szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Die Welt részletes tudósításban számolt be hétfőn a Magyarország és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közötti tárgyalások felfüggesztéséről. Mindkét konzervatív napilap a tudósításhoz külön kommentárt is fűzött.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung írása bevezetőjében arra emlékeztetett, hogy az államadósságok, és a versenygyengeségi problémák nem egyik napról a másikra keletkeznek, azok rendszerint évekig, sőt akár évtizedekig tartó hibás gazdaságpolitika következményei. Éppen ezért egy súlyos gazdasági helyzetben lévő ország szanálása nem történhet meg "egyetlen éjszaka alatt", hanem "nagy lélegzetvételt" kíván a lakosság, a politika és a hitelezők részéről.

Az újság szerint Magyarország példája tipikus esete annak, hogy a hatalomátvétel után növekszik az új kormány késztetése arra, hogy elhatárolja magát az előd takarékossági irányvonalától. Fontos, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió ezt a  politikát ne tolerálja, de ne is támogassa − vélekedett a Frankfurter Allgemeine Zeitung, hangsúlyozva, hogy a "kemény magatartás" a dél-európai gazdaságok szanálása érdekében is fontos.

Az újság utalt arra, hogy Görögország, de más déli országok is lépéseket tettek pénzügyi helyzetük javítására. Ezt a politikát nem szabad idő előtt megszakítani − mutatott rá a lap, hozzáfűzve: még az is előfordulhat, hogy egyik vagy másik országban még szigorítani is kell azt. Vigasztaló, hogy a legújabb gazdaságtörténelem nem csupán kudarcokat ismer, hanem sikeres szanálásokat is − írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A Die Welt kommentárjának címében azt emelte ki, hogy az IMF nyomást gyakorol Magyarországra és támogatja Athént. A lap emlékeztetett arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap felfüggesztette a Magyarországgal folytatott tárgyalásokat, mert elégedetlen a budapesti kormány takarékossági intézkedéseivel. Ezzel szemben Görögország esetében az IMF munkatársai dicsérték az eddig elérteket. A valutaalap ezzel nem csupán Budapestet helyezte "óriási nyomás" alá, illetve Athénnak nyújtott támaszt − vélte a lap. Az újság szerint a washingtoni szervezet mindezzel határozottan demonstrálta azt is: az Európai Unió helyesen cselekedett akkor, amikor a Nemzetközi Valutaalapot bevonta az uniós tagállamok támogatását célzó mentőakciókba.

Az IMF ugyanis képes arra, amire az európai partnerek egymás között aligha: hogy nyomást gyakoroljon és kemény maradjon, mindenekelőtt akkor, amikor a milliárdos hitelekről folytatott tárgyalások már befejeződtek, és a közös megállapodással létrejött takarékossági programok megvalósítása a tét.

Az új magyar vezetés nyilvánvalóan nem kívánja vállalni elődjének ígéreteit. A Nemzetközi Valutaalap éppen ezért visszatartja a következő hitelrészletet, mégpedig abból  a célból, hogy a budapesti kormányt további takarékossági engedményekre sarkallja. A valutaalap ennek során  számít arra, hogy a forint a nemzetközi pénzpiacokon értékéből erőteljesen veszíthet.

Ilyen jellegű hatékony nyomást az Európai Bizottság aligha tudna kialakítani, mint ahogy az euróövezet államai sem. Az európai klubban ugyanis a nemzeti érzékenységek és a különböző politikai szövetségek legalább olyan erős szerepet játszanak, mint a gazdasági tények − fogalmazott a Die Welt, emlékeztetve arra is: amikor a mentőcsomagról folytak a tárgyalások, politikusok és gazdasági szakértők többször is utaltak arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap rendelkezik a szükséges szakértelemmel a válságos méretű eladósodással küszködő országok szanálásához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Jobbik örül annak, hogy a kormány nem engedett az IMF-nek

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság tárgyalódelegációjának teátrális hazautazása és annak tálalása nyilvánvalóan a nyomásgyakorlást szolgálja - írta közleményében Hegedüs Tamás, a Jobbik frakcióvezető-helyettese vasárnap.

MTI Gazdaság

Az IMF ezermilliárd dollárra növelné biztonsági hitelkeretetét

Ezermilliárd dollárra kívánja felduzzasztani a pénzügyi válságok megakadályozására szolgáló hitelkeretét a Nemzetközi Valutaalap (IMF), és szeretné, ha az ehhez szükséges 250 milliárd dolláros pótlólagos juttatásra már novemberig biztosítékokat kapna - mondta a szervezet vezérigazgatója a Financial Timesnak.

MTI Gazdaság

WSJE: az IMF meglepően keményen játszik

Az októberi önkormányzati választások miatt némi időbe telhet, míg Magyarország új megállapodásra jut a nemzetközi hitelezőkkel − írta hétfőn, elemzők vélekedésére hivatkozva a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE).

MTI Gazdaság

Nehéz hétvége az IMF-fel – összefoglaló

Az elemzők forintgyengülést várnak hétfőn, mások az államadósság finanszírozásának drágulását jelzik előre. A Jobbik örül, hogy a kormány keményen képviselte a magyar álláspontot az IMF-fel való tárgyalásokon, az MSZP viszont a történtek nyilvánosságra hozását követeli.

hvg.hu Gazdaság

IMF-félbeszakítás: a Bloomberg is foglalkozik velünk

Az IMF szerint Magyarországnak többet kellene tennie a bevételek fokozására, az állami cégek reformjára. Mint ismeretes, szombaton megszakadtak a tárgyalások Magyarország és az IMF között, és a washingtoni delegáció visszautazott Amerikába, jóllehet számos forrás szerint eredetileg még hétfőn is nálunk tárgyaltak volna.

hvg.hu Hazai gazdaság

Most nem hívhatnánk le IMF-részletet, de nem is akarunk

Nagyot esett a forint hétfőn, miután kiderült, hogy az IMF és az EU nem zárta le a korábban adott hitelkeretének felülvizsgálati eljárását. Így mindkét küldöttség "dolgavégezetlenül" utazott haza. Magyarország most nem hívhatna le újabb részletet a korábban létrehozott IMF-hitelkeretből. Igaz, most erre nem is szorulnánk rá - mondja az elemző.