szerző:
Folk György / Brüsszel
Tetszett a cikk?

Jóváhagyta a 2011-re javasolt közös uniós költségvetés keretszámait az Európai Parlament szerdán, miután az előző tervezetet – amelyben a korábbinál több forrást igényeltek a képviselők – több tagállam is élesen bírálta. A 2013 utáni pénzügyi tervezést illetően azonban továbbra sem közelednek az álláspontok.

Az őszi EU csúcs brit és holland nyilatkozatai nyomán úgy látszott esélytelen még az év vége előtt tető alá hozni a tagállamok és az európai intézmények által is elfogadható uniós költségvetési megállapodást a 2011-es esztendőre.

Miközben ugyanis az Európai Parlament a Lisszaboni Szerződés életbe lépése miatt kibővült feladatkörei miatt indokoltnak érezte a költségvetés hat százalékkal való növelését, azt a tagállamok többsége ellenezte. A nemzeti kormányok többségének álláspontja szerint a válság miatt takarékossági intézkedéseket bevezető tagállamok nem tudják eladni szavazóiknak, hogy miközben otthon megszorítások vannak, az unióra többet költenek.

Novemberben végül az Európai Bizottság (EB) javaslatának elutasítása után, az uniós intézmények közötti tárgyalások zátonyra futottak, s ennek nyomán jövő januártól a szabályok szerint az új költségvetési megállapodás elfogadásáig mindenki havonta az idei költségvetési keretszámok egy tizenkettedével kellett volna, hogy gazdálkodjon. Ez azonban veszélybe sodorhatta volna számos közösségi finanszírozású projekt megvalósulását, de gondot okozott volna a januártól felálló Európai Külügyi Szolgálat finanszírozásában is. Érthető okok miatt a tárgyaló felek igyekeztek elkerülni a büdzsé teljes zátonyra futását, s az EB módosított tervezete alapján a képviselők szerdán strasbourgi plenáris ülésükön belementek a költségvetés 2,91 százalékos bővítésébe. Eszerint jövőre a teljes büdzsé 126,5 milliárd euróra rúg a Huszonhetekben. A közös európai költségvetés átlagosan összesen a tagállamok GDP-jének egy százalékát teszi ki.

A jövő évi keretszámok mellett az EP eredetileg szerette volna a korábbinál nagyobb beleszólását is szövegbe foglalni a  2014 és 2020 közötti következő hét éves költségvetési időszak megtárgyalása során. S noha ezt a hatáskörének túllépéseként értelmezte néhány tagállam mégis sikerült alkut kötniük. Eszerint azért cserébe, hogy a képviselők elfogadják a 2,9 százalékos célszámot, érdemi beleszólást kapnak a következő „pénzügyi perspektíva” jövőre induló egyeztetése során. Ennek ellenére a hosszú távú büdzséről a végső szót továbbra is a tagállamok vezetői mondják ki.

A megállapodás létrejötte jelentős terheket vesz le az januárban induló feladatokkal és célokkal amúgy is bőven ellátott magyar EU elnökség válláról. Ráadásul mivel az alkut immár csak formálisan kell jóváhagynia az állam- és kormányfőknek, a csütörtökön Brüsszelben kezdődő év végi EU csúcson nem vonja majd el a figyelmüket a végleges válságkezelési alap és az ahhoz szükséges alapszerződés módosítás megtárgyalásáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Folk György / Brüsszel Világ

Hol nem szabad strandolni Európában?

Görögország és Ciprus büszkélkedhet a legtöbb kiváló vízminőségű stranddal Európában, ám összességében a 27 tagállam tengeri strandjainak 96, folyami és tavi fürdőhelyeinek pedig 90 százaléka megfelel a minimális vízminőségi követelményeknek. Magyarországnak 2008-ig tartott, amíg sikerült öt százalék alá szorítani a fürdésre alkalmatlan vizek számát, ami tavalyra nullára csökkent.

hvg.hu Világ

Újabb légitársasággal bővült az EU feketelistája

Két indonéz légitársaság lekerült, egy suriname-i pedig felkerült az EU repülési feketelistájára, az iráni légitársaságokra vonatkozóan pedig tovább szigorodtak az EU területére való berepülés szabályai - jelentette be az Európai Bizottság kedden.

Folk György / Brüsszel Világ

EU-csúcs: újból nekifutunk az alapszerződés módosításának

Kevesebb mint egy évvel a keservesen ratifikált lisszaboni szerződés életbe lépése után, a jövőbeni válságok elleni védekezés jegyében újból nekifut az Európai Unió az alapszerződés “korlátozott” módosításának - erről döntöttek csütörtökről péntekre virradóan az állam- és kormányfők őszi csúcstalálkozóján Brüsszelben.