a jelenleginél kisebb maximális tőkeáttételt alkalmazhassanak, ezáltal csökkenjen a kockázatvállalási hajlandóságuk a konjunktúra ciklusok felfelé ívelő szakaszában, illetve erősödjön a veszteségtűrő képességük válságok idején.

A hétvégi G20 csúcson a téma felvetője az Egyesült Államok volt, ahol is a kormányzat éppen a találkozó hetében tudta kieszközölni a Kongresszusban a vonatkozó amerikai szabályozási változásokat lehetővé tevő kompromisszumokat. Az új amerikai szabályozás lehetőséget ad a bankfelügyeletnek a tőkemegfelelési követelmények rugalmas alakítására,  ez a minta azonban nem aratott sikert a többi G20 ország vezetőinek körében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

G20: még nem lehet abbahagyni a gazdaságélénkítést

Még nem lehet elkezdeni a gazdaságösztönző intézkedések leépítését - ebben állapodtak meg a G20-csoport pénzügyminiszterei és jegybankárai Skóciában tartott szombati értekezletükön, amelyen napirendre került a pénzügyi tranzakciók adóztatása is.

MTI Világ

G20: Obama a biztonságosabb világgazdaságról és Irán elleni terveiről

A G20 csoport visszarántotta a világgazdaságot a szakadék széléről, és lerakta egy új, biztonságosabb fejlődés alapjait – értékelte a válság eddigi alakulását és a G20 értekezlet után a házigazda Barack Obama. Az urániumdúsítási programját fejlesztő Iránnak azonban fájdalmas szankciókat és katonai beavatkozást ígért, ha a diplomáciai lépések nem lesznek eredményesek.