szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) szerint gyors és megnyugtató szabályozás szükséges a kapcsolt energiatermelés területén a távhő kötelező átvételére.

A szakmai szervezet hétfői közleményében emlékeztet arra, hogy március 16-án az energetikai törvények módosításakor az utolsó pillanatban bekerült a távhőárak április 15-től való befagyasztása is, illetve a kötelező áramátvételi rendszerből (KÁT) a földgázüzemű, kapcsoltan termelők év közbeni kivezetése. Bercsi Gábor, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság elnöke a társaság közleményében hangsúlyozza: bíznak abban, hogy a döntéshozók betartják ígéretüket, és szakmai alapokra helyezve új, minden szereplő számára kielégítő átvételi rendszert dolgoznak ki, támaszkodva a MKET javaslataira, véleményére is.

A szakmai szervezet szerint a gyors és megnyugtató szabályozás különösen fontos, hiszen a KÁT hirtelen megszüntetésével törvény által nem szabályozott helyzetbe kerülnek a kapcsolt energiatermelés területén működő cégek. Az évközben a hosszú távú megállapodások megkötése sokkal kedvezőtlenebb, piaci árfolyamokon történhet, ezek az árak azonban nem elégséges a kapcsolt energiatermelők fennmaradásához. Ezeknek a termelőknek ősztől szolgáltatási kötelezettségük lesz a távhőellátás biztosítása, ráadásul a március 31-i állapot szerint rögzített árakon.

Az MKET közleményében figyelmeztet arra is, hogy a Japánban történt földrengés és azt követő szökőár miatt megsérült atomerőmű okán az Európai Unió egész területén felülvizsgálják az atomerőművi villamosáram-termelés biztonságát. Ez időleges kapacitás-kieséseket hozhat a közelgő, egyre melegebb, ezáltal növekvő áramigénnyel jellemezhető hónapokban. Ilyen időkben nem célszerű egy közel 1000 megawatt (MW) összteljesítményű hazai villamos áram kapacitásról lemondani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!