A magyar hiány és a frankfurti szómisztika - Mire figyeljen a héten?
A Nemzetgazdasági Minisztérium közzéteszi az államháztartás áprilisi mérlegadatait, a KSH pedig megbecsüli, miként dübörgött az ipar márciusban. Az Európai Központi Bank kamatdöntő ülés tart; befut a héten egy csokornyi beszerzési menedzser index, a „nagy” amerikai munkaerőpiaci adat és egy Magyar Telekom-gyorsjelentés is.
A hazai makroadatok közül (várhatóan) csütörtökön megjelenő államháztartási mérleget, valamint a péntekre beharangozott márciusi ipari adatot kíséri kitüntetett figyelem.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a „menetrend” szerint csütörtökön teszi közzé az államháztartás (önkormányzatok nélkül számított) központi alrendszerének áprilisi (illetve január-áprilisi) mérlegadatait. Márciusban a hiány 182 milliárd, az év első három hónapjában pedig 742,1 milliárd forint volt, az éves hiánytervet az első negyedévben már sikerült túlszárnyalni. Jegyezzük meg mindazonáltal, hogy márciusban utoljára hat évvel ezelőtt volt az ideinél kisebb a deficit, és hogy – miként arra a minisztérium is minduntalan emlékeztet – az év második felében (többek között a magánnyugdíjpénztárakból) érkező tételek várhatóan helyre billentik az egyensúlyt, sőt: az év egészét várhatóan pluszban zárja a költségvetés. Más kérdés, hogy a piac inkább arra kíváncsi, hogy az egyszeri, „mérsékelten konvencionális” bevételi források nélkül hogyan „mérlegel” majd az államháztartás…
A KSH honlapján pénteken reggel jelenik meg az ipari termelés márciusi alakulásáról szóló első becslés. Februárban a volumen (az április 14-én közzétett részletes adatsor szerint) 14,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az éves ütem márciusban is hasonló lehetett (a Danske Bank elemzői szerint 14,0 százalékos).
Hétfőn a világ szinte minden tájáról érkeznek majd a feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek (BMI), így a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság is közzéteszi, mennyi a mutató áprilisi értéke. Az index márciusban 53,8 ponton állt; az 50 pont feletti értékek bővülést jeleznek. A régiós feldolgozóipar kilátásait jelző fő indikátor a németországi BMI, amíg ez 60 pont fölött jár (márpedig hónapok óta ott jár), addig nincs gond…
Szerdán feltehetően lesznek, akik „belelapoznak” a Monetáris Tanács legutóbbi, április 18-i kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvébe. Ami a szavazatokat illeti, a jegyzőkönyv semmilyen újdonsággal nem fog szolgálni: mint arról Simor elnök a döntés után beszámolt, egyetlen javaslat volt napirenden (tartás 6 százalékon).
Nyugat-Európa: megint a frankfurti szómisztika…
Az öreg kontinens boldogabb felén az áprilisban történelmet író EKB csütörtöki kamatdöntő ülése a hét fő eseménye. A piac tartást vár (1,25 százalékon), a legfontosabb kérdés, hogy Jean-Claude Trichet miként kommentálja majd a döntést. Amennyiben a „éberséget” („vigilance”) emleget, az a piac szerint júniusi kamatemelést jelent, ha viszont a kamatszintet „megfelelőnek” („accommodative”) nevezi (amelyet mindazonáltal „nagyon közelről” szemmel tartanak Frankfurtban), azzal az elnök a vájt fülű elemzők szerint a júniusi éberség-emlegetést (és így a júliusi szigorítást) készíti elő…
Május 5-én a Bank of England is dönt. A Csatorna túloldalán az egyértelmű angolt beszélik, a tartás tartást jelent (és 0,5 százalékot), amely legutóbb 6:3-ra győzött.
Az európai kínálatból a Markit beszerzési menedzser indexeit, a „közös” kiskereskedelmi forgalmi és a német ipari adatokat emelhetjük ki.
A Markit az áprilisi BMI-ket hétfőn, illetve szerdán teszi közzé. A hét első napján a feldolgozóipari index végleges értékét ismerjük meg. Az eurózóna mutatója a márciusi 57,5 pontról az április 19-én publikált első becslés szerint 57,7 pontra emelkedett; a piac nem számít revízióra…
… ahogy szolgáltatószektor mutatójában sem, amelyet a londoni központú gazdaságkutató szerdán oszt meg a világgal: az index a konszenzus szerint 56,9 ponton „véglegesül”, 0,3 ponttal a márciusi érték alatt.
Szerdán publikálja az Eurostat a kiskereskedelmi forgalom márciusi adatsorát. Az eurózónában a volumen februárban a januáritól 0,1 százalékkal elmaradt, de 0,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az elemzők szerint az év harmadik hónapjában hó/hó alapon is (szerény) pozitív adat várható.
Németországban csütörtökön és pénteken márciusi ipari adatokat tesznek közzé, csütörtökön a rendelésállomány, pénteken a termelés alakulásáról futnak be a számok. A rendelésállomány februárban (a szezonálisan kiigazított adatok szerint) hó/hó alapon 2,4 százalékkal, éves összevetésben 20,1 százalékkal nőtt; márciusban az elemzők szerint mindkét ütem lassult: 0,6, illetve 15,7 százalékra.
A piac szerint a termelésben is maradt az erőteljes, 10 százalék fölötti növekedés év/év alapon: a februári 14,8 százalék után 10,5 százalék a konszenzus, a havi bővülés üteme 1,6 százalékról 0,5 százalékra lassul.
Régió: Bukarest, Prága, tartás
Bukarestben kedden, Prágában csütörtökön ülnek össze a monetáris politika döntéshozói. A cseh alapkamat az elemzők szerint - ahogy legutóbb is - marad 0,75 százalékon. Ezt a várakozást erősíti a monetáris tanács új tagjának, Lubomir Lizalnak a nyilatkozata is: a szakember szerint nem voltak olyan jelek, amelyek a szigorítás szükségességét mutatták volna…
Romániában, ahol kedden tartják a kamatmeghatározó ülést, szintén tartást (6,25 százalék) vár a piac. Az infláció ugyan továbbra is igen magas, a gazdaság erőtlensége miatt azonban – mutatnak rá az elemzők – „második körös” inflációs hatásoktól nemigen kell tartani, egyelőre tehát szigorításra sincs szükség.
A régiós makroadatok közül a szerb GDP-, valamint a román és a cseh kiskereskedelmi adatsorra hívjuk fel a művelt nagyérdemű figyelmét.
A szerb gazdaság 2010 utolsó negyedévében 1,7 százalékkal bővült év/év alapon. Az export erősödése és a belső kereslet szerény élénkülése alapján az elemzők szerint január-márciusban az ütem erőteljesen felgyorsult – további részletek szerdán…
Szerdán Romániából, pénteken Csehországból érkeznek meg a márciusi kiskereskedelmi adatok. Februárban keleti szomszédunknál 5,2 százalékos visszaesést, Csehországban 6,5 százalékos bővülést regisztráltak.
USA: megint péntekig kell várni…
Az Egyesült Államokból a múlt héten pénteken érkezett a legfontosabb makroadat (a GDP első negyedévi alakulásáról), és így lesz ez az előttünk álló héten is. Május 6-án (magyar idő szerint kora délután) teszi közzé a washingtoni munkaügyi minisztérium a nem mezőgazdasági álláshelyek számának áprilisi alakulásáról szóló tájékoztatót. A márciusi 216 ezres növekedés után a piac 183 ezres pluszra számít, a versenyszférában pedig 230 ezer után 193 ezres növekedésre. A munkaerőpiacon számottevő javuláshoz ez kevés lesz, igaz, az elemzők szerint nem is növekszik a munkanélküliségi ráta (marad a márciusi, 8,8 százalékos szinten).
A szabadok földjén a „szövetségi” beszerzési menedzser indexeket az Institute for Supply Management (ISM) számolja, és a Markit végleges adataival egy napon teszi közzé őket. Hétfőn a feldolgozóipari növekedés április ütemét becsülhetjük meg: a piac szerint a mutató a februári 61,4 pont és a márciusi 61,2 pont után 60,0 pontra süllyed. A csökkenésre a szakemberek többek között annak alapján következtetnek, hogy márciusban jelentősen visszaesett az új megrendelések részindexe.
Az amerikai GDP mintegy kétharmadát adó szolgáltatószektor BMI-jét szerdán teszi közzé az ISM: ez a mutató az üveggömbök – és a márciusi rendelésállomány-részindex tanúsága – szerint a márciusi 57,3 pont után fölfelé mozdul (a konszenzus 58,0) pont.
Kedden a márciusi ipari rendelésállomány adat is megérkezik: a havi bővülés üteme az elemzők szerint a februári 0,5 százalékról 1,6 százalékra gyorsul. A jóslást (aminek tárgya esetünkben a múlt) könnyíti, hogy a tartós fogyasztási cikkek rendelésállomány-adatait már a múlt héten megismertük: márciusban 2,5 százalékos volt a havi szintű növekedés.
Még négy kamatdöntés
Az európai, az egyesült királyságbeli, a cseh és a román kamatdöntés mellett a héten Ausztráliában és Indiában (kedden), valamint a Fülöp-szigeteken és Malajziában (csütörtökön) is összeülnek a monetáris politika döntéshozói. Ezekről nem biztos, hogy beszámolunk (ami annyit tesz: szinte biztos, hogy nem), mivel azonban jó társaságban a téma gyakran felmerül, megemlítjük: a piac Ausztráliában tartást vár (4,75 százalékon), a másik három esetben pedig 25 bázispontos emelést, így Indiában 7,00 százalékon, a Fülöp-szigeteken 4,5 százalékon, Malajziában pedig 3,00 százalékon zárhatja a hetet az irányadó ráta.
Gyorsjelentések: ez első magyar blue chip és a többiek
Május 6-án teszi közzé a Magyar Telekom az első negyedévi eredményeit – a budapesti blue chipek közül elsőként, és egy napon német anyacégével (és a PannErgyvel).
A konyhafőnök ajánlata a nemzetközi kínálatból (a műsorváltoztatás jogát fenntartva):
- hétfő: Audi;
- kedd: Avon, Comcast, Hyatt Hotels, Legg Mason, MAN, Mastercard, Metro, Pfizer, Sanoma;
- szerda: Alstom, BMW, BNP Paribas, Henkel, Holcim, Liberty Global, Line, News Corp., Siemens, Telenor;
- csütörtök: Adidas, Beiersdorf, Continental, ING, Kraft Foods, Lafarge, Lufthansa, Tesco, Visa;
- péntek: BASF, Commerzbank, Deutsche Telekom.