szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Goldman Sachs (GS) friss elemzésében egy olyan ábrát közölt, amely a magyar háztartások forintban és külső devizában való eladósodottsága közötti feszültséget mutatja be.

A befektetési bank a magyar példával rámutat, hogy nem jó külföldi devizában eladósodni, mert az árfolyamveszteségek miatt a kölcsönvevőket (különösen, ha ezek a háztartások) rendkívüli fájdalmak érhetik. Az ábra megmutatja, hogy miközben a háztartások forintban lekötött hitelei csak a GDP 12 százalékát teszik ki, addig a külföldi devizában denomináltak értéke a GDP 40 százalékát ostromolja.

A GS azonban arra is rávilágít, hogy az új hitelek felvétele ugyan visszaesett, de az örökölt eladósodottság még sokáig fennmarad. Ez az adósság Magyarország és más nem eurózóna-tagok esetében is kikényszeríti a hitelezési tevékenység nagyon prudens rendszerben való visszafogását a fizetési mérleg javítása érdekében, aminthogy szükséges a gazdasági növekedés megteremtése is.

hvg.hu

A GS ábrája azt mutatja, hogy a hitel visszafizetések és a hitelállomány 2008 óta hogyan alakultak át. A gyors növekedés szakasza után 2009-ben drámai fordulat következett be az új külföldi adósságok felhalmozásában. A korrigált átváltási árfolyamot és naptárhatásokat is figyelembe véve 2010 második negyedévében a lakosság már növekvő ütemben kezdte el törleszteni e külföldi adósságokat, s a visszafizetés értéke elérte a GDP 0,7 százalékát. Annak ellenére, hogy a forint gyengült az euróhoz és a svájci frankhoz képest a háztartások külföldi adóssága a GDP 40 százalékára csökkent, ami megfelel a 2009 elején mért adatnak.

Miközben a tőke a banki csatornákon kifelé folyik onnan, ahol túl nagy külföldi adósságot halmoztak fel, ezek az országok arra kényszerülnek, hogy tartósan pozitív kereskedelmi mérleget alakítsanak ki, s redukálják a közszféra hiteligényét. Ez engedi meg számukra ugyanis, hogy leépítsék a hiteleket, s egyensúlyba hozzák a háztartási mérlegeket. Ami pedig egy hosszú és komplikált folyamat lesz – állítja a Goldman Sachs elemzése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Nagy pénzügyi balhé az elnézett Gauss-görbe miatt

Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) csalás vádjával beperli a Goldman Sachs bankházat, amiért az 2007-ben fontos információkat elhallgatott a befektetők elől a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsönökre alapozott egyes származékos termékek kidolgozásakor és terjesztésekor.

MTI Hazai gazdaság

Londoni elemzők: lassabban erősödik a forint és nő a GDP

A "politikai zaj" miatt a korábban valószínűsítettnél fokozatosabb forint-visszaerősödést, a jelenlegi szinten maradó MNB-kamatszintet és a vérszegény euróövezeti fellendülés miatt az eddig vártnál valamivel lassabb jövő évi magyar gazdasági növekedést jósolnak vezető londoni befektetési házak csütörtökön közölt legfrissebb előrejelzéseikben, kiemelve ugyanakkor, hogy Magyarország - szinte egyedüliként a világon - tavaly jelentős többletet ért el strukturális elsődleges államháztartási mérlegében.

MTI Gazdaság

Blankfein: a Goldman elleni vádak Amerikát sérthetik

A Goldman Sachs elleni vádak Amerikát sérthetik – közölte csütörtöki sajtójelentések szerint egy ügyfelével Lloyd Blankfein, a befektetési bank elnöke, aki szerint politikai kampány folyik a pénzintézet lejáratására.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: a piaci környezet nem engedi az MNB-kamatcsökkentést

Az utóbbi hetekben alaposan meggyengült piaci kockázatvállalási hajlam és a magyar kormány kommunikációjával, valamint a gazdasági akciótervvel kapcsolatos kérdőjelek miatt a magyar jegybank hétfőn biztosan nem változtat jelenlegi, 5,25 százalékos alapkamatán - ez a londoni elemzői közösség egyöntetű véleménye az MNB kamatdöntése előtt.

MTI Gazdaság

Goldman Sachs visszautasítja a vádakat

A Goldman Sachs nem élt vissza a befektetők bizalmával, nem titkolt el előlük fontos információkat - állította kedden Lloyd Blankfein, a befektetési bank elnöke az amerikai szenátus keddi meghallgatásán, ahol egyebek mellett az a vád hangzott el, hogy az ingatlanpiaci válságon nyerészkedő pénzintézet etikátlanul járt el.