szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A válság nem befolyásolta érdemben a megtakarítási szerkezetet, a lakosság továbbra is a bankbetétet preferálja világszerte; a megtakarítási várakozások terén mérséklődött a pesszimizmus − derül ki a GfK Custom Research Worldwide és a Wall Street Journal legfrissebb Befektetési Barométer tanulmányából.

Miközben tíz európaiból háromnak nincs megtakarítása, az Egyesült Államokban a döntő többség rendelkezik pénzügyi megtakarítással – ismertette a tanulmány eredményeit Kozák Ákos, a GfK Hungária igazgatója. Magyarországon 74 százalék a megtakarítással nem rendelkezők aránya.

Európában tízből négyen (41 százalék) gondolják úgy, hogy sokkal kevesebbet vagy valamivel kevesebbet fognak megtakarítani, mint korábban, 47 százalék várhatóan ugyanannyit fog félre tenni. Az amerikaiaknak ugyanakkor csak egynegyede pesszimista, 38 százalék pedig kifejezetten optimista. A magyarokra az európai pesszimizmus jellemző: minden második megkérdezett várhatóan kevesebbet, 44 százalékuk ugyanannyit tud megtakarítani a következő 12 hónapban.

A háztartások vagyoni helyzetének vizsgálatából kiderült: az európaiak 49 százalékának kevesebb, mint 25 ezer eurós vagyona van (ingatlanok nélkül), 9 százalékuk vagyona 25-50 ezer euró közötti, 4 százalékuk pedig 50 ezer eurót meghaladó vagyonnal rendelkezik. A kelet-közép-európai régióban a háztartások 27 százaléka nyilatkozott 5 ezer euró alatti magánvagyonról, Magyarországon 17 százalék. A magyarok 7 százaléka 5-15 ezer, 1 százaléka pedig 15-25 ezer eurónak megfelelő megtakarítással rendelkezik, s 1 százalék nyilatkozott ennél is magasabb vagyonról, összesen a lakosság 26 százalékának van valamilyen nagyságú magánvagyona.

Európában a megtakarításokkal rendelkező lakosság háromnegyede bankbetétben tartja a pénzét, a második helyen az életbiztosítások szerepelnek (43 százalék). Részvényekben és részvényalapú befektetési alapokban az európaiak 29 százaléka gyarapítja megtakarítását, nyugdíjalapokban egynegyedük, kötvényekben pedig 12 százalékuk. Közép-Európában nem jellemző az értékpapír-megtakarítás, ettől eltekintve a kontinenshez hasonló a preferencia-sorrend (bankbetét 56, életbiztosítás 24, nyugdíjalapok 23, egyéb megtakarítás 24 százalék).

Magyarországon a kutatás szerint kevésbé kiegyenlített a befektetési portfólió. Az összes megtakarítással rendelkező több mint fele (62 százalék) bankbetétekben tartja megtakarított vagyonának nagy részét, életbiztosításba 25 százalékuk, nyugdíjalapba 12 százalékuk, részvénybe és/vagy részvényalapba mindössze 10 százalék fektet. A többség a bankbetétet választaná, ha rendelkezésére állna egy jelentősebb összeg, 50 ezer − a közép-európaiak esetén 25 ezer − euró; tízből közel minden harmadik válaszadó, Magyarországon minden negyedik megkérdezett választaná ezt az opciót.

A következő 12 hónapra vonatkozó várakozásokat firtató kérdésre adott válaszok szerint Európában tízből négyen (41 százalék) gondolják úgy, hogy sokkal kevesebbet vagy valamivel kevesebbet fognak megtakarítani, mint korábban, 47 százalék várhatóan ugyanannyit fog félretenni. Az amerikaiaknak ugyanakkor csak egynegyede pesszimista, 38 százalék pedig kifejezetten optimista.

A magyarokra az európai pesszimizmus jellemző: minden második megkérdezett várhatóan kevesebbet, 44 százalékuk ugyanannyit tud megtakarítani a következő 12 hónapban. Kozák Ákos szerint a megtakarítási várakozásokat illetően összességében mérséklődött a társadalmi pesszimizmus. Tavaly például Magyarországon még tízből nyolcan számítottak megtakarításaik rövid távú (12 havi) csökkenésére, idén tavasszal pedig tízből öten vélekedtek így. A többi vizsgált térségben is enyhült a borúlátás, bár közel sem annyira jellemző, mint nálunk − mondta. Az igazgató megjegyezte: Magyarországon minden negyedik (választási) évben igen magas a fogyasztói bizalmi index.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

GfK: a lakosság negyedének van megtakarítása

A magyar lakosság mindössze 23,2 százaléka rendelkezik – a saját definíciói szerint értelmezett – pénzügyi megtakarításokkal a Raiffeisen Bank és a GfK Hungária Piackutató Intézet felmérése szerint.

MTI Gazdaság

GfK: egyre kevesebb magyar cég vesz fel banki hitelt

Továbbra is a bankhitel számít a legfőbb vállalati finanszírozási formának, ám 2009-ben a megelőző évhez képest 70 százalékról 64 százalékra csökkent a belföldi pénzintézettől felvett banki hitelek aránya a finanszírozásban – derül ki a GfK Hungária piackutató legfrissebb felméréséből.

MTI Hazai gazdaság

A GfK szerint előtérbe kerültek az akciós vásárlások

A nyugat-európai országokhoz hasonlóan Magyarországon is tudatosabbá váltak a vásárlók: felértékelődött az árak jelentősége, nőtt a napi fogyasztási cikkek esetében az akciós, promóciós vásárlások aránya – derül ki a GfK Hungária legfrissebb kutatásaiból.

hvg.hu Gazdaság

GfK: a vásárlók egyre tudatosabban keresik az akciókat

A magyar háztartások a válság hatására egyre inkább figyelnek az akciókra és a promóciókra vásárlásaik során, a legtudatosabban az alapvető élelmiszereket keresik az üzletek polcain – olvasható a GfK Hungária „Shopping Monitor” című legfrissebb tanulmányában.

hvg.hu Gazdaság

GfK: jelentősen csökkent az értékpapírok népszerűsége

Magyarországon a lakosság 17 százaléka gondolja úgy, hogy a következő 12 hónapban félre tud tenni – állapítja meg a GfK 14 kelet- és közép-európai országban nemrégiben végzett felmérése. A banki termékek közül még mindig a folyószámla a legnépszerűbb, viszont jelentősen lecsökkent az értékpapír, mint befektetési forma népszerűsége.