szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az euró megszilárdításáról - az úgynevezett stabilitási paktum előírásainak megszigorításáról, a közös pénz tartós védelmét szolgáló stabilitási mechanizmus kialakításáról - kezdtek tárgyalást kedden Brüsszelben az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei.

Előző este már megállapodtak abban, hogy a 2013-tól rendelkezésre álló stabilitási mechanizmus 500 milliárd eurós hitelkeretet jelent majd. Addig egy 440 milliárdos ideiglenes mentőcsomag szolgál az esetleg bajba kerülő országok megsegítésére. A pénzügyminiszterek ülésén Matolcsy György magyar nemzetgazdasági miniszter elnököl.

Az uniós pénzügyek stabilitásának növelését hat jogszabálytervezet is szolgálja. Ezek értelmében a túlzott mértékű deficitet felhalmozó államokkal szemben az eddiginél határozottabban kell majd fellépni, adott esetben büntető jellegű intézkedésekkel is. A keddi pénzügyminiszteri ülésen értesülések szerint szintén felmerült a kamatadó bevezetésének kérdése, amit azonban több tagország élesen ellenez. Hivatalos és végleges döntések ettől a miniszteri üléstől nem várhatók, a magyar elnökség "orientációs vitának" szánta az összejövetelt.

A keddi tanácskozás kezdetén azonban finn részről közölték: március 4-re meghívták Helsinkibe azon 14 euróövezeti ország állam-, illetve kormányfőjét - köztük Angela Merkel német kancellárt és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnököt -, ahol a jobbközép, kereszténydemokrata irányultságú néppártiak kezében van a kormányrúd.

Merkel és Sarkozy a közelmúltban olyan "versenyképességi paktum" tervezetét dolgozta ki az euróövezeti országok számára, amely a nemzeti gazdaságpolitikák eddiginél sokkal mélyebb összehangolását célozza. A Merkel-Sarkozy paktumjavaslat lesz a helsinki találkozó központi témája, egy héttel később pedig Brüsszelben tartanak euróövezeti csúcstalálkozót. 

Ott a résztvevők köre mindössze három, nem néppárti vezetésű ország - Spanyolország, Portugália és Görögország - első emberével bővül. Tekintettel arra, hogy Görögország már kénytelen volt igénybe venni pénzügyi mentőcsomagot, Portugáliával - és kisebb mértékben Spanyolországgal - szemben pedig meglehetősen bizalmatlanok a piacok, e "hármak" csaknem kész helyzet elé kerülhetnek, ha a többiek egy héttel korábban Helsinkiben már közös álláspontot dolgoznak ki.

A  EU-csúcstalálkozó, amelyen mind a huszonhét tagország vezetője, tehát az euróövezeten kívüli országok is részt vesznek, március 24-25-én lesz Brüsszelben. Azt megelőzően - az erőltetett tárgyalási iram jegyében - eurózóna pénzügyminiszterei még két újabb rendkívüli értekezletet is terveznek, március 14-én és 21-én. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ötszázmilliárd eurós lesz az eurózóna 2013 utáni mentőalapja

Az Európai Bizottság javaslatának megfelelően 500 milliárd eurós lesz az euróövezetet védő, Európai Stabilitási Mechanizmusnak (ESM) nevezett tartós hitelkeret - közölte hétfő este Brüsszelben Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróval fizető 17 ország pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport elnöke.

Gazdaság

Decemberben lassított Európa

Decemberben az előző hónaphoz képest mind az eurózónában, mind az EU egészében 0,1 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene – jelentette be hétfőn az Eurostat.

MTI Gazdaság

A frank 207,36 , az euró 271,69 forint volt reggel

Tartotta árfolyamát a forint kedden kora reggel a nemzetközi bankközi piacon valamennyi fontosabb devizával szemben: röviddel 7 óra előtt egy eurót 271,69 forinton jegyeztek a hétfő esti 271,42 forint után.