szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Ellehetetlenülés fenyegeti a magyar baromfiágazat szereplőit, mivel a hazai piacon kedvezőtlen viszonyok alakultak ki, főként a drasztikus takarmánydrágulás miatt" - többek között ezt a megállapítást is tartalmazza a Baromfi Termék Tanács (BTT) nyílt leve, amelyet Orbán Viktor miniszterelnöknek címeztek.

A levélben a szakmai szervezet emlékeztet: a helyzet azért is súlyos, mert az ágazat - ma már egyedülálló módon - 95 százalékban magyar gazdák és vállalkozások tulajdonában van, illetve csaknem 60 ezer embernek ad munkát és megélhetést.

A baromfipiaci válság a fogyasztókat is veszélyezteti, hiszen a termelés várható csökkenése és a gabonaárak növekedése jelentősen megemelheti a baromfitermékek kiskereskedelmi árait is.

A magyar baromfi szektor önállóan - magára hagyva - nem lesz képes megőrizni termelési alapjait és munkahelyeit. A magyar baromfisok úgy látják, hogy - hathatós segítség esetén - a termelési alapokat ma fenyegető 10-12 százalékos csökkenés még megállítható.

Ehhez azonban számos kormányzati beavatkozásra van szükség, többek között: minél hamarabb kamattámogatásos forgóeszközhitelhez kell juttatni az állattartókat, a baromfiágazati integrátorokat, illetve a tulajdonukban lévő takarmánykeverő üzemeket. Ehhez fel kell gyorsítani a Vidékfejlesztési Minisztérium koordinálásával folyó előkészítő egyeztetéseket.

További intézkedésként kérik, hogy a minisztérium soron kívül fizesse ki a tavalyi baromfiágazati állatjóléti támogatásokat az Európai Unió által engedélyezett maximális mértékig.  Az idei állatjóléti támogatásokat pedig a tárca - például hasonlóan a korábbi madárinfluenza pánik időszakához - negyedévenként, ütemesen utalja.

Emellett a friss baromfi húsok és készítmények, valamint a tojás áfatartalmát csökkentsék belátható időn belül 10 százalékra, a sertéshússal együtt. Ezzel az intézkedéssel kezelhető szintűvé válna a BTT szerint az alapvető élelmiszernek minősülő baromfi és sertés termékek most drasztikusan emelkedő ára. Továbbá segítené az ágazatok tevékenységének kifehérítését, a több 10 milliárd forint értékűre tehető jelenlegi áfacsalás csökkenését.

Folytatni kell a rendcsinálást mind az élelmiszer kiskereskedelemben, mind az élelmiszer nagykereskedelemben. A másodlagos húsvizsgálat, az élelmiszerbiztonság fokozása szintén jó irányú lépés, és a BTT kéri ennek folytatását és következetes végrehajtását - tartalmazza a levél.

Mindennek megvalósítása érdekében kérik a miniszterelnököt és a kormány tagjait, hogy legyenek partnerek egy közös, fenntartható ágazati stratégia kidolgozásában és a szükséges intézkedések azonnali megtételében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!