Exportrekordra készül Németország

A világ második legnagyobb exportőre, Németország az idén újabb exportrekord elé néz, de egyúttal komoly világkereskedelmi kockázatokra is fel kell készülnie.

  • MTI MTI
Exportrekordra készül Németország

Az idei évre a Bundesverband Großhandel, Außenhandel, Dienstleistungen (BGA) szövetségi kereskedelmi és szolgáltatóipari szövetség az export átlagon felüli mértékű, 9 százalékos növekedésére, összesen 1046 milliárd eurós exportra számít. A német import 2011-ben 903 milliárd euróra emelkedik, a külkereskedelmi többlet így 143 milliárd euró lehet. 

Az exportérték növekedése csak részben tudható be az exportvolumen bővülésének, mivel a nemzetközi kereskedelmi árakban is jelentős mértékű növekedés következett be. Januárban az exportárak 5,4 százalékkal emelkedtek, az importárak pedig november óta kétszámjegyű növekedést mutatnak. A trend erősödő tendenciát jelez. "Kétségtelenül valóságos exportkonjunktúrát van szerencsénk átélni, amely azonban komoly kockázatoknak van kitéve és semmi sem garantálja tartós fennmaradását" - jelentette ki Anton Börner, a BGA elnöke szerdán Berlinben. 

A kockázati tényezők között az amerikai gazdasági fellendülés bizonytalanságai, az euróövezeti adósságszolgálati válság, a nyersanyagár-robbanás, valamint az észak-afrikai politikai felfordulás mellett egyre nagyobb gondot okoznak a német exportőröknek a Kína gazdasági stabilitását övező kételyek is. "A kínai részvény- és ingatlanpiaci buborék tényleges állapotával kapcsolatos bizonytalanság az árrobbanással és a jólét egyenlőtlen eloszlásával együtt veszedelmes gyúelegyet alkot" - figyelmeztet a BGA elnöke. Amennyiben ebből szociális-társadalmi krízishelyzet kerekedne, az a feje tetejére állítana minden eddigi világkereskedelmi növekedési prognózist. 

Kína nemrégiben ütötte ki Japánt a világ második nemzetgazdaságának kijáró helyezésből és egyúttal az Egyesült Államok mögött Németország második legnagyobb Európán kívüli külkereskedelmi partnerévé tört előre. A Kínától való egyoldalú függőség kialakulásának veszélyétől nem tart Anton Börner. Az idén a német export mintegy kilenc százalékát veszi fel Kína, szemben az EU 70 százalékával. 

A líbiai helyzet nem csupán az energiaellátási bizonytalanságok miatt kelt aggodalmakat a német vállaltok körében, hanem a térségre gyakorolt destabilizáló hatás kockázata miatt is. Észak-Afrikába a német export négy százaléka irányult 2010-ben, és 14 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Az export idei alakulása nyitott kérdés. 

Anton Börner becslése szerint 2011-ben a világkereskedelem hét százalékos növekedésére lehet számítani. Németország világkereskedelmi részesedése pedig 9 százalékról 9,5 százalékra bővülhet, ami tiszteletre méltó teljesítmény annak tükrében, hogy egyre több világkereskedelmi versenytárs zárkózik fel technológiai színvonalban Németországhoz.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.