szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági világválság a Concorde Értékpapír Zrt. szerint fordulópontjához érkezett: most fog eldőlni, hogy a közelmúltban beindult infláció egy tartósan magas árdinamika időszakát hozza-e el. A kormányok és a jegybankok döntési helyzet előtt állnak, és ha nem lépnek, az infláció elszabadulhat.

A Concorde csütörtöki közleményében a társaság elemzői emlékeztetnek, hogy 2009. március 9-én, két éve érte el mélypontját az S&P 500 index, a világ részvénypiacai azóta növekvő trendet mutatnak. A negatív korrekció még várat magára ugyan, de a struccpolitika addig sem célravezető.

Fontos látni ugyanis, hogy a gazdasági válság fordulóponthoz érkezett és a közelmúltban beindult infláció tartósan magas árszintet eredményezhet elsősorban a fejlődő térségben, de nem kizárható, hogy megjelenik fenyegetésként a fejlett országokban is - figyelmeztetnek az elemzők.

Sok múlik a kormányok és a jegybankok döntésein, és azon, hogy időben lépnek-e, ellenkező esetben ugyanis az infláció elszabadulhat. A helyzet kezelése szigorúbb monetáris politikát, kamatemelést jelentene, amelyeknek köszönhetően megfékezhető az infláció, mert visszafogja a keresletet. A kérdés az, hogy ezt az egyes országok intézményei megteszik-e.

Kovács Krisztián elemző szerint, ha az infláció globális jelenséggé válna, a probléma a világ elsőszámú biztonsági kihívásainak sorába emelkedne. Az ezt alátámasztó súlyos történelmi tapasztalatok mellett olyan regionális válságok is bizonyítják ezt, amelyek éppen ezekben a hetekben zajlanak. Az arab és más közel-keleti országok politikai válságának akut szakaszba lépésében ugyanis egyértelműen az élelmiszer-infláció játszotta a főszerepet, mint ahogy a kínai kormányzat gazdaságpolitikai kötéltáncában is az élelmiszerek árának gyorsuló emelkedése okozza a legtöbb fejfájást az ázsiai ország vezetőinek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az új monetáris tanács sem csökkent azonnal kamatot?

Az új összetételű monetáris tanács vélhetően megosztottabb lesz és enyhébb kamatpolitikát folytat majd elődjénél, de az MTI-nek nyilatkozó elemzők nem várnak jelentős lazítást az új testülettől sem, sőt van, aki további 25 bázispontos emelést sem tart kizártnak.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: leállhat a magyar jegybank szigorítási ciklusa

Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint leállhat a magyar jegybank (MNB) szigorítási ciklusa a vártnál alacsonyabb, éves szinten 4 százalékos januári infláció és a hosszú távú potenciális ütemnél még mindig lassabb gazdasági növekedést jelző adatok nyomán.

HVG Vélemény

Simor András: „a beteg ember mindent megtenne azért, hogy visszanyerje az egészségét”

A beteg ember mindent megtenne azért, hogy visszanyerje az egészségét. Ezért gyakran esik áldozatul olyan sarlatánoknak, akik azzal hitegetik, hogy a birtokukban lévő elixír gyógyulást hoz minden bajukra – írja az e heti HVG-ben megjelenő írásában Simor András jegybankelnök, aki szerint a magas infláció kimondottan ártalmas. Úgy véli, ha már egyszer megfizettük az infláció megtörésének árát, nem szabad megengedni, hogy újrainduljon a spirál.

MTI Gazdaság

Két éves csúcson az infláció az euróövezetben

Az euróövezetben több mint 2 éves csúcsra emelkedett az infláció januárban. Az Eurostat hétfőn közölt felülvizsgált adatai alapján a fogyasztói árak 2,3 százalékkal emelkedtek januárban az egy évvel korábbi szinthez képest a 17 tagú euróövezetben.

MTI Itthon

Nőtt a magyarok megtakarítási hajlandósága

Nőtt a magyar lakosság megtakarítási hajlandósága az utóbbi két évben: a megtakarítási ráták dinamikusan emelkedni kezdtek, az idén az első félévben már a GDP 4-5 százalék körüli szintjére nőttek - ismerteti a Concorde Értékpapír Zrt. az MTI-hez hétfőn eljuttatott összegzésében.